Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły

Meble tapicerowane. LIBRO - od kłody drewna do gustownej sofy.

LIBRO to firma krajowa zajmująca się produkcją wysokiej jakości mebli tapicerowanych w szerokiej gamie tkanin. Największymi atutami są: nowoczesne wzornictwo, duża funkcjonalność, nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne oraz atrakcyjne ceny wyrobów o wysokiej jakości. Z ofertą produktową LIBRO można zapoznać się w firmowym salonie meblowym w Lubawie, a także w ponad 300 salonach meblowych na terenie całego kraju. Ponadto na targach MEBLE POLSKA (8 - 11 marca 2016, Poznań), producent zaprezentuje aż kilkanaście nowości w zakresie mebli oraz tkanin, obok których nie sposób przejść obojętnie.

Piotr Kmiecik

O firmie
- W ubiegłym roku LIBRO świętowało 25-lecie istnienia na rynku meblowym. Można powiedzieć, że od chwili rozpoczęcia działalności firma się ciągle rozwoja. Początki były naprawdę minimalistyczne. W 1990 roku Marek Liberacki, właściciel LIBRO, założył działalność gospodarczą, którą wykonywał w przydomowym warsztacie. Pierwotnie była związana bardziej z usługami dla klientów, m.in. naprawą mebli tapicerowanych. Dopiero z czasem rozpoczął własną produkcję zapraszając pierwsze osoby do współpracy. W trakcie rozwoju działalności zaczął również wynajmować kolejne pomieszczenia na terenie Lubawy. Tym sposobem małymi krokami firma doszła do tego poziomu, który mamy obecnie. W międzyczasie LIBRO otworzyło drugi zakład produkcyjny w Rodzonym, niedaleko swojej siedziby. Obecnie w obu zakładach zatrudnienie znajduje ponad 600 osób. To pokazuje, jak wielki sukces osiągnął Marek Liberacki.

Rozwój przedsiębiorstwa można podzielić w na trzy etapy. Pierwszy to działalność mikro-lokalna bazująca głównie na pracy właściciela oraz jego kilku, później kilkunastu współpracowników. Drugi etap, od mniej więcej 1998 roku, to już gwałtowny rozwój spowodowany wejściem z produktem na rynek niemiecki. Trzeci etap działalności można określić jako start rynku krajowego poprzez wprowadzenie kolekcji mebli sygnowanej marką Libro. Rozpoczął się on w roku 2008 i trwa aż do tej pory. Obecnie dominują  dwa podstawowe rynki zbytu - Niemcy i Polska. Oprócz tego mamy stałych odbiorców w kilkunastu krajach Europy i na świecie. Są to m.in.: Obwód Kaliningradzki (Rosja), Litwa, Łotwa, Estonia, Białoruś, Rosja, Czechy, Szwajcaria, Izrael, Kanada, Armenia oraz Kazachstan. Rynek polski stanowi ok. 40 proc. naszej sprzedaży, natomiast pozostałe 60 proc. to eksport.
 -
opowiada Grzegorz Kalinowski, dyrektor handlowy w firmie LIBRO.

Przemyślana dystrybucja
Obecnie przedsiębiorstwo ma jeden, ale za to bardzo duży salon wystawowy, który mieści się przy siedzibie firmy. Otwarty został w marcu ubiegłego roku, a jego powierzchnia sięga prawie 2 tys. m2. Salon służy również do organizowania różnego rodzaju imprez, jak np. targi wewnętrzne oraz wystawy dla głównych klientów. Na co dzień jednak działa jak normalny sklep meblowy, do którego każdy zainteresowany może przyjechać i na żywo zapoznać się szeroką ofertą produktową. Oprócz tego LIBRO współpracuje z ponad 300 punktami detalicznymi w Polsce. Są to salony niezależne zarówno pojedyncze, prywatne sklepy, jak i duże sieci meblowe, np. AGATA Meble. Firma Marka Liberackiego sieć sprzedaży stara się budować w sposób przemyślany, zorganizowany, nie powodując przy tym jakichś lokalnych konfliktów pomiędzy poszczególnymi dystrybutorami. Obrana strategia firmy sprawia, że współpraca z roku na rok się rozwija, a obroty ciągle rosną. Każdego dnia z fabryki wyjeżdża kilkaset produktów.

Profil firmy
- Oferta produktowa firmy jest obecnie bardzo szeroka. Mamy ponad 200 modeli mebli w bieżącej produkcji. Generalnie są to meble mieszkaniowe w bardzo szerokiej gamie typów i funkcjonalności - od małych tapczaników dziecięcych, sof 1- czy 2-osobowych, puf na bazie styropianu, przez sofy typu DL z funkcją spania, zestawy salonowe, narożniki, narożniki typu U-Form (zamknięte z trzech stron), łóżka tapicerowane, aż po narożniki kuchenne i drobne meble uzupełniające. Modele krajowe różnią się od tych sprzedawanych na rynku niemieckim i zachodzie Europy. O ile na zachodzie produkty nie są sygnowane naszym logo, to w Polsce i na wschodzie jest inaczej. Tutaj nasza oferta składa się z trzech marek. Pierwsza z nich - LIBRO - stanowi kolekcję podstawową (ma ponad 70 proc. udziału w obrotach). Jest bardzo szeroka zarówno jeśli chodzi o rodzaj produktu, jak i stosowane tkaniny obiciowe. Zawiera meble ekonomiczne o bardzo dobrym stosunku jakości do ceny, charakteryzujące się funkcjonalnością, praktycznością oraz optymalnymi gabarytami. Ważną część kolekcji są meble dziecięce i młodzieżowe. Drugą część oferty stanowią  meble marki TABOU. Są to głównie meble wypoczynkowe, salonowe o bardziej designerskim stylu. Poza tym zastosowana w nich odrębna kolekcja tkanin sygnowanych TABOU (od roku 2010) posiada m.in. tkaniny łatwo czyszczące. Meble LM DESIGN stanowią trzecią część oferty. Jest to kolekcja dedykowana wyłącznie jednemu z naszych głównych odbiorców, tj. AGATA Meble. Jesteśmy firmą bardzo innowacyjną, pokazującą dużo nowych modeli i starającą się nadążać za najnowszymi trendami. Rodzi się tu wiele czasem bardzo odważnych koncepcji, które sprawiają, że często nie korzystamy z utartych ścieżek i rozwiązań powszechnie dostępnych na rynku. Sami staramy się wymyślać i kreować. To odróżnia nas od konkurencji. Naszym celem jest tworzenie wartości dodanej. Ciągle dążymy do tego, by być firmą, która tworzy trendy, nowy design i jest przez to rozpoznawalna - mówi dyrektor handlowy.

Materiały obiciowe
- Do produkcji mebli używamy dobrej jakości materiałów obiciowych kupowanych u uznanych i sprawdzonych dostawców. Bardzo dużą uwagę przykładamy do wyselekcjonowania w naszej ofercie jak najlepszych tkanin, czyli takich, które odpowiadałyby najnowszym trendom i wzorom oraz posiadały wysokie walory użytkowe i trwałość. Miesięcznie LIBRO przerabia do 100 tysięcy metrów bieżących ponad 500 różnego rodzaju tkanin obiciowych. Są dopasowane do poszczególnych kolekcji, mebli i ich funkcjonalności, tj. od niedrogich tkanin w kolorach zdecydowanych, używanych do mebli młodzieżowych, dziecięcych itd., przez ekonomiczne, uniwersalne, aż po tkaniny wyposażone w zaawansowane systemy typu easy clean (łatwo czyszczące) o bardzo dobrych parametrach. Używamy również materiałów skóropodobnych, w tym tych bazujących na mielonej skórze naturalnej.

Jeśli chodzi o źródło pozyskania materiałów obiciowych, to patrząc ilościowo kupujemy je głównie od polskich dystrybutorów tkanin produkowanych w Chinach oraz Turcji. Poza tym w swojej ofercie posiadamy wiele tkanin charakterystycznych dla firmy LIBRO. Można powiedzieć niszowych, które staramy się mieć na wyłączność bądź chcemy się nimi wyróżnić, a które pasują do pewnych modeli. Wówczas często sprowadzamy je bezpośrednio od producentów lub dystrybutorów zagranicznych. Stosowane przez naszą firmę tkaniny obiciowe musimy dopasowywać do obowiązującej oferty oraz aktualnych rynków, na których te meble dostarczamy. Inne tkaniny sprzedajemy w Niemczech, a inne w Polsce. Część wspólna stanowi zaledwie ok. 20 proc. kolekcji. Poza tym warto zaznaczyć, iż kolekcja tkanin jest na topie średnio 3 - 4 lata. Aczkolwiek są w naszej ofercie i takie tkaniny, których używamy już 8 czy 9 rok i w dalszym ciągu sprzedajemy je w dużych ilościach. Myślę, że jeszcze przez kilka lat będą obecne na rynku - twierdzi Grzegorz Kalinowski.

Rozkrój tkanin
- Myślę, iż nie będę nieskromny, jeśli powiem, że LIBRO jest bardzo dobrze usprzętowiona i nowoczesna. Generalnie całość rozkroju zarówno tkanin obiciowych, jak i technicznych wykonują u nas maszyny sterowane komputerowo. Obecnie dział ten wyposażony jest w dwa cuttery wielowarstwowe Allcomp i jeden jednowarstwowy Gerber - oznajmia dyrektor handlowy.

Szwalnia
- Jeżeli chodzi o wyposażenie szwalni, to maszyny z jakich korzystamy są nowej generacji. Park maszynowy jest marki Dürkopp Adler oraz overlocki Juki. Do produkcji używamy bardzo dobrej jakości nici Amann. Chciałbym dodać, że w te maszyny inwestujemy corocznie. Kolejne inwestycje zaplanowane na ten rok będą dotyczyły zarówno rozbudowy budynku szwalni, jak i dostawienia w niej kolejnych urządzeń - dodaje Grzegorz Kalinowski.

Wypełnienia
Można stwierdzić, iż LIBRO używa całego szeregu wypełnień. Dwa zasadnicze wypełnienia stanowią: sprężyna bonellowa (wysoki, 12 cm bonell materacowy znajduje zastosowanie w siedziskach i oparciach) oraz sprężyna falista połączona z pianką poliuretanową. Od kilku lat firma coraz częściej wykorzystuje system podwójnego sprężynowania (sprężyna falista połączona ze sprężyną bonellową) w modelach o zwiększonym komforcie użytkowania. Wraz z debiutem kolekcji TABOU pojawiły się również pianki wysokoplastyczne HR umieszczone na sprężynie falistej. Poza tym przedsiebiorstwo stosuje rozwiązania wykorzystujące listwy sprężynujące, ramy z pasami tapicerskimi, a także bonelle kieszeniowe (w połączeniu ze sprężyną falistą). Wypełnienie poduch stanowią: cięta pianka poliuretanowa, kulka silikonowa bądź formatki pianek typu HR.

Własny tartak
LIBRO już od 5 lat dysponuje własnym tartakiem. Zatem cała produkcja korpusów do poszczególnych mebli, wykorzystująca zarówno drewno lite, sklejkę, jak i płyty drewnopochodne, odbywa się na miejscu. Drewno lite (brzoza i sosna) pozyskiwane jest bezpośrednio i w całości od Lasów Państwowych. Pozostały surowiec pochodzi od polskich dostawców. Poza tym firma ma na wyposażeniu również własne suszarnie kontenerowe, które w całości zaspokajają jej codzienne potrzeby.

LIBRO na targach
- Zawsze targi wykorzystywane są przez nas głównie do prezentacji nowości. Dotyczą zarówno modeli mebli, jak i tkanin obiciowych. Od kilku lat tradycją stało się, iż wiosną w Poznaniu na targach MEBLE POLSKA przedstawiamy nowości z kolekcji TABOU. Jesienią natomiast, na targach wewnętrznych w Lubawie bądź w Ostródzie, podczas Międzynarodowych Targów Meblowych, prezentujemy nowe meble z kolekcji LIBRO. Obecnie przygotowywanych jest kilkanaście nowych modeli, które zadebiutują na targach MEBLE POLSKA w Poznaniu. Większość tych modeli zadomowi się potem w naszej kolekcji bieżącej. Podczas tegorocznych targów pokażemy m.in. dwa modele w kolekcji TABOU opracowane wspólnie ze znanym projektantem mebli Jackiem Wojciechem Suszkiem. Jest to pierwsza w historii firmy współpraca z zewnętrznym projektantem o wyrobionej renomie w środowisku meblarskim, o znanych projektach. Pozostałe nowości zostały stworzone przez dział rozwoju produktu, który jest częścią naszej firmy - zapowiada Grzegorz Kalinowski.

Młodzieżowe meble „drukowane”
LIBRO słynie od wielu lat z produkcji tzw. „mebli drukowanych”. Firma jako pierwsza wprowadziła na rynek meble z jakością fotograficzną nadruków na poduszkach. Poszczególne projekty są tak zmodyfikowane, że układ 2 - 3 poduch w odpowiedniej konfiguracji tworzy całość graficzną. Pomysł na tego typu produkt miał początek w projekcie graficznego nadruku, który następnie został naniesiony na tkaninę.
- Strategia takiego działania była odwrotna niż miało to miejsce do tej pory, gdzie kupowało się gotową tkaninę drukowaną i następnie planowało się co i jak z niej wykonać. Wyszliśmy od spójnego projektu mebla z drukowanymi poduchami zawierającymi grafikę stworzoną przez projektantów na nasze zlecenie, po czym zleciliśmy wydrukowanie takiej tkaniny - tłumaczy dyrektor handlowy.

Fot.1. LIBRO już od 5 lat dysponuje własnym tartakiem. Drewno lite (brzoza i sosna) firma pozyskuje bezpośrednio i w całości od Lasów Państwowych.  
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.2. Produkcja korpusów do poszczególnych mebli, wykorzystująca zarówno drewno lite, sklejkę, jak i płyty drewnopochodne, odbywa się na miejscu.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.3. Obecnie przedsiębiorstwo w obu zakładach (Lubawa i Rodzone) zatrudnia ponad 600 osób. To pokazuje jak wielki sukces osiągnął Marek Liberacki na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.4. Dział rozkroju jest wyposażony m.in. w dwa cuttery wielowarstwowe Allcomp i jeden jednowarstwowy Gerber.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.5. Marka LIBRO stanowi kolekcję podstawową. Zawiera meble ekonomiczne o bardzo dobrym stosunku jakości do ceny, charakteryzujące się funkcjonalnością, praktycznością oraz optymalnymi gabarytami. TABOU to głównie meble wypoczynkowe, salonowe o bardziej designerskim stylu.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.6. Sofa DENIM (w środku) wykonana jest z oryginalnego jeansu, identycznego z tym, jaki jest używany do produkcji spodni. Materiał poddany został procesowi dekatyzacji. Poduchy oparciowe są dwustronne, imitują przód oraz tył spodni, sofa natomiast ma wiele typowych dodatków, tj. naszywki, zamki, nity, podwójne przeszycia itd.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.7. Firma miesięcznie przerabia do 100 tysięcy metrów bieżących ponad 500 różnego rodzaju tkanin obiciowych. Są dopasowane do poszczególnych kolekcji, mebli i ich funkcjonalności, tj. od niedrogich tkanin w kolorach zdecydowanych, używanych do mebli młodzieżowych, dziecięcych itd., przez ekonomiczne, uniwersalne, aż po wyposażone w zaawansowane systemy typu easy clean (łatwo czyszczące) o bardzo dobrych parametrach.
Fot. Piotr Kmiecik

Copyright © Kurier Drzewny