Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły

Z życia branży. AutoR EWOLUCJA na Drzwiach Otwartych w SCM Group Polska.

W dniach 17 - 18 marca br. w siedzibie firmy SCM Group Polska, producenta rozwiązań do obróbki drewna, w Suchym Lesie koło Poznania po raz kolejny odbyły się pokazy profesjonalnych maszyn przeznaczonych do obróbki drewna oraz spotkania handlowe przedstawicieli zarówno przemysłu drzewnego, jaki i meblarskiego. W wydarzeniu wzięły również udział firmy partnerskie SCM. Głównym punktem programu było wprowadzenie na rynek nowych modeli Author M100/200 Rewolucja, które zmienią świat centrów obróbczych.

Piotr Kmiecik

Prezentacja najnowszej oferty
Zaledwie miesiąc temu światową premierę miało nowe CNC od Morbidelli Author m100, a już miesiąc później można było zobaczyć je w pracy w Polsce podczas Drzwi Otwartych 17 - 18 marca w SCM Group Polska.
- Morbidelli wprowadza na rynek maszyn prawdziwą rewolucję, wypuszczając z produkcji najbardziej zaawansowane technologicznie CNC na rynku, które jest obecnie o krok przed konkurencją - mówi Krzysztof Kluza, product manager w firmie SCM Group Polska i dodaje:
- SCM Group, mając ogromne doświadczenie w budowie maszyn do obróbki drewna oraz słuchając uwag swoich klientów, postanowił wprowadzić na rynek nową, zaawansowaną technologicznie maszynę. Jest to odpowiedź na potrzeby szybko rozwijającego się rynku i wzrostu oczekiwań klientów. Wprowadzono kilka istotnych zmian konstrukcyjnych, m.in. nowe elektrowrzeciono, magazyn w kabinie.

Technologia „ALL-IN-ONE” Author m100
Modułowe centrum obróbcze Author m100 marki Morbidelli zawiera odpowiedzi na wszystkie problemy związane z obróbką drewna i zaawansowanych materiałów. Wystarczy kilka kliknięć, aby zaprojektować i wykonać element o dowolnym kształcie.
Maszyna jest obsługiwana przez oprogramowanie MAESTRO, które ma możliwość doposażenia w pakiety przeznaczone do różnego rodzaju obróbki. Można powiedzieć, że Author m100 jest nowością na rynku, która oferuje wyjątkowy stosunek wydajności do ceny. Może być skonfigurowany według indywidualnych potrzeb klienta lub planu inwestycyjnego.
Doskonałą jakość zapewnia najnowsze elektrowrzeciono 5-osiowe JQX (Just Quality eXtreme) z bezpośrednim napędem wrzeciona, który gwarantuje całkowity brak wibracji nawet przy dużym obciążeniu. Głowice wiertarskie są wyposażone we wrzeciona typu RO.AX, gdzie bicie osiowe wrzeciennika jest bliskie 0, stąd prędkość obrotowa wynosi 8000/min.
W Author m100 zastosowano rozwiązanie PROSPACE, pozwalające na optymalizację przestrzeni w fabryce. Maksimum ergonomii zapewnia brak jakichkolwiek zabezpieczeń ograniczających dostęp do maszyny. Brak ogrodzeń zmniejsza zapotrzebowanie na przestrzeń w zakładzie. Ważną zaletą tego systemu jest fakt, że jest możliwy załadunek i rozładunek elementów podczas pracy maszyny na drugim polu roboczym.
Nowe CNC pozwala zaoszczędzić czas nawet do 60 proc. Wszystko to dzięki kilku prostym zabiegom wprowadzonym w najnowszej linii maszyn Author. Premierowy model zapewnia m.in.: szybsze wiercenia dzięki RO.AX, sterowanie stołem roboczym z pulpitu dzięki FLEXMATIC, skrócenie czasu wymiany narzędzi dzięki Fast 14, magazyn liniowy umieszczony bezpośrednio przy elektrowrzecionie, umożliwiający wymianę narzędzia podczas przejazdu kabiny, a także oszczędność energii z pakietem Savenergy.
Warto dodać, iż Author potrafi poradzić sobie ze wszystkimi rodzajami materiałów. Od drewna do tworzyw sztucznych, od pojedynczego elementu płytowego do produkcji okien i drzwi. Ta elastyczność pozwala dostosować maszynę do indywidualnych potrzeb produkcyjnych. Maszyna może pomieścić do czterech agregatów obróbczych, w tym również urządzenie do kołkowania.

Jak było tym razem?
Tegoroczne Drzwi Otwarte w SCM Group Polska cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. W branżowej imprezie wzięło udział ponad 400 osób, w tym około 100 firm związanych zarówno z branżą drzewną, jak i meblarską. Nie zabrakło także przedstawicieli handlowych oraz klientów indywidualnych.
Oprócz premierowego centrum obróbczego Morbidelli Author m100, zaprezentowano również: centrum obróbcze Accord 25 FX, centrum obróbcze do nestingu Pratix S, okleiniarki (Olimpic k560, Olimpic k360, Olimpic k100), wiertarki (Cyflex s, Cyflex hp, Startech), szlifierki szerokotaśmowe (Sandya 300, Sandya 600), pilarki formatowe (SI 3 L’invincibile, SI 400 Nova), grubościówki (S 630 Class - S 520 Class, S 630 Nova - S 520 Nova), wyrówniarki (F 520 Nova - F 410 Nova), automatyczną strugarkę czterostronną Profiset i piłę panelową Sigma Prima.

Firmy partnerskie SCM Group Polska
Organizator zaprosił do udziału w wydarzeniu kilkanaście firm partnerskich, z którymi współpracuje na co dzień. Byli wśród nich m.in.: GudePol, Hranipex, IMAS, Jowat, LcM, Poldan, REHAU, TOMPŁYT, TopSolution, TWT, sia Abrasives oraz Raiffeisen-Leasing Polska SA.
W ten sposób uczestnicy Drzwi Otwartych mieli możliwość przeprowadzenia rozmowy z fachowcami na temat maszyn, narzędzi, klei, systemów odpylania, oprogramowania czy bezpieczeństwa maszyn.

ITA TOOLS
- W ofercie posiadamy bardzo szeroki asortyment narzędzi do obróbki drewna, materiałów drewnopochodnych oraz tworzyw sztucznych. Dzięki ponad dziesięcioletniemu doświadczeniu we współpracy z włoskimi producentami narzędzi, dysponujemy profesjonalnymi rozwiązaniami stosowanymi w fabrykach oraz dużych zakładach z branży przemysłu drzewnego. Podczas Technology Days w SCM wyposażyliśmy prezentowane przez nich maszyny w sprzęt najwyższej klasy. Były to m.in. centrum CNC, wiertarki wielowrzecionowe, piła panelowa, frezarka dolnowrzecionowa czy strugarka czterostronna. Nasza oferta to także rozwiązania niemieckiego producenta agregatów do CNC - Atemag oraz rolki i koła posuwowe do strugarek i okleiniarek firmy Elastomeri.
Nową marką w naszej ofercie są profesjonalne i wysoce wyspecjalizowane elektronarzędzia hiszpańskiej firmy VIRUTEX. Ich wyroby są bardzo znane i cenione na rynkach całego świata za doskonałą jakość wykonania i nowatorskie rozwiązania, niespotykane u innych wiodących producentów.
Nie możemy pominąć doskonale znanych i cenionych na naszym rynku narzędzi marek: CMT, PIHER oraz FISCH Tools. Są to rozwiązania dla zakładów produkcyjnych, stolarzy, cieśli i tych, którzy cenią sobie wysoką jakość narzędzi - mówi Piotr Wojtasik, specjalista ds. obsługi klienta w firmie ITA TOOLS z Krakowa.

TopSolution
- Firma SCM zaprosiła nas na Drzwi Otwarte po raz drugi. Wydarzenie to cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem z tej racji, że zaprezentowała ona premierowo nową 5-osiową maszynę. Nasza firma zajmuje się sprzedażą oraz wdrażaniem oprogramowania typu CAD/CAM, które pozwala na generacją programów do sterowania tego typu maszyn, dlatego też pojawiliśmy się na tej imprezie. Wszystkim zainteresowanym pokazaliśmy na stoisku, w jaki sposób można zaimplementować nasze rozwiązania w fabryce mebli - mówi Marcin Banaszek, przedstawiciel handlowy w firmie TopSolution.

GudePol
- Na Drzwiach Otwartych prezentujemy produkty potrzebne do obsługi maszyn i urządzeń firmy SCM. Są to m.in.: sprężarki śrubowe i tłokowe, osuszacze powietrza czy też zestawy filtracyjne. Odbyliśmy wiele rozmów handlowych z firmami zainteresowanymi naszą ofertą produktową i mamy nadzieję, że przyniosą one spodziewane owoce - mówi Daniel Onuszkiewicz, kierownik oddziału Warszawa w firmie GudePol i dodaje:
Z firmą SCM współpracujemy od około 5 lat i mogę powiedzieć, iż z każdym rokiem ta współpraca się coraz lepiej układa. Natomiast jeśli chodzi o Drzwi Otwarte, to z roku na rok się powiększają zarówno jeśli chodzi o liczbę wystawców, jak i odwiedzających.

Hranipex
- Jesteśmy tutaj po raz pierwszy. Współpracę z SCM rozpoczęliśmy stosunkowo niedawno. Dotyczy ona zaopatrywania w produkty z naszej oferty. Są to m.in.: kleje do okleiniarek, środki czyszczące, środki natryskowe do maszyn i środki do czyszczenia resztek po okleinowaniu. SCM może je z powodzeniem wykorzystywać u swoich klientów.
Oprócz wyżej wymienionych produktów w ofercie mamy także kleje kontaktowe oraz silikony. Prezentowaliśmy je podczas ubiegłorocznych targów DREMA w Poznaniu.
Oprócz takich spotkań branżowych, jak zorganizowane przez SCM Drzwi Otwarte, firma Hranipex uczestniczy bardzo chętnie również w innych, mniejszych wydarzeniach typu: dni otwarte, targi regionalne - mówi Michał Stawiński, manager sprzedaży w firmie Hranipex sp. z o.o. z Krotoszyc.

TOMPŁYT
- Z roku na rok na Drzwiach Otwartych w SCM przybywa coraz więcej zwiedzających i wystawców. Jeśli chodzi o nasze stoisko, to tym razem skupiamy się na przekazaniu nowej idei, jaką jest ONE Pfleiderer - mówi Marta Matuszewska, przedstawiciel handlowy w PHU TOMPŁYT, PFLEIDERER PARTNER na terenie woj. wielkopolskiego i dodaje:
- One Pfleiderer to połączenie kolekcji polskiej z niemiecką. Oznacza to, że jesteśmy jeszcze silniejszym partnerem w branży tworzyw drzewnych oraz możemy się pochwalić bardziej ciekawą ofertę produktową.
Na Drzwi Otwarte dostarczyliśmy płyty, na których przedstawiciele SCM prezentują klientom możliwości swoich maszyn. Współpraca z SCM układa się bardzo dobrze i w przyszłości zamierzamy ją rozszerzać.

TWT
- Firma TWT jest producentem wysokiej jakości narzędzi do produkcji okien i drzwi drewnianych. W nasze narzędzia uzbrajamy każdy rodzaj maszyny - począwszy od frezarek dolnowrzecionowych, poprzez centra obróbcze, a kończąc na liniach produkcyjnych. W ofercie posiadamy szereg innowacyjnych rozwiązań, choćby promowany ostatnio nowy system połączeń elementów na tzw. kryte czopy w oknach drewnianych.
Poza tym, jako jedyni dostawcy narzędzi, opracowaliśmy i wprowadziliśmy na rynek nowy profil okienny zwany „Esperia Life”. Jest to wydajne rozwiązanie dające możliwość wyprodukowania okien drewnianych bądź też okien w okładzinie aluminiowej na jednym zestawie narzędziowym. Wysokość złożenia ramy ze skrzydłem jest o 1/3 cieńsza od stosowanego w powszechnie znanych systemach okiennych. Dzięki temu uzyskujemy znacznie więcej światła w pomieszczeniu. Dodatkowo system mocowania nakładek aluminiowych w oknie „Esperia Life” eliminuje potrzebę stosowania klipsów, dzięki czemu sam koszt nakładek jest znacznie niższy. Produkt bardzo dobrze sprzedaje się w Europie Zachodniej i Ameryce Płn. W Polsce jest to nadal mało znana nowinka, którą obecnie staramy się szeroko promować - mówi Tomasz Leciej, przedstawiciel handlowy w firmie TWT s.r.l.

Jowat
- W ostatnich 2 - 3 latach współpraca z SCM zacieśniła się. Na Drzwiach Otwartych jesteśmy po raz trzeci. W ubiegłym roku byliśmy tutaj dwukrotnie.
Firmie Jowat zależy na dobrych stosunkach z producentami maszyn, jest to  układ partnerski. Podczas takiej imprezy możemy zapoznać się wzajemnie z  produktami, podzielić się wiedzą i doświadczeniami, a przy okazji uzyskać określone efekty marketingowe - mówi Grzegorz Matysiak, manager regionu Polska Północno-Zachodnia w firmie Jowat Polska i dodaje:
- Ze względu na dużą ilość wystawianych okleiniarek, prezentujemy przede wszystkim szeroką gamę klejów topliwych do oklejania wąskich płaszczyzn. Promujemy przede wszystkim kleje topliwe na bazie poliuretanu (PUR). Ze względu na ich właściwości sprzedaż tych klejów z roku na rok znacząco rośnie. Charakteryzują się one bardzo wysoką odpornością termiczną i odpornością na działanie wody i wilgoci. Te cechy predysponują do stosowania klejów PUR  w meblach kuchennych oraz łazienkowych. Producenci tych mebli zaczynają to doceniać i podają użycie tych klejów jako argument sprzedażowy, gwarantujący wysoką jakość mebli. Zastosowanie tego typu kleju daje pewność, że obrzeże nie będzie się odklejać w pobliżu piekarnika czy zmywarki, gdzie mamy do czynienia z wysoką temperaturą i gorącą parą wodną lub w szafkach  zlewozmywakowych czy pod umywalki, które często są zalewane wodą. Chciałbym zwrócić uwagę na dwa nasze produkty, które z powodzeniem promujemy na rynku. Pierwszy Jowatherm 608.00, bezwypełniaczowy klej poliuretanowy dający bezbarwną, transparentną spoinę, co podnosi jakość okleinowania pod względem estetycznym. Drugi to Jowatherm 607.60  o wysokim chwycie początkowym, który można stosować do przyklejania grubych obrzeży na okleiniarkach z wysokim posuwem. Standardowo te kleje występują w postaci jednolitej bryły, walca o masie około 2 lub 18 kg i są to rozwiązania dla przemysłu, do zastosowania na okleiniarkach ze  specjalistycznymi topielnikami i aplikatorami. Mamy również rozwiązanie dla małych producentów. Kleje PUR w formie granulatu - opakowanie 0,6 kg, co umożliwia zastosowanie ich w zwykłych okleiniarkach, do wykonania krótkich serii mebli bez konieczności doposażania okleiniarek w specjalistyczne aplikatory.
Nasze kleje stanowią sprawdzone rozwiązanie w różnego typu sytuacjach.

REHAU
- Jesteśmy dostawcą obrzeży. Podczas Drzwi Otwartych w SCM prezentowane są m.in.: okleiniarki i różne możliwości oklejania płyt. Nasza firma na to wydarzenie dostarczyła obrzeża, na których wykonywane są próby podczas prezentacji poszczególnych możliwości okleiniarek SCM - mówi Grzegorz Strzelecki, manager sprzedaży, systemy dla przemysłu meblowego w firmie REHAU sp. z o.o. i dodaje:
- REHAU sprzedaje obrzeża już od ponad 20 lat, natomiast na Drzwiach Otwartych i innych, podobnych wydarzeniach, służy współpracą doradczą oraz techniczną. Jeśli chodzi o sprzedaż, to wygląda to tak, że najpierw klienci kupują maszyny od SCM, a następnie trafiają do nas, aby nabyć najwyższej jakości obrzeża meblowe, których mamy w ofercie bardzo wiele.
Naszym ostatnim hitem produktowym jest linia wzornicza RAUVISIO crystal - szkło kompozytowe - płyta o niezwykłym efekcie głębi, RAUVISIO brilliant - płyta akrylowa o wysokim połysku, z powodzeniem zastępująca elementy lakierowane oraz RAUVISIO wave - płyta o bardzo głębokiej strukturze przypominającej fale.

POLDAN
- Jesteśmy firmą, która produkuje i sprzedaje kantówkę okienną oraz płytę meblową. Do naszej produkcji wykorzystujemy maszyny SCM, które bardzo się sprawdziły. W Drzwiach Otwartych bierzemy udział jako firma, która śmiało może powiedzieć, że maszyny z grupy SCM są niezawodne i spełniają nasze oczekiwania.
Podczas tegorocznych targów BUDMA w Poznaniu także wystawialiśmy się razem z SCM na stoisku firmy, jako dostawca kantówki do celów produkcyjnych - opowiada Mariusz Ostański, kierownik działu sprzedaży w firmie POLDAN ze Sławna i dodaje:
- Działamy na rynku już prawie 40 lat. Nasze produkty wykonujemy z drewna krajowego, tj. sosny, dębu oraz buka. Wszystkie zakupy odbywają się w obrębie do 150 km od naszego zakładu. Posiadamy wszelkie certyfikaty potrzebne do naszej działalności, a obecnie jesteśmy na etapie zdobywania certyfikatu IFT. 85  proc. produkcji sprzedajemy do krajów Europy Zachodniej, głównie do Niemiec i Francji. Ponadto raz w miesiącu wysyłamy do Azji około 15 kontenerów naszych produktów.
Wachlarz przekrojowy kantówki jest bardzo szeroki. W ofercie posiadamy również płytę meblową (sosnową, bukową i dębową), ościeżnice bukowe, a także klejenie kantówek litych i łączonych. Warto zaznaczyć, iż kleimy również bardzo specyficzny gatunek - accoya. Jest to sosna obrabiana chemicznie, na którą mamy zbyt.

sia Abrasives
- Na Drzwiach Otwartych jesteśmy po raz trzeci. W ubiegłym roku byliśmy dwa razy. Współpraca z SCM układa nam się bardzo dobrze już od wielu lat. Oferta firmy Abrasives obejmuje m.in.: materiały nasypowe, szczotki do strukturyzacji i szlifowania zarówno dla branży drzewnej, jak i meblarskiej.
Ostatnią nowością produktową jest „sianet”, czyli wydajne siatki ścierne pozwalające na szybkie i bezpyłowe szlifowanie oraz gwarantujące długi czas wydajnej pracy - mówi Tomasz Jerzychowski, doradca techniczny w firmie Abrasives.

LcM
- Na Drzwiach Otwartych jesteśmy po raz trzeci. Z SCM współpracujemy już około 2,5 roku. Nasza oferta produktowa, którą tutaj prezentujemy, dotyczy głównie systemów oddzielająco-czyszczących do okleiniarek. Mam na myśli całą „chemię” do czyszczenia z zabrudzeń klejowych, środki do czyszczenia ręcznego itp. LcM zapewnia także wszelkie możliwe rozwiązania do okleiniarek, które nie są wyposażone w tego typu sprzęt, tj. natryski, dysze - mówi Michał Kukułka, doradca techniczny w firmie LcM.

Raiffeisen-Leasing Polska SA
- Z SCM współpracujemy od roku. W takiej formie jak dziś wystawiamy się po raz pierwszy. Główne cele udziału w Drzwiach Otwartych to doradztwo dla klienta oraz wzajemne przekazywanie kontaktów.
Klienci, którzy odwiedzają tego typu wydarzenia branżowe, często szukają finansowania, a my jesteśmy tu po to, by na miejscu mieli oni możliwość zapoznania się z całą ofertą leasingową - mówi Karina Kaleta, starszy specjalista ds. sprzedaży w Raiffeisen-Leasing Polska SA, oddział w Poznaniu.

Fot.1. Tegoroczne Drzwi Otwarte w SCM Group Polska cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. W branżowej imprezie wzięli udział m.in.: klienci małych i średnich firm związanych zarówno z branżą drzewną, jak i meblarską, przedstawiciele handlowi, a także klienci indywidualni.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.2. GudePol.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.3. Hranipex.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.4. TOMPŁYT.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.5. TWT.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.6. Jowat.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.7. sia Abrasives.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.8. LcM.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.9. POLDAN.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.10. Raiffeisen-Leasing Polska SA
Fot. Piotr Kmiecik

Copyright © Kurier Drzewny