Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły

ZAKŁAD METALOWY Stefan Drozdowski na targach DREMA 2016.

Podczas tegorocznych targów DREMA 2016 ZAKŁAD METALOWY Stefan Drozdowski zaprezentował cały przekrój produktów ze swojej oferty. Największym zainteresowaniem cieszyły się już tradycyjnie wszystkie modele ostrzarek, z których firma jest bardzo dobrze znana na rynku. Ponadto klienci zwrócili uwagę na pilarkę ramową PRP 58, wielopiłę ramową WRP 58 oraz traki taśmowe serii TTM, które od tego roku zostały wyposażone w hydrauliczny system pozycjonowania kłody. Nowe rozwiązanie okazało się strzałem w dziesiątkę, bowiem stworzyło operatorom jeszcze większe pole do działania, a firmie Stefana Drozdowskiego wiele zamówień.

Piotr Kmiecik

Idea pomocy klientowi

- Na targi DREMA przyjeżdżamy głównie z zamiarem pomocy. Z roku na rok dostrzegam tę konieczność permanentnego, ciągłego doszkalania obecnych, jak i nowych użytkowników naszych maszyn i urządzeń. Dobrym przykładem mogą być tutaj ostrzarze czy też tartacznicy, którzy ubolewają nad deficytem wykwalifikowanych fachowców. Pokolenia pracowników się zmieniają, jedni wyjeżdżają za granicę, a w ich miejsce przychodzą kolejni, których oczywiście trzeba dobrze wyedukować. Uważam, iż główny problem nie leży po stronie prezentowanych na targach maszyn, bo te są naprawdę wysokiej jakości, a  raczej po stronie „potencjalnego materiału” na dobrego operatora tych maszyn. Wyraźnie widać, iż obecnie nie ma w młodym pokoleniu tego zainteresowania do nabywania wiedzy i umiejętności technicznych oraz posiadania praktycznego fachu. Szkoły i media bardziej teraz promują siedzenie przed ekranem komputera i pracę w wirtualnej rzeczywistości. Natomiast idea majsterkowania jakby zanika, co, jak widać, jest kolosalnym błędem w tym systemie. W moich czasach majsterkowanie było dumą i nobilitacją, że potrafią coś zrobić samemu. Trzeba pamiętać, że komputer nigdy wszystkiego nie załatwi, pewne rzeczy musi wykonać człowiek przy właściwym użyciu komputera i maszyny - mówi Stefan Drozdowski, właściciel firmy.

Oferta prezentowana na targach
- Jak co roku zainteresowanie naszymi maszynami na targach DREMA było bardzo duże. Każdego dnia odwiedzali nas zarówno nasi stali, jak i nowi klienci. W tym roku gościliśmy wielu klientów z zagranicy, głównie z rynku wschodniego. Ze wszystkimi mogliśmy porozmawiać na różne tematy z życia branży i nie tylko. Wspólnymi siłami staraliśmy się także rozwiązać wszelkie problemy i dylematy.
Największym zainteresowaniem cieszyły się m.in.: pilarka ramowa PRP 58, wielopiła ramowa WRP 58, a także traki taśmowe serii TTM, które od tego roku wyposażyliśmy w hydrauliczny system pozycjonowania kłody, stwarzający operatorom jeszcze większe pole do działania. Klienci sugerowali nam, abyśmy wprowadzili taką opcję, jak widać bardzo słusznie, ponieważ otrzymaliśmy już wiele zamówień na ten model.
Tradycyjnie klienci interesowali się także naszymi ostrzarkami. Od tej strony jesteśmy mocno znani na rynku.Wszystkim klientom służyli nasi technicy i serwisanci, którzy na miejscu przeprowadzali odpowiednie szkolenia z zakresu używania ostrzarek. Często bywa tak, że użytkownicy mają mylne pojęcie na temat użytkowania swoich maszyn i wówczas proszą nas o instruktaż. Niektórzy właściciele firm przywozili nawet ze sobą swoich ostrzarzy, aby nauczyli się u nas prawidłowego przygotowania brzeszczotu do cięcia. Zawsze trzeba pamiętać, iż nie ma dobrego cięcia bez właściwego ostrzenia - stwierdza Stefan Drozdowski i dodaje:
- Na targi DREMA przyjeżdżamy już od 21 lat z rzędu i nigdy nie narzekaliśmy na brak zainteresowania. Przez nasze stoisko przewijało się wielu ludzi. Wśród nich byli i tacy, którzy chcieli wymienić nasze maszyny na nowsze modele. Zawsze chętnie pomagaliśmy w doradztwie oraz instruktażu odpowiedniej obsługi maszyn.

Ostrzarka pił tarczowych z węglikiem HM OSW-5A, OSW-5AX
Ostrzarka przeznaczona jest do ostrzenia pił tarczowych z węglikiem spiekanym w cyklu automatycznym. Możliwe średnice ostrzonych pił wynoszą od 100 do 1000 mm, a podziałki zębów od 6 do 120 mm. Szybka, prosta obsługa oraz szeroki zakres typów uzębień jakie można ostrzyć, czyni maszynę bardzo funkcjonalną. Moduł elektroniczny pozwala programować liczbę ostrzeń zęba, po czym cykl ostrzenia zostaje samoczynnie zatrzymany. Elektropompka zapewnia prawidłowe chłodzenie strefy ostrzenia zęba.
Model OSW-5AX przewyższa OSW-5A w funkcji ostrzenia płaszczyzn przyłożenia skośnych do 45°. Wersja OSW-5AX posiada dodatkową regulację symetrycznego ustawienia ściernicy względem ostrzonej piły, zależnie od grubości jej płótna. Pozostałe funkcje obu typów są identyczne.


Ostrzarka do pił tarczowych z węglikiem HM OSW-5M
Ostrzarka przeznaczona jest do ostrzenia pił tarczowych z węglikiem spiekanym do szerokiej gamy uzębień. Posuwy robocze wykonywane są ręcznie przez obsługującego za pomocą dźwigni. W trakcie zbliżania się ściernicy do zęba ostrzonego następuje samoczynne zaciśnięcie piły umożliwiające stosowanie dużych naddatków na szlifowanie. Ostrzarka jest wyposażona w elektropompkę do chłodzenia cyklu ostrzenia oraz stanowiskowe oświetlenie 24 V.

Uniwersalna ostrzarka pił do drewna OS-2M
Ta bardzo prosta w obsłudze i niezawodna w działaniu maszyna przeznaczona jest do ostrzenia pił gatrowych i tarczowych z zębami stalowymi (rozwieranymi) oraz stellitowymi, a po zastosowaniu dodatkowego wyposażenia może ostrzyć również piły taśmowe o szerokości 55 - 240 mm i długości do 12 mb.
Maszyna pozwala na ostrzenie pił w cyklu półautomatycznym, podczas którego rozpoczęcie cyklu, tj. dosunięcie ściernicy, odbywa się ręcznie przez obsługującego, natomiast ostrzenie następnych zębów odbywa się samoczynnie.

Ostrzarka do pił taśmowych OW-4
Maszyna przeznaczona jest do ostrzenia pił taśmowych w cyklu półautomatycznym. Zmiany parametrów zęba dokonuje się ręcznie. Tarcza ścierna otrzymuje napęd od silnika elektrycznego, natomiast posuw piły napędzany jest przez motoreduktor. Płynna regulacja skoku ściernicy (góra - dół) daje możliwość ustawienia różnych wysokości zęba, natomiast wielkość podziałki zęba jest przystosowana w standardzie do podziałki 22 mm (inne na indywidualne zamówienie). Ostrzarka posiada krzywkę, która poprzez różne kombinacje położenia zabieraka umożliwia uzyskanie wielu modyfikacji profilu zęba. Jeden obrót krzywki zamyka cykl ostrzenia jednego zęba. OW-4 wyposażona jest w pompkę do chłodzenia zęba podczas procesu ostrzenia. Maszynę należy ustawić stabilnie lub przytwierdzić do posadzki.

Pilarka ramowa, pionowa PRP 58
Maszyna PRP 58 służy do przecierania kłód o każdej długości i średnicy do 350 mm. Prześwit ramy poziomy wynosi 580 mm i umożliwia rozcięcie bali nawet bardzo grubych w przypadku uprzedniego, jedno- lub dwustronnego ich obcięcia na traku taśmowym. W pilarce znalazło zastosowanie wiele innowacji technicznych, między innymi: dynamiczne naprężenie brzeszczotów, specjalna ażurowa konstrukcja pił, przyrząd do wprowadzania kłód krótkich (metrówek), oraz zestaw do szybkiego ich podawania.
Konstrukcja wózków podawczych została również zmieniona w stosunku do tradycyjnych. Mogą być stosowane po minimalnym przezbrojeniu do drewna długiego i krótkiego.
Pilarka PRP 58, obok funkcji tradycyjnego traka, z powodzeniem pełni rolę wielopiły, traka tarczowego do „paletówki”, a we wszystkich zastosowaniach charakteryzuje się bardzo małym rzazem.

Wielopiła ramowa, pionowa WRP 58
ZAKŁAD METALOWY Drozdowski już od kilku lat produkuje wielopiłę ramową, pionową WRP 58. Maszyna powstała na bazie pilarki ramowej PRP 58 i służy do pracy jako piła rozdzielcza, przecierając kłody uprzednio spryzmowane.
WRP 58 przeciera pryzmy do wysokości 350 mm i szerokości do 550 mm nawet 16 piłami jednocześnie, co czyni ją jedyną tego rodzaju na rynku europejskim. 
Szybkość cięcia wynosi od 0,5 do 2,5 m/min, a minimalna grubość przetarcia (deski) to 5 mm.
Świetnie nadaje się do współpracy z trakami ramowymi oraz taśmowymi. Maszyna wykonywana jest również w wersji z podajnikiem dwustronnym do lameli.
W tym modelu pilarki również nie zabrakło rozwiązań innowacyjnych, jak np.: ażurowa konstrukcja pił, szybki system instalacji pił kompletami, a także centralny elektronicznie sterowany układ smarowania ramy.
Warto zaznaczyć, iż najnowsze udoskonalenia tej maszyny pozwalają na cięcie aż 36 piłami z rzazem 1,4 mm. Oczywiście praca z taką liczbą pił jest dość sporym obciążeniem dla ramy trakowej. Jednakże zastosowanie specjalnie skonstruowanych pił oraz uchwytów do nich pozwoliło zredukować opory i umożliwić pracę z zachowaniem optymalnych parametrów skrawania.

Traki taśmowe serii TTM
Traki taśmowe serii TTM z ruchomym zespołem tnącym służą do wzdłużnego piłowania kłód i bali o maksymalnej grubości 850 i 1100 mm oraz długości do 11 m. Torowisko o długości 12 m (2 x 6 m), po którym porusza się zespół tnący, wyposażone jest w uchwyty do mocowania kłody. Załadunek bala na pilarkę jest ułatwiony, gdyż obróbka kłody odbywa się na wysokości 0,1 m nad poziomem gruntu. Posuwy: pionowy (góra - dół) oraz poziomy (roboczy) są napędzane silnikami elektrycznymi. Prędkość posuwu poziomego jest regulowana płynnie mechanicznie (w przód: 1,5 do 20 m/min, w tył: 5 do 40 m/min), z kolei prędkość posuwu pionowego góra - dół wynosi 20 mm/s.
Od tego roku nowością zastosowaną w maszynie jest system hydrauliczny pozycjonowania kłody, który daje operatorowi większe możliwości obróbcze. Powstał on w celu ułatwienia manipulacji kłodami przeznaczonymi do przetarcia, szczególnie tymi dużymi o znacznej masie własnej. System jest przystosowany do instalacji na trakach taśmowych serii TTM-800 i TTM-1000. Konstrukcja tych maszyn pozwala na łatwy montaż zarówno na starych pilarkach, jak i na modelach produkowanych obecnie. Instalacja segmentów hydraulicznych w dowolnym miejscu torowiska i dowolnym rozstawie umożliwia łatwe dostosowanie się do asortymentu przecieranych kłód. Kompletny system hydrauliki posiada funkcje: obrotu kłody, poziomowania i zacisku. Poza tym instalacja układu hydraulicznego nie wyklucza pracy na standardowym oprzyrządowaniu manualnym, w które są wyposażone traki.

O firmie
ZAKŁAD METALOWY Stefan Drozdowski, specjalizujący się obecnie w produkcji maszyn do obróbki drewna i tartacznictwa, kontynuuje wieloletnie tradycje zapoczątkowane w 1949 roku przez ojca Stefana - Józefa Drozdowskiego. Oprócz typowych usług w branży metalowej zakład produkował także narzędzia i maszyny rolnicze. W 1982 roku Stefan Drozdowski wybudował nowe obiekty na potrzeby swojej firmy.
Przez cały czas stale unowocześniał się jego park maszynowy, pojawiał się nowy asortyment produkcji, w tym między innymi produkcja eksportowa tłumików do motorów na rynek włoski. W tym samym czasie powstawały pierwsze egzemplarze produkowanych obecnie ostrzarek oraz innych maszyn oraz urządzeń do obróbki i przerobu drewna.
ZAKŁAD METALOWY posiada własne zaplecze techniczne umożliwiające stały rozwój i modernizację produkowanych wyrobów, które odpowiadają wysokim wymaganiom stawianym współczesnej technologii przerobu drewna. Nowoczesne pod względem rozwiązań konstrukcyjnych, proste w obsłudze, odznaczają się bardzo dobrą jakością i bezawaryjnością wykonania.
Większość produkcji eksportowana jest niemal do wszystkich krajów Europy, a także na kontynenty Azji i Afryki.


Fot.1. ZAKŁAD METALOWY Stefan Drozdowski, specjalizujący się obecnie w produkcji maszyn do obróbki drewna i tartacznictwa, kontynuuje wieloletnie tradycje zapoczątkowane w 1949 roku przez ojca Stefana - Józefa Drozdowskiego.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.2. - Zawsze trzeba pamiętać, iż nie ma dobrego cięcia bez właściwego ostrzenia - stwierdza Stefan Drozdowski.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.3. Na DREMIE największym zainteresowaniem cieszyły się m.in.: pilarka ramowa PRP 58, wielopiła ramowa WRP 58, a także traki taśmowe serii TTM wyposażone w hydrauliczny system pozycjonowania kłody, stwarzający operatorom większe pole do działania.
Fot. Piotr Kmiecik

Copyright © Kurier Drzewny