Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły

Manipulatory podciśnieniowe. Firma ID Lifting zapewnia nieograniczone możliwości

Wbranży drzewnej i meblarskiej manipulatory służą przede wszystkim do przenoszenia płyt z materiałów drewnopochodnych, sklejek, desek, drzwi i szyb na linii szklenia. Kiedy przenoszony produkt ma być transportowany głównie w poziomie, a jego waga nie jest zbyt wielka, to głównym rozwiązaniem oferowanym przez ID Lifting jest manipulator podciśnieniowy. Na takie urządzenie zdecydowała się firma Intar z Ostrowa Wielkopolskiego, będąca liderem w dystrybucji materiałów do produkcji mebli oraz świadcząca usługi z zakresu cięcia i oklejania płyt drewnopochodnych.

Piotr Kmiecik

O firmie ID Lifting
ID Lifting to firma z Wrocławia oferująca rozwiązania przeznaczone dla producentów mebli, drzwi, desek, palet oraz tartaków. Ma wieloletnie doświadczenie w branży urządzeń transportu bliskiego, tj. manipulatorów podciśnieniowych i pneumatycznych, a także wózków manipulacyjnych. Specjalizuje się w doradztwie, doborze i dostarczaniu maszyn do podnoszenia i przenoszenia różnych ładunków. Poza tym oferuje fachowe konsultacje, testy i pokazy, oraz serwis i wsparcie techniczne.

Współpracując z renomowanymi producentami europejskimi, zapewnia klientom szeroki wybór produktów, które stanowią efektywne i ergonomiczne rozwiązania. Dostarczane maszyny ściśle dobierane są do potrzeb odbiorcy.

Podnoszenie za pomocą powietrza
Manipulatory podciśnieniowe to dynamiczne urządzenia służące do przemieszczania ładunków. Zasada działania takiego urządzenia jest bardzo prosta - podciśnienie generowane przez pompę próżniową służy do trzymania oraz podnoszenia danego przedmiotu. Za sterowanie odpowiada intuicyjna manetka (w niektórych wersjach dźwignia).
Ładunki mogą być podnoszone do wysokości 2,5 m, natomiast maksymalny udźwig dochodzi do 315 kg. W zależności od rodzaju potrzeb, manipulator podciśnieniowy może pracować podwieszony na suwnicach lub żurawikach, gwarantując funkcjonalne wykorzystanie środowiska pracy. Główną siłą napędową urządzenia jest sucha pompa próżniowa firmy Siemens lub Becker.
Manipulatory podciśnieniowe stosowane są przeważnie do przenoszenia takich ładunków, jak: płyty, kartony, skrzynki, worki, beczki, wiaderka itd. Oprócz branży drzewnej i meblarskiej znajdują zastosowanie także w przemyśle budowniczym, tworzyw sztucznych, spożywczym, gumowym, farmacji, RTV i AGD. Manipulator podciśnieniowy znajduje zastosowanie praktycznie w każdej firmie produkcyjnej, logistycznej czy w magazynie.

INTAR postawił na ID Lifting
- Głównym powodem zaopatrzenia naszej stolarni w manipulator podciśnieniowy firmy ID Lifting był problem związany z załadunkiem materiału na stół obróbczy centrum CNC do frezowania płyt w technologii nesting - optymalne rozcinanie elementów o nieregularnych kształtach z całego arkusza płyty z pominięciem piły panelowej. Płytę MDF o wymiarach 2,8 x 2,0 m oraz wadze około 70 kg pojedyncza osoba nie jest w stanie podnieść, a co dopiero ją załadować na taką maszynę. Operator maszyny musiał nieustannie prosić o pomoc dodatkowego pracownika, który wykonywał w tym czasie swoje obowiązki. To z kolei powodowało dyskomfort oraz stwarzało pewnego rodzaju chaos w organizacji pracy. Z tej przyczyny nasza firma postanowiła zaopatrzyć się w takie urządzenie. Zanim zdecydowaliśmy się na wybór konkretnego manipulatora podciśnieniowego, złożyliśmy kilka zapytań do różnych firm. Oferty, jakie otrzymaliśmy w odpowiedzi, zarówno jeśli chodzi o jakość, jak i poszczególne parametry, były bardzo podobne. ID Lifting przewyższyła jednak pozostałe oferty pod kątem cenowym. Z tego właśnie powodu zdecydowaliśmy się skorzystać z oferty tej firmy. Korzystamy z tego urządzenia już trzy miesiące i nie sprawiło żadnych problemów. Manipulator pracuje w sposób ciągły na dwie zmiany. Jak widać, jest bardzo zwrotny, prosty oraz intuicyjny w obsłudze. Spełnia swoją rolę w stu procentach. Pracownik nikogo już nie odrywa od pracy i jest w pełni samodzielny. Operowanie manipulatorem nie wymaga żadnych specjalnych szkoleń. Po zainstalowaniu urządzenia i przeprowadzeniu instruktażu nasz pracownik od razu mógł rozpocząć pracę - mówi Dariusz Ciężki, manager ds. produkcji w firmie INTAR z Ostrowa Wielkopolskiego.

O firmie INTAR
Firma INTAR od 1992 roku zajmuje się handlem oraz usługami i jest liderem w dystrybucji materiałów do produkcji mebli. Szeroka oferta, zarówno jeśli chodzi o asortyment, jak i świadczone usługi, kierowana jest głównie do zakładów meblarskich oraz klientów indywidualnych.
Ostrów Wielkopolski stanowi siedzibę firmy, która ma oddziały w Sycowie, Kępnie, Dobrodzieniu, Krakowie, Wrocławiu, Olsztynie i Kaliszu. Wszędzie ma
nowoczesny park maszynowy gwarantujący wysoką jakość usług. W ostatnich dwóch latach wszystkie oddziały INTAR zostały zaopatrzone w nowe piły panelowe i okleiniarki oraz nowoczesne centra obróbcze CNC. Przedsiębiorstwo świadczy głównie usługi z zakresu cięcia jedno- oraz wielowarstwowego płyt drewnopochodnych pod wymiar, a także okleinowania obrzeżami PCW i ABS ich wąskich płaszczyzn. Oddziały w Ostrowie Wlkp., Sycowie i Olsztynie ponadto świadczą usługi z zakresu cięcia kątowego, rozkroju krzywoliniowego (CNC w tym w technologii nesting) oraz oklejania krzywoliniowego na profesjonalnych maszynach zapewniających wysoką dokładność. Dodatkowo istnieje tu możliwość wykonania dowolnego frezowania oraz wiercenia formatek przeznaczonych do montażu mebli skrzyniowych. Te oddziały współpracują z liderami rynku produkującymi meble skrzyniowe dostarczając im gotowe komponenty potrzebne do produkcji mebli w dużych, powtarzalnych seriach. Stolarnia INTAR w Ostrowie Wlkp. kooperuje również w zakresie produkcji stelaży mebli tapicerowanych z wiodącymi firmami z branży tapicerskiej. W nowym roku uruchamia kolejną, nowo zakupioną piłę panelową, aby sprostać wymaganiom rynku lokalnego.

Fot. 1.
Manipulatory podciśnieniowe to dynamiczne urządzenia służące do przemieszczania ładunków.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot. 2.
Zasada działania takiego urządzenia jest bardzo prosta - podciśnienie generowane przez pompę próżniową służy do trzymania i podnoszenia przedmiotu.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot. 3.
Za sterowanie odpowiada intuicyjna manetka (w niektórych wersjach dźwignia).
Fot. Piotr Kmiecik

Fot. 4.
W zależności od rodzaju potrzeb manipulatory podciśnieniowe mogą być podwieszone na suwnicach lub żurawikach, gwarantując funkcjonalne wykorzystanie środowiska pracy.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot. 5. -„
Manipulator podciśnieniowy jest bardzo zwrotny, prosty oraz intuicyjny w obsłudze. Spełnia swoją rolę w stu procentach. Pracownik nikogo już nie odrywa od pracy i jest w pełni samodzielny”- mówi Dariusz Ciężki.
Fot. Piotr Kmiecik

Copyright © Kurier Drzewny