Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły

Red Grandis - drewno XXI wieku

Red Grandis – drewno nowej generacji od firmy URUFOR

 

Red Grandis jest komercyjną nazwą drewna jednego z gatunków eukaliptusa, który jest uprawiany plantacyjnie na skalę przemysłową w Urugwaju. Eucalyptus grandis, bo tak brzmi jego łacińska nazwa, okazał się być gatunkiem wyjątkowo dobrze sprawdzającym się na plantacjach poza granicami swej rodzimej Australii i ten jego potencjał jest w pełni wykorzystywany przez urugwajską firmę URUFOR, która od ponad 25 lat zajmuje się uprawą, użytkowaniem, produkcją i sprzedażą wysokiej jakości drewna eukaliptusowego.

 

Piotr Kmiecik

Z ziemi urugwajskiej do Polski…
URUFOR S.A. jest firmą rodzinną, działającą w branży leśnej i drzewnej już od 1989 roku, kiedy to założone zostały przez nią pierwsze plantacje. Obecnie całkowita powierzchnia zalesień przekracza 30 000 ha. Firma zatrudnia ponad 600 pracowników i kontroluje oraz zarządza całością procesu (od selekcji nasion i produkcji sadzonek aż po pakowanie i wysyłkę suchej tarcicy oraz prefabrykatów).
URUFOR specjalizuje się w zakładaniu i prowadzeniu plantacji drzew eukaliptusa wielkiego (Eucalyptus grandis W.Hill). Nazwa ta nie jest przypadkowa, bowiem drzewa tego gatunku osiągają 50 m wysokości i do 2 m pierśnicy (średnicy na wysokości 1,3 m).
Drewno z tych plantacji, ze względu na swą wyjątkowość na tle innych gatunków drewna eukaliptusowego jest sprzedawane pod zastrzeżoną nazwą towarową Red Grandis.
W celu uzyskania drewna najwyższej jakości prace rozpoczynają się już na etapie szkółkarskim. Do tego celu URUFOR powołał swoją siostrzaną firmę COFUSA, która w swojej pracy stosuje wyselekcjonowane nasiona i technologie rozmnażania wegetatywnego. Dba ona o poprawę właściwości adaptacyjnych i wzrostowych gatunku oraz uodpornienie drzew na choroby. Wprowadza i utrzymuje selekcję genetyczną, polegającą na klonowaniu drzew o najkorzystniejszych parametrach. Te wszystkie zabiegi mają na celu stałe ulepszanie gatunku Eucalyptus grandis.
Po pół roku sadzonki są przenoszone ze szkółki na plantacje do dalszej uprawy. W celu prawidłowego rozwoju i wzrostu drzew, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie gleby, nawożenie oraz kontrolowanie niepożądanej roślinności w pierwszej fazie wzrostu. Cykl produkcyjny trwa 20 – 22 lata. W tym czasie drzewa cyklicznie podkrzesuje się do wysokości 10 m, a cała plantacja poddawana jest cięciom pielęgnacyjnym. Selekcja pozytywna – rozrzedzanie zwarcia i wspieranie najlepszych drzew powoduje, że tylko co ósma sadzonka dociera do wieku rębności. Te działania skutkują osiągnięciem odpowiedniej jakości i miąższości pni, wysokim przyrostem na wysokość i grubość, uzyskaniem czystego drewna i wysokiej wydajności surowca okrągłego przy przerobie.
Od 2001 roku wszystkie etapy produkcji w URUFOR są objęte certyfikatem FSC, co stanowi potwierdzenie gospodarowania zasobami naturalnymi zgodnie z wymogami przyrodniczymi, społecznymi i ekonomicznymi.
Dobre gleby oraz sprzyjające warunki klimatyczne, a także korzystna infrastruktura i dostęp do zaawansowanych technologicznie ciężkich maszyn, umożliwiają pozyskiwanie surowca i produkcję nieprzerwanie przez cały rok. Należy podkreślić, że wszystkie czynności związane z użytkowaniem plantacji  odbywają się zgodnie z zasadami BHP i z zachowaniem restrykcyjnych norm ochrony środowiska.
Po ścince, drewno okrągłe transportowane jest  na plac surowca i tu odpowiednio zabezpieczone. Kolejnym etapem jest przerób kłód w nowoczesnym tartaku, który jest prawdopodobnie największym na świecie zakładem przetwarzającym tylko jeden gatunek drewna liściastego (z roczną zdolnością przerobu na poziomie 360 000 m3 surowca).
Kłody są precyzyjnie mierzone i skanowane, by zoptymalizować wydajność surowcową przez dobór cięcia dla każdej sztuki z osobna. Skaner współpracuje z programem komputerowym. Pozwala to wyprodukować tarcicę wysokiej jakości, w optymalnych rozmiarach. Uzyskane deski są segregowane pod względem jakościowym i wymiarowym, a następnie układane w pakietach, które w kolejnym etapie będą podlegać procesowi suszenia w kompleksie centralnie sterowanych komór suszarniczych o całkowitym wsadzie wynoszącym 12 000 m3. Po wysuszeniu, deski poddawane są ponownej kontroli i selekcji z zastosowaniem restrykcyjnych kryteriów jakościowych i norm międzynarodowych. Na ostatnim etapie tarcica jest pakowana i w 90 % eksportowana na rynki 25 krajów na wszystkich kontynentach. W Europie głównymi rynkami zbytu dla drewna i prefabrykatów Red Grandis są Wielka Brytania, Niemcy i Francja. W Polsce Red Grandis także jest już  obecny, choć dotychczas wykorzystywany na niewielka skalę przez firmy, sprzedające swoje wyroby głównie na rynkach Europy Zachodniej. Prawdą jest, że w dobie coraz większego ograniczania dostępności i wzrostu cen drewna nie tylko gatunków egzotycznych ale również, a może przede wszystkim, krajowych, wizja bezproblemowych, całorocznych dostaw jednolitego drewna z pewnego, certyfikowanego przez FSC źródła powinna wzbudzić zainteresowanie.

Dlaczego Red Grandis?
Drewno Red Grandis, ze względu na specyfikę produkcji i stałe warunki siedliskowe w ciągu całego roku, charakteryzuje się wysoką homogenicznością pod względem koloru, gęstości i właściwości fizyko – mechanicznych. Przez to doskonale nadaje się do klejenia, profilowania  i maszynowej obróbki powierzchniowej. Świetnie przyjmuje powłoki ochronne, malarskie i lakiernicze.
Gęstość tego drewna przekracza 550 kg/m3 i mieści się ono pomiędzy II i III klasą trwałości. Red Grandis ma wszechstronne zastosowanie zarówno w produkcji wyrobów z przeznaczeniem do użytku wewnątrz pomieszczeń: mebli, okien, drzwi, podłóg, schodów, okładzin ściennych jak i elementów wykorzystywanych na zewnątrz np. meble ogrodowe czy elewacje budynków.
Stolarka otworowa wykonana z tego drewna, prócz najlepszych współczynników dla wytrzymałości i twardości, charakteryzuje się egzotyczną, różowo – czerwonawą barwą  i regularnym układem włókien, o delikatnie zaznaczonym prostym lub lekko splecionym rysunku. Ze względu na swe parametry (średni ciężar właściwy, twardość i sprężystość) i cenę, Red Grandis stanowi doskonały substytut nie tylko dla drewna meranti ale również naszego, coraz trudniej dostępnego dęba, który jest jednym z najlepszych gatunków przeznaczonych na stolarkę okienną i drzwiową.
Niezwykle istotny jest fakt, że Red Grandis pochodzi z prawdziwie odnawialnego źródła jakim są plantacje leśne, zatem jego wykorzystywanie wpływa pozytywnie na poziom zasobów w lasach naturalnych. Ta starannie wyselekcjonowana odmiana, wyhodowana w kontrolowanych warunkach i monitorowana przez cały okres wzrostu, zapewnia jednolite, wysokie parametry techniczne drewna i odpowiednią odporność na wpływ czynników atmosferycznych.
Certyfikowany proces produkcji, całoroczna dostępność, konkurencyjna cena i krótkie czasy dostaw także przemawiają za Red Grandis.

 

Eukaliptus eukaliptusowi nierówny
W Polsce przed URUFOR-em stoi trudniejsze zadanie, a to za sprawą nieudanych prób stosowania w ubiegłych latach mieszanki innych gatunków eukaliptusa pochodzących z różnych źródeł, przez co wśród części naszych producentów nadal pokutuje niezbyt pochlebna opinia na temat tego drewna. Urufor, nie ograniczając się do cytowania entuzjastycznych opinii na temat Red Grandis z rynków Europy Zachodniej, przeprowadził serię testów w warunkach polskich, jednoznacznie potwierdzających wysokie walory użytkowe swojego drewna. Reprezentanci firmy w Polsce konsultowali swoją wiedzę w Instytucie Technologii Drewna, spotykali się z producentami powłok lakierniczych i produkowali serie próbne we współpracy z jednym z najbardziej renomowanych  polskich producentów drewnianej stolarki otworowej. Teraz firmie z Urugwaju pozostaje przekonanie do siebie nie stroniących od wyzwań i nowości polskich firm zainteresowanych korzyściami płynącymi z pionierskiej pozycji na naszym dużym rynku.
Reasumując, URUFOR oferuje drewno wysokiej, stałej i powtarzalnej jakości  wyhodowane, pozyskane i wyprodukowane zgodnie ze standardami zrównoważonego zagospodarowania i użytkowania zasobów naturalnych, certyfikowane przez FSC, dostępne przez cały rok w dużych ilościach i w konkurencyjnych do meranti czy dęba cenach.
Przedstawicielem URUFOR-u w Polsce jest firma Terratimber z Barlinka.  

 

O firmie Terratimber
Terratimber jest firmą oferującą usługi w zakresie dostaw drewna ze źródeł kontrolowanych a także wyrobów z certyfikowanego drewna egzotycznego odbiorcom hurtowym w Polsce i innych krajach Europy Środkowo – Wschodniej. Współpracuje z siecią sprawdzonych producentów na czterech kontynentach, organizując bezpośrednie, pełnokontenerowe dostawy tarcicy i kantówki klejonej z tartaków do magazynu odbiorcy. Przedmiotem obrotu są także elementy klejone, podłogi lite, deski tarasowe i legary.
Siedziba firmy mieści się w Barlinku. Niewątpliwie „wizytówką” firmy jest
osoba jej założyciela, Marcina Makockiego, specjalizującego się w tematyce gospodarki leśnej w tropikach i międzynarodowego handlu drewnem egzotycznym. Przedmiot swych młodzieńczych zainteresowań ugruntował wiedzą specjalistyczną zdobytą podczas studiów na Wydziałach Leśnych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Colegio de Posgraduados w Meksyku. Zgodnie z maksymą „podróże kształcą”, Marcin Makocki zdobywał doświadczenie nie tylko w wykładowych aulach, ale także podczas wielokrotnych podróży do Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Celem jego wypraw było zapoznanie ze sposobem pozyskiwania i obróbki drewna w takich krajach jak Indonezja, Kongo czy Brazylia.
Marcin
Makocki oferuje także usługi związane z edukacją ekologiczną i służy konsultacjami naukowymi. Prowadzi seminaria i odczyty dotyczące lasów tropikalnych i ochrony środowiska.
Misją firmy Terratimber jest wprowadzanie na rynek polski wysokiej jakości drewna i wyrobów z drewna egzotycznego z całego świata.
Firma aktywnie wspiera obrót drewnem certyfikowanym i pochodzącym ze źródeł kontrolowanych, przez co promuje odpowiedzialną gospodarkę leśną
niezbędną dla zabezpieczenia ciągłości produkcji.

Fot. 1.
W celu uzyskania drewna najwyższej jakości prace rozpoczynają się już na etapie szkółkarskim. Półroczne sadzonki są przenoszone ze szkółki na plantacje do dalszej uprawy.
Fot. URUFOR

 

Fot. 2. W celu prawidłowego rozwoju i wzrostu drzew, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie gleby, nawożenie oraz kontrolowanie niepożądanej roślinności w pierwszej fazie wzrostu.
Fot. URUFOR

Fot. 3. Cykl produkcyjny trwa 20 – 22 lata. W tym czasie drzewa cyklicznie podkrzesuje się do wysokości 10 m, a cała plantacja poddawana jest cięciom pielęgnacyjnym.
Fot. URUFOR

 

Copyright © Kurier Drzewny