Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły

Maszyny do drewna kominkowego.

Piło-łuparka Hakki Pilke EASY 43 wyposażona została w hydrauliczny docisk kłody, hydraulicznie chowany mechanizm pomiarowy, automatyczny naciąg łańcucha oraz nowy, wygodniejszy rodzaj sterowania. Urządzenie cechuje się doskonałą wydajnością cięcia, niskimi kosztami eksploatacji, a także ergonomią oraz bezpieczeństwem pracy. Można je będzie obejrzeć podczas tegorocznych targów LAS-EXPO na stoisku firmy JAR-DREW.

 Opr. Alicja Bagnucka

Kompleksowe zaopatrzenie

W ofercie JAR-DREW znajdują się różnorodne urządzenia niezbędne w pracy zakładów usług leśnych oraz firmach zajmujących się produkcją drewna opałowego. Maszyny znanych i renomowanych marek, dostępne za pośrednictwem JAR-DREW, pozwalają na prowadzenie nowoczesnej i wydajnej produkcji. Firma dysponuje urządzeniami produkcji fińskiej, szwedzkiej, słoweńskiej, estońskiej oraz polskiej, w tym szeroką ofertą kombajnów do produkcji drewna opałowego, w których się specjalizuje.

 

Niezawodna technologia dla profesjonalistów

W ofercie JAR-DREW pojawiła się nowość, piło-łuparka Hakki Pilke EASY 43, w której docisk podnoszony jest przed wprowadzeniem kolejnej kłody za pomocą odpowiedniego przycisku na joysticku. Jego zadaniem jest hydrauliczne unieruchomienie kłody podczas cięcia. Urządzenie wyposażone jest również w hydrauliczny mechanizm pomiaru długości ucinanych wałków, który chowany jest automatycznie podczas przerzynania, co ułatwia swobodne spadanie wałka do komory łupania.

Nowy rodzaj sterowania

W nowym modelu na joysticku rozmieszczono ergonomicznie wszystkie często używane funkcje. Takie działania, jak podnoszenie docisku kłody, przerzynanie i rozłupywanie mogą być sterowane elektrycznie. Nóż rozłupujący i

taśmociąg podawczy kontrolowane są za pomocą ruchów joysticka. Co ważne, jest on symetryczny, by można było go łatwo używać także lewą ręką. Po naciśnięciu guzika „cięcie” rozpoczyna się odpowiednia sekwencja działań, tj.:

- opuszczenie zacisku kłody,

- uruchomienie i obniżenie piły,

- podniesienie płyt chwytających wałek,

- schowanie mechanizmu pomiarowego,

- aktywacja pompki smarowania piły.

 

 

Płyty chwytające wałek

Płyty chwytające mogą być stosowane zarówno w trybie ręcznym bądź automatycznym, jak również wyłączone. Tryb automatyczny przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy grubość wałków jest równa lub większa od ich długości. Płytki zapewniają, że obcięte kawałki są opuszczane na dno łuparki w sposób kontrolowany. Chwytacz można wyłączyć, gdy obcinany wałek jest krzywy lub sękaty i istnieje ryzyko zakleszczenia piły. Dłuższe wałki zwykle opadają równo, nawet bez płyt chwytających. Tryb manualny pozwala na kontrolowane

opuszczanie ostatniego fragmentu kłody.

 

 

HYDRAULIC AC10

Automatyczny naciąg łańcucha AC10 zachowuje jego optymalny naciąg, zapobiegając luzowaniu i pękaniu. Właściwe naprężenie łańcucha wydłuża żywotność łańcucha, prowadnicy i zębatki. Łańcuch można wymienić szybko bez użycia żadnych narzędzi.

 

 

Pomocniczy mechanizm podawania kłody

Maszyna została wyposażona również w mechanizm, który po uruchomieniu podaje nową kłodę w trakcie każdej czynności rozłupywania, zapewniając ciągłą gotowość do pracy. Dzięki temu praca wymaga użycia tylko dwóch przycisków na joysticku.

 

 

Elektryczna pompka smarowania łańcucha

Zastosowana w maszynie pompka uruchamiana jest równocześnie z piłą i dostarcza olej na prowadnicę podczas przerzynania. Wydłuża to żywotność łańcucha i prowadnicy oraz zapewnia wydatne cięcie nawet najgrubszych kłód. Dzięki wymiennemu kanistrowi uzupełnianie oleju jest czynnością szybką i czystą. Łatwo też dopasować ilość podawanego oleju.

 

 

Niezrównane cięcie i rozłupywanie

Ważne walory piło-łuparki, tj. optymalny nacisk prowadnicy i regulowana szybkość ruchu w maszynie, zapewniają idealną prędkość piłowania. Automatyczny, sterowany hydraulicznie naprężacz łańcucha utrzymuje właściwe jego naprężenie, co zwiększa wydajność i zapobiega jego zsuwaniu się i pękaniu. Wysoka siła rozłupywania dostępna jest bez opóźnień, a szybki cykl powrotu siłownika zapewnia wysoką wydajność rozłupywania nawet najtrudniejszych wałków. Nóż rozłupujący został zaprojektowany tak, by wymagał jak najniższej siły nacisku przy jak najwyższej jakości pracy.

 

 

Wysoka wydajność działania

Szybkość uruchamiania i regulacji, płynny przesuw surowca i niezakłócone działanie gwarantują nieustanie wysoką wydajność pracy i doskonałe efekty. W porównaniu z konkurencją, maszyna ta jest szybsza - cykl pracy wynosi poniżej trzech sekund.

 

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Użytkownik może być spokojny o swoje bezpieczeństwo. Podniesienie jednoczęściowej osłony powoduje natychmiastowe zatrzymanie piły i tłoka rozłupującego, a dodatkowo wszystkie piło-łuparki Hakki Pilke zostały przetestowane przez niezależny instytut badawczy.

 

 

 

 

Ergonomia to podstawa

Maszyna została zaprojektowana we współpracy z zawodowymi producentami drewna opałowego z całego świata, co pozwoliło podnieść wygodę pracy. Dzięki nowemu rodzajowi sterowania obsługa maszyny jest lżejsza. Zwiększa to wydajność, gdyż operator nie męczy się podczas pracy.

 

 

Niskie koszty eksploatacji

Dzięki elektrycznemu sterowaniu maszyna zawiera mniej części wymagających obsługi i regulacji. W ogóle nie posiada pasów klinowych. Aby zwiększyć żywotność części, maszynę wyposażono w zbiornik oleju o dużej pojemności. Łatwo zdejmowalne osłony zapewniają łatwe i wygodne serwisowanie.

 

 

Optymalny przepływ surowca

Ścieżka przesuwu surowca została zaprojektowana tak, by zapewnić jego niezakłócony przepływ od stołu podawczego po taśmociąg odbiorczy. Drewno nigdy nie jest poruszane bez potrzeby, aby zminimalizować możliwość usterek i zakłóceń. Sekcja rozłupująca została zaprojektowana na nowo, aby polepszyć regulowanie noża rozłupującego i zapobiec powstawaniu zatorów po rozłupaniu.

 

 

Hydrauliczna regulacja noża rozłupującego

Zastosowana w maszynie łatwa, hydrauliczna regulacja noża rozłupującego pozwala na niezakłóconą pracę. Nóż można bez wysiłku dopasować do każdego wałka za pomocą joysticka, uzyskując szczapy jednolitej wielkości.

 

 

Wyposażenie standardowe i opcjonalne

W wyposażeniu standardowym urządzenia znajdują się:

- automatyczny, hydrauliczny naciąg łańcucha AC10,

- hydrauliczna regulacja taśmociągu odbiorczego,

- mechanizm czyszczący taśmociągu odbiorczego,

- automatyczny zawór prędkości, 3 biegi,

- osłona bezpieczeństwa,

- automatyczne smarowanie prowadnicy,

- automatycznie zoptymalizowany mechanizm nacisku piły,

- piła sterowana przyciskiem,

- hydraulicznie chowany mechanizm pomiaru wałków,

- pomocniczy mechanizm podawania kłody,

- płytka nakierowująca przy podawaniu,

- komplet węży,

- dodatkowy zawór,

- hydrauliczny docisk kłody,

- płyty chwytające wałek,

- sterowanie prędkością taśmociągu odbiorczego + rewers,

- skrzynka narzędziowa.

W ramach wyposażenia dodatkowego znaleźć się mogą: nagrzewnica oleju, chłodnica oleju, duży taśmociąg odbiorczy regulowany w pionie i poziomie oraz odciąg trocin i noże rozłupujące na 6, 8 i 12 części.

 

 

 

Copyright © Kurier Drzewny