Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Technologie

Produkcja okien i drzwi. W czym tkwi tajemnica sukcesu marki FERNO ?

Zakłady Stolarki Budowlanej FERNO z Lubartowa - producenta okien i drzwi z najwyższej jakości klejonki sosnowej i drewna egzotycznego - dzięki zastosowaniu najnowszych technologii dostępnych dla naszej branży są w stanie sprostać każdemu, nawet najbardziej wyszukanemu przez klienta zamówieniu. Produkcja stolarki otworowej z drewna jest dziedziną, w której FERNO specjalizuje się od lat i znajduje uznanie odbiorców zarówno w kraju, jak i na rynkach europejskich. Na czym zatem polega fenomen tej  marki, która powstała jak feniks z popiołów, ponownie weszła do gry i odnosi coraz większe sukcesy?

Piotr Kmiecik

O firmie FERNO

Jest to marka, która łączy dziedzictwo dawnej Lubartowskiej Fabryki Okien FERNO, bogatej w najlepsze tradycje i doświadczenia kolejnych pokoleń mistrzów stolarskich, ze wsparciem najnowszych technologii w produkcji stolarki okiennej i drzwiowej firmy Sewiler, z poszanowaniem środowiska naturalnego regionu lubartowskiego.
Firma działa tak, by zwracać naturze to, co od niej wzięto. Dlatego właśnie świadomie i selektywnie prowadzi zakupy surowca do produkcji swoich okien, skupując materiał pozyskany wyłącznie w ramach cięć pielęgnacyjnych wykonywanych w drzewostanach oraz cięć odnowieniowych niezbędnych do powstania nowego pokolenia lasu, wspierając tym samym działania podejmowane w zakresie odnawiania, zalesiania, pielęgnowania i ochrony lasu. Dostawcy surowca do produkcji stolarki otworowej posiadają międzynarodowe certyfikaty dobrze prowadzonej gospodarki leśnej - PEFC, FSC.
Produkcja znajduje się w Lubartowie, natomiast salony handlowe można odwiedzić zarówno w tej miejscowości, jak i Krakowie. Ponadto firma prowadzi sprzedaż produktów za pomocą sieci około 30 dystrybutorów w kraju i za granicą. Oferta produktowa firmy dotyczy m.in. okien: drewnianych, drewniano-aluminiowych, wielkogabarytowych, kształtowych, a także replik okien zabytkowych oraz drzwi zewnętrznych. Realizuje również zamówienia dla budownictwa wielorodzinnego i wszelkie projekty indywidualne. Można śmiało stwierdzić, iż okna i drzwi FERNO słyną ze swojej ponadczasowej estetyki i trwałości, energooszczędności i dźwiękoszczelności, zapewniając tym samym bezpieczeństwo, komfort oraz odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach.
- 90 proc. naszej sprzedaży stanowi stolarka okienna, natomiast pozostałe 10 proc. dotyczy drzwi zewnętrznych. Większość produktów trafia na rynek krajowy. Jeśli chodzi o zagraniczne, to należy wymienić np. Niemcy czy Rosję. Rocznie sprzedajemy około 15 000 okien i drzwi z sosny, świerka, modrzewia, dębu oraz meranti - opowiada Robert Nowak, dyrektor w Zakładach Stolarki Budowlanej FERNO sp. z o.o. oraz Sewiler sp. z o.o.
FERNO istnieje na rynku od 1990 roku. Obecnie pełni rolę typowo handlową, stanowi bowiem markę, dla której 100 proc. produkcji pochodzi od firmy Sewiler. To właśnie współpraca pomiędzy tymi przedsiębiorstwami pozwoliła wskrzesić już dobrze znaną markę. W tym celu dyrektor zarządzający Ewa Kawałkowska powołała do współpracy Roberta Nowaka na stanowisko dyrektora. 
Podjął się on dość trudnego i odpowiedzialnego zadania. Musiał nie tylko zapoznać się z nieznaną dla siebie do tej pory branżą, ale także pokonać liczne czynniki ogólne. W ostateczności, po ciężkiej i bardzo dobrej pracy, udało się osiągnąć sukces i na nowo rozkręcić tę markę. Co zatem zdecydowało o tym sukcesie? Jakie były początki? Jak na ten temat mogą wypowiedzieć się firmy współpracujące z FERNO i Sewiler?

Tajemnica sukcesu
- Dobór odpowiednich partnerów jest dla nas rzeczą priorytetową, dlatego też oferowane produkty spełniają najwyższe standardy jakości, wykorzystują najlepsze rozwiązania technologiczne i zaspokajają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Przy doborze partnerów do współpracy kierujemy się jeszcze jednym kryterium, tj. wrażliwością na ochronę środowiska, stąd do produkcji naszych okien i drzwi dobieramy najlepszych i najnowocześniejszych dostawców pakietów szybowych, lakierów i barwników, klejonki, akcesoriów okiennych, itd., których produkty spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa dla środowiska naturalnego - stwierdza Robert Nowak.
Firma Sewiler wybudowała nową halę produkcyjną oraz uruchomiła proces produkcyjny w ciągu niecałego roku. Właściciel obu spółek zadbał o to, aby została ona wyposażona w bardzo bogaty i zaawansowany technologicznie park maszynowy, a ponadto: linię impregnacji - własny wynalazek - patent na skalę światową, lakiernię, stolarnię, malarnię, dział szklenia oraz laboratorium. Jeżeli chodzi o obrabiarki, to cała produkcja została oparta na maszynach WEINIG. I tak w procesie produkcyjnym wykorzystuje m.in.: optymalizerkę model OptiCut S 50, strugarkę model Powermat 1200 oraz centrum obróbcze model Conturex C 125 Vario, które znacznie zwiększyło moce produkcyjne zakładu. WEINIG zapewnia cały czas wizualizację produkcji online, która w razie awarii pozwala dostawcy na zdalne przeanalizowanie problemu oraz jego szybką naprawę.
Wszystkie centra obróbcze pracujące w parku maszynowym są wyposażone w narzędzia firmy OPPOLD SYSTEM oraz oprogramowanie FenOffice firmy ProLogic Computer GmbH.
- Zauważyliśmy, iż zainwestowanie w odpowiedniego producenta narzędzi, wykorzystującego najnowsze technologie, opłaciło się i obecnie przynosi nam widoczny zysk wynikający już z samego procesu produkcji oraz trwałości narzędzi.
Podobnie ma się rzecz z oprogramowaniem, które bardzo usprawnia pracę w biurze, gdzie wspomaga pracowników przy tworzeniu dokumentów dla naszych klientów (ofert, wycen, potwierdzeń zamówienia) oraz wspiera przygotowanie produkcji tworząc listy produkcyjne, dokumenty zamówień i przesyła dane do wysterowania maszyn. Program FenOffice nadzoruje ponadto, poprzez ustawione filtrowania, drogę i wybór procesu produkcyjnego. Pozycje możliwe do wykonania na sterowanych maszynach są przekazywane online. Pozostałe konstrukcje są kierowane na inny proces produkcyjny. Zadanie pracownika obsługującego centrum obróbcze praktycznie sprowadza się tylko do czuwania nad jego pracą.
Nowy projekt polegał na wdrożeniu innowacyujnej technologii, co przyczyniło się do nawiązania współpracy jednocześnie z trzema firmami, tj.: WEINIG, OPPOLD SYSTEM oraz ProLogic Computer GmbH.
Do tej strategii przygotowywaliśmy się dosyć długo, a to z tego względu, że obecnie na rynku jest dostępnych bardzo wiele rozwiązań proponowanych przez różne przedsiębiorstwa. W celu jak najlepszego poznania wszystkich interesujących nas ofert, zwiedziliśmy trochę Europy. Byliśmy m.in. we Włoszech oraz w Niemczech. Poza tym zaczerpnęliśmy również opinii ze środowiska krajowego.
To, co zobaczyliśmy, utwierdziło nas w przekonaniu, by pozostać przy sprawdzonych już niegdyś partnerach, usiąść wspólnie przy jednym stole i omówić możliwie jak najlepszy plan działań zapewniający realizację projektu - mówi Robert Nowak i dodaje:
- Myślę, że wielu klientów jest tak naprawdę nieświadomych problematyki, jaka ich dotyka w rzeczywistości. Często wychodzą oni z założenia, że „kupno maszyn - tak, a z całą resztą to jakoś sobie potem poradzimy”. Niestety takie podejście do sprawy jest bardzo błędne i często może okazać się zgubne.
Oczywiście klienta końcowego nie interesuje ani maszyna, ani narzędzia, ani program użyty do wykonania zamówionych okien czy drzwi. Klient chce mieć po prostu wysokiej jakości produkt zrealizowany w jak najkrótszym czasie i spełniający jego wszystkie oczekiwania.
Naszym zadaniem jest więc zagwarantowanie i zapewnienie mu właśnie takiego, a nie innego produktu. Stąd też myślę, iż decyzje o wyborze odpowiednich maszyn, narzędzi i oprogramowania są kluczowe i mają decydujący wpływ na dobre prosperowanie firmy w przyszłości.

Po pierwsze - WEINIG
Grupa WEINIG oferuje szeroką gamę maszyn oraz linii do obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych. Oferta skierowana jest głównie do dużych zakładów przemysłowych, ale odpowiednie maszyny znajdą dla siebie także średnie i małe przedsiębiorstwa. W produkcji maszyn do obróbki drewna WEINIG specjalizuje się już od wielu lat i na polu technologii dla przemysłu drzewnego zajmuje wiodącą pozycję. Sprawdzone rozwiązania, gwarantujące opłacalność produkcji, sprawiają, iż WEINIG jest doskonałym partnerem dla każdej nowoczesnej firmy.
Jak już wcześniej wspomniano, park maszynowy w większości został wyposażony w maszyny i urządzenia tej marki. Omawiając choć niektóre z nich, warto wspomnieć m.in. o pile optymalizującej model OptiCut S 50, służącej do automatycznego cięcia pojedynczych desek, pakietów, profili, drążków z drewna litego, materiałów drewnopochodnych czy nawet tworzyw sztucznych przy wycinaniu długości, wad i optymalizacji. Maszyna gwarantuje dokładność cięcia, elastyczność i najwyższy stopień bezpieczeństwa.
Drugą maszyną, na którą warto zwrócić uwagę, jest strugarka model Powermat 1200 z opcją programu okiennego. Maszyna posiada sześć wrzecion z prędkością obrotową 8 000/min zaopatrzonych w system PowerLock, z czego dwa są taktowane po to, by podczas strugania powierzchni klejonki istniała możliwość wycięcia z kantówki materiału np. na listwy przyszybowe czy szprosy. Przy obłożeniu maszyny odpowiednimi narzędziami istnieje możliwość produkcji kilku profili bez zatrzymywania i przezbrajania  maszyny.
Ponadto Powermat 1200 pozwala na szybkie przestrajanie. Podczas pracy z maszyną należy zwracać uwagę na jakość użytych narzędzi, ich czystość, a także odpowiedni stan gniazd, w których są mocowane. Ważne jest bowiem, aby było zawsze w osi wrzeciona, co stanowi gwarancję utrzymania dużej wydajności i jak najwyższej jakości obrabianego elementu.
Najnowszym jednak nabytkiem w ramach projektu jest centrum obróbcze WEINIG model Conturex C125 Vario. Maszyna pracuje od marca 2016 roku i w sposób znaczący zwiększyła moce produkcyjne zakładu.
Conturex należy do jednych z najbardziej wszechstronnych i wydajnych numerycznych centrów obróbczych dostępnych na rynku. Dzięki nowej kombinacji stołów z osobnymi zaciskami maszyna jest w pełni przystosowana do obróbki elementów parami, dzięki czemu możliwe są: znaczne skrócenie czasu zmiany narzędzi i mniejsze obciążenie całego urządzenia. Przy optymalizacji przebiegu produkcji uwzględniono również wysokie wymagania co do różnorodności obecnych systemów okiennych i drzwiowych.
- Na uwagę zasługuje fakt, że zarówno ten, jak każdy inny klient firmy WEINIG, może liczyć na bardzo szybki i skuteczny serwis maszyn. Z naszej strony ma on zagwarantowaną profesjonalną opiekę od początku, przez cały czas użytkowania maszyny. W okresie gwarancyjnym absolutnie musi ją mieć. Potem, już w systemie online, zapewniamy mu fachową pomoc od ręki. Jeżeli wymagany jest przyjazd serwisanta, to reakcja z naszej strony jest również bardzo szybka.

Bardzo często jest tak, że podczas rozmów z naszym potencjalnym klientem proponujemy mu wizytę w siedzibie naszej firmy. Jest to bowiem miejsce, gdzie krzyżują się praktycznie wszystkie problemy z obróbką drewna z całego świata. To właśnie tam klient może otrzymać rozwiązanie każdego problemu. Nie inaczej było z firmą Sewiler, która otrzymała od nas rozwiązania jak na tacy, tzn. dostała maszyny tak skonfigurowane, że spełniają wszystkie aktualne potrzeby, a nawet wybiegają do przodu, na wypadek nowych pomysłów na dalszą działalność.
Jak się łatwo domyślamy, sama maszyna nie poradzi sobie w pracy, jeśli nie zostanie wyposażona we właściwe oprogramowanie oraz odpowiedni zestaw narzędzi. W tym przypadku jest to ProLogic Computer GmbH oraz firma OPPOLD SYSTEM. Myślę, że szczęściem inwestora było to, iż trafił na właśnie tych kluczowych partnerów. Zanim podjęliśmy współpracę z Sewiler, miało miejsce kilka spotkań, w których swój udział wzięły te trzy firmy. Każde nasze spotkanie było na tyle konstruktywne, że przynosiło odpowiednie owoce i przybliżało nas coraz bardziej do celu. Po raz kolejny udowodniliśmy, że potrafimy ze sobą z powodzeniem współpracować i tym samym stanowimy dobry oraz zgrany zespół, co może potwierdzić sam inwestor - opowiada Sławomir Majewski, doradca inwestycyjny w firmie WEINIG.

Po drugie - OPPOLD SYSTEM
OPPOLD SYSTEM jest obecnie jedynym niemieckim producentem narzędzi zajmującym się produkcją oraz dystrybucją narzędzi do obróbki okien, drzwi i mebli drewnianych, przeznaczonych odpowiednio do różnych typów maszyn, tj. od frezarek do najbardziej skomplikowanych maszyn sterowanych numerycznie typu CNC. Narzędzia firmy stanowią typowe głowice frezarskie nasadzane na trzpień, głowice z uchwytami na CNC, a także frezy trzpieniowe. Konstrukcja bardzo wielu narzędzi oparta jest na zasadzie wymiennych ostrzy z węglika spiekanego.
- Większość naszych narzędzi jest wykonywana na indywidualne zamówienie.  Pozwala nam to na dopasowanie do maszyn konstrukcji danego narzędzia i sprostanie wszelkim wymaganiom klienta. Oczywiście zawsze wchodzą w grę możliwości techniczne, które stanowią swego rodzaju uzasadnione ograniczenia. Można zatem powiedzieć, iż klient otrzymuje swój projekt związany z typami, ilościami oraz technologią okien, jakie chce produkować.
Koncepcja i logika naszej firmy jest taka, że każda osoba, która jedzie na spotkanie z klientem i ustala z nim szczegóły projektu, jest także odpowiedzialna za jego pełne uruchomienie.
Zanim podjąłem się tego typu działalności, przez kilkanaście lat byłem po drugiej stronie. Znając zatem od podszewki cały proces produkcji okien, drzwi itd., zawsze staram się podczas spotkania z potencjalnym klientem stanąć po jego stronie i zrozumieć prawdziwą istotę problemu. Dopiero wówczas mogę wyjść mu naprzeciw z konkretnymi rozwiązaniami oraz pomysłami. Wtedy, gdy tak naprawdę poznamy i zrozumiemy, czego chce klient, będziemy mogli pomóc mu w odpowiedni sposób.
Jeśli chodzi o ten projekt, to myślę, że mamy tutaj do czynienia z bardzo przemyślanym działaniem. Inwestor do współpracy wybrał zespół trzech firm, które istnieją w branży od wielu lat. Nasza ścisła współpraca jest gwarancją, że klient zawsze otrzyma produkt, który spełni jego wszelkie wymagania - mówi Krzysztof Jaworski, doradca techniczny w OPPOLD SYSTEM.

Po trzecie - oprogramowanie FenOffice
ProLogic Computer GmbH jest twórcą oprogramowania przeznaczonego dla producentów okien i drzwi. Trzeba wiedzieć, iż firma nie ma w ofercie jednego, gotowego produktu w postaci systemu, który można wyciągnąć z szuflady i zastosować na dowolnej maszynie u klienta. Za każdym razem oprogramowanie jest dostosowywane do indywidualnych potrzeb zakładu. Program działa obecnie w wielu przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją stolarki budowlanej. Rozwiązuje on indywidualne zadania producentów okien i drzwi, z którymi spotykają się klienci firmy ProLogic. A samą firmę, działającą na wielu europejskich rynkach, wyróżnia jej wielka elastyczność, jeśli chodzi o indywidualne rozwiązania w danej firmie produkcyjnej. W krótkim czasie  ProLogic jest w stanie wprowadzić nowe opcje, umożliwiające poprawę jakości pracy i ułatwiające logistykę.
Z tej oferty skorzystała firma Sewiler, która w ramach dalszego rozwoju swojej działalności rozszerzyła współpracę z ProLogic Computer GmbH i wprowadziła dodatkowe moduły oprogramowania.
- Na początku korzystała z programu FenOffice, jednak w ubiegłym roku zaopatrzyła się w dodatkowe rozwiązanie ProLogic o nazwie FenProd, służące do monitorowania produkcji (elektroniczny nadzór produkcyjny).
Kiedy doszła nowa maszyna, tj. Conturex Vario C 125 firmy WEINIG wraz z nowymi narzędziami firmy OPPOLD SYSTEM, same dane w programie FenOffice musiały zostać rozbudowane m.in. o nowe systemy profili, które zostały zaplanowane w tym projekcie. Zadaniem naszej firmy było ich przygotowanie, a następnie sprawne wdrożenie oraz detaliczne przeszkolenie pracowników w pracy z nowymi danymi - tłumaczy Konrad Mielniczek, technik oprogramowania w firmie ProLogic Computer GmbH.
- Zadaniem programu FenOffice jest zarządzanie procesem produkcyjnym od wprowadzenia zamówienia do wysyłki odpowiednich danych do maszyn produkcyjnych. W momencie otrzymania tych danych maszyny już dokładnie wiedzą, jakie mają wyprodukować elementy. Jeżeli np. mamy do czynienia z drewnem sosnowym na mikrowczepy o długości 6 m, wówczas optymalizerka OptiCut S 50 odpowiednio docina materiał na części, naklejając na nich etykiety z kodami kreskowymi. Następnie części te są kierowane na strugarkę Powermat 1200, a przyklejone do nich etykiety wykorzystywane są na centrum obróbczym Conturex, który wie z jaką częścią ma do czynienia, skanuje ją i automatycznie dobiera wszystkie konieczne rodzaje obróbki. Taka organizacja pracy bez problemu pozwala na stosowanie tzw. produkcji losowej. Poszczególne elementy okien czy drzwi nie muszą już przechodzić przez maszynę po kolei i w każdej chwili mogą zostać odłożone w odpowiednio logistycznie przygotowane miejsce.
Osoby obsługujące program FenOffice zostały przez nas odpowiednio przeszkolone. Poza tym cały czas jesteśmy z nimi w kontakcie, ponieważ program rozwija się równolegle z potrzebami FERNO. Dzięki programowi ProLogic klient nigdy nie zostaje zamknięty na ścisle określony produkt - podsumowuje Konrad Mielniczek.
- Podejście inwestora było bardzo dobre nie tylko z tego względu, że firma sprawdziła innych potencjalnych partnerów, ale także i rynek. Właściwie przeanalizowała swoje potrzeby, a następnie podjęła odpowiedzialne i przemyślane kluczowe decyzje - ocenia Jan Megier, dyrektor ds. sprzedaży w ProLogic Computer GmbH.
- Od początku razem z firmami WEINIG i OPPOLD współpracujemy nad ww. projektem. Przyświeca nam też jedna idea, jaką jest gotowy produkt dla klienta. To właśnie produkt końcowy stanowił dla nas punkt wyjścia do dalszych rozmów, podczas których musieliśmy wspólnie odpowiedzieć na wiele różnych pytań. Sprawdzona współpraca naszego zespołu polega na tym, iż każdy z osobna bierze na siebie zbiorową odpowiedzialność oraz stara się wspólnie i zarazem szybko rozwiązać nawet najmniejszy problem tak, aby wszystko ze sobą jak najlepiej współgrało. Oczywiście zawsze w tego typu sytuacjach rodzą się po drodze różne problemy, co jest jak najbardziej normalną i zrozumiałą rzeczą, ale patrząc z perspektywy czasu mogę stwierdzić, że było warto - dodaje.
- Strategię firmy w tym projekcie mogę ocenić jako bardzo dojrzałą i przemyślaną. Z własnych obserwacji widzę, jak wiele innych firm działających na rynku obiera zupełnie odwrotną strategię. Decydują się one na zakup danej maszyny np. ze względu na dotację, a dopiero potem zastanawiają się do czego i w jaki sposób ją wykorzystać, jaki zastosować program, jakie narzędzia, itd.
Od początku mieliśmy do czynienia z profesjonalnym działaniem. Firma wiedziała na co zwrócić uwagę i co jest najbardziej istotne. Jest to dowód na to, że nie tyle każdy partner z osobna, ale dopiero zespół partnerów razem stanowi o sukcesie oraz gwarantuje wiele różnych możliwości i rozwiązań z perspektywą rozwoju na przyszłość - ocenia Jan Megier.

Fot.1. Sprawdzeni dostawcy, tj. WEINIG, OPPOLD SYSTEM oraz ProLogic Computer GmbH, stanowią niekwestionowaną gwarancję sukcesu firmy, z którą podejmą współpracę. Na zdjęciu od lewej: Jan Megier, dyrektor ds. sprzedaży w ProLogic Computer GmbH; Konrad Mielniczek, technik oprogramowania w ProLogic Computer GmbH; Robert Nowak, dyrektor w spółkach Sewiler i FERNO; Krzysztof Jaworski, doradca techniczny w OPPOLD SYSTEM oraz Sławomir Majewski, doradca inwestycyjny w WEINIG.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.2. Piła optymalizująca WEINIG model OptiCut S 50 służy do automatycznego cięcia pojedynczych desek, pakietów, profili, drążków z drewna litego, materiałów drewnopochodnych, a nawet tworzyw sztucznych przy wycinaniu długości, wad i optymalizacji.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.3. Strugarka WEINIG model Powermat 1200. Maszyna posiada sześć wrzecion zaopatrzonych w system PowerLock, z czego dwa są taktowane po to, by podczas strugania powierzchni klejonki istniała możliwość wycięcia  materiału z kantówki np. na listwy przyszybowe czy szprosy. Ponadto maszyna pozwala na szybkie przestrajanie.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.4. Najnowszym nabytkiem firmy Sewiler jest centrum obróbcze WEINIG model Conturex C125 Vario. Maszyna pracuje od marca 2016 roku i w sposób znaczący zwiększyła moce produkcyjne zakładu. Warto dodać, iż Conturex należy do jednych z najbardziej wszechstronnych i wydajnych numerycznych centrów obróbczych dostępnych na rynku.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.5. ProLogic Computer GmbH jest twórcą oprogramowania przeznaczonego dla producentów okien i drzwi. W palecie produktów jest oprogramowanie dla tworzenia dokumentów handlowych i sterowania produkcji FenOffice, ale również m.in. elektroniczne monitorowanie produkcji FenProd, system pobierania czasów ProTime oraz wersja na urządzenia mobilne FenTools.
Fot. Piotr Kmiecik (zdjęcie w środku: ProLogic Computer GmbH)

Fot.6. Narzędzia OPPOLD SYSTEM stanowią typowe głowice frezarskie nasadzane na trzpień, z uchwytem CNC, a także frezy trzpieniowe. Konstrukcja narzędzi w większości oparta jest na zasadzie wymiennych ostrzy z węglika spiekanego HM. W ofercie znajdują się również narzędzia z ostrzami diamentowymi.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.8. - 90 proc. naszej sprzedaży stanowi stolarka okienna, natomiast pozostałe 10 proc. dotyczy drzwi zewnętrznych. Większość produktów trafia na rynek krajowy. Jeśli chodzi o zagraniczne, to należy wymienić np. Niemcy czy Rosję. Rocznie sprzedajemy około 15 000 okien i drzwi z sosny, świerka, modrzewia, dębu oraz meranti - opowiada Robert Nowak, dyrektor w Zakładach Stolarki Budowlanej FERNO sp. z o.o. oraz Sewiler sp. z o.o.
Fot. Piotr Kmiecik

Copyright © Kurier Drzewny