Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły

Leitz - Zaprezentowano na targach Ligna

Wygodna praca

 

 Firma Leitz na tegorocznej Lignie promowała nową generację narzędzi ProfilCut - ProfilCut Q w wersji Premium. Jednak nie tylko nowości były prezentowane na stoiskach producenta. Firma zapraszała także do dyskusji na temat przyszłości.

 Opr. (br)

 ProfilCut Q Premium to narzędzie skierowane do producentów okien i drzwi oraz mebli czy podłóg. Dedykowany jest głównie firmom o dużej wydajności produkcyjnej. Nadaje się do obróbki drewna litego, tworzyw sztucznych i różnych płyt. Klienci mogą wybrać spośród dwóch wersji powłok noży: Marathon Multi Coating (MC) do produkcji wymagających profili w małych i średnich zakładach oraz Tungsten Diamond Coating (TDC) do obróbki drewna twardego i trudnoobrabialnych materiałów w produkcji ciągłej.

W trakcie projektowania zwrócono szczególną uwagę na optymalizację ruchu obrotowego. Christian Wimmer z firmy Leitz wskazuje, że to w połączeniu z wysoką prędkością skrawania prowadzi do lepszej jakości obrabianej powierzchni. Taka jest również geneza nazwy: Q jak Qualität, czyli jakość oraz Q jak Quantität - ilość.

Podczas projektowania nowego ProfilCut Q Premium inżynierowie z Leitz pomyśleli także o wygodzie podczas pracy z systemem. Użytkownik chcąc wymienić noże, musiałby zdjąć je z maszyny i zdemontować. W przypadku ProfilCut Q Premium zarówno ostrza, jak i noże dodatkowe (kantowe, do wpustów i podcinające) są z łatwością osiągalne bez potrzeby demontażu narzędzia.

Nowy system zaciskowy daje możliwość precyzyjnego, osiowego i promieniowego pozycjonowania noży. Przekłada się to między innymi na większą prędkość skrawania oraz dokładność ruchu obrotowego.

Narzędzia montowane są na uchwytach termokurczliwych w celu wyeliminowania niedokładności.

Do szczególnych cech nowego ProfilCut Q Premium należy również korpus narzędzia. Dzięki jego konstrukcji charakteryzuje się twardością oraz odpornością na ścieranie. Mimo większej prędkości skrawania ProfilCut Q Premium pracuje o 3 dB ciszej niż podobne narzędzia, co zawdzięcza powlekanemu korpusowi z aluminium. Wskutek tego narzędzie jest lżejsze i podczas pracy osiąga mniej drgań.

Narzędzie miało swoją premierę na targach Ligna, ale już niedługo będzie można zobaczyć je także w Polsce.

- ProfilCut Q Premium może być produktem, który skupi uwagę w naszym kraju. Przeniesiemy wszystkie nowości z targów i pokażemy je na Dremie - zapowiada Michał Augustyńczyk z polskiego oddziału firmy Leitz.

 

 

Apla 1:

Leitz w trakcie targów pokazał nie tylko narzędzia, które już teraz można zakupić. Wskazał także kierunki rozwoju, jakimi będzie podążać firma w przyszłości - chipowanie narzędzi i pełna analiza danych obróbczych. Jak wskazuje Michał Augustyńczyk, będziemy mogli w pełni obserwować cały proces.

- W zależności od tego, jakie parametry zostały zastosowane, będzie można sprawdzić w komputerze lub komórce co się dzieje w danym momencie z narzędziem. Producenta interesuje ile kosztuje metr wyprodukowanego elementu oraz wykonany otwór. Jak to zmierzyć? Każde narzędzie będzie generować informację kiedy zostało założone na maszynę, ile upłynęło czasu od ostrzenia oraz, w kolejnych cyklach, ile zostało do ponownego ostrzenia. W połączeniu z danymi dotyczącymi tego, skąd mamy płyty, ile otworów zostało wykonanych, ile było metrów cięcia i przy jakich parametrach, będziemy mieli pełen zakres wiedzy. Wszystko prowadzone jest w bazie danych umieszczonej w chmurze. Będzie można sprawdzać na bieżąco stan narzędzi, a później przeanalizować dlaczego narzędzia pracują dłużej lub krócej. Jeżeli krócej, to będziemy mogli się zastanowić czy jest to spowodowane błędnymi parametrami obróbki, czy problemem była zła jakość płyty i jakiego była producenta. Pomiar i wydajność będzie można skalkulować, a dzięki temu każdy proces i wyrób.

Fot. 1. Przekrój różnych rozwiązań aktualnie dostępnych dla producentów różnych branż, m.in. drzewnej.


Fot. 2. Rozwój to jedno ze słów stanowiące klucz do stoiska firmy. Prezentowano technologie, które wdrażano przez dziesięciolecia.

Fot. 3… a także pokazano nowy sposób pracy z narzędziem, który będzie standardem już za kilka lat.

Fot. Bartosz Rief

Fot. 4. Narzędzia firmy Leitz można było zobaczyć nie tylko na stoisku, ale także „w akcji”, zainstalowane w maszynach.

Fot. Bartosz Rief

 

Copyright © Kurier Drzewny