Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły

Traki Wood-Mizer na targach DREMA 2016

Przez długi czas Wood-Mizer nie był postrzegany jako producent dużych maszyn szerokotaśmowych. Od dwóch lat umacnia tę pozycję na rynku i powoli zaczyna być kojarzony również z takimi rozwiązaniami. Dobrym przykładem może być tutaj trak WB2000 prezentowany podczas tegorocznych targów DREMA 2016. Jest to pierwsza maszyna w ofercie firmy Wood-Mizer wyposażona w szeroki brzeszczot. WB2000 został skonstruowany do stacjonarnego przerobu kłód wielkogabarytowych zarówno jako niezależne urządzenie, jak i jeden z elementów linii technologicznej. Posiada wzmocnioną konstrukcję ramy, dzięki czemu może obrabiać nawet najcięższe kłody.

Piotr Kmiecik

Oferta Wood-Mizer na DREMIE 2016

- Zainteresowanie naszą ofertą prezentowaną na tegorocznych targach DREMA było duże. Wydaje mi się, że liczba zwiedzających była wyższa od tej, jaką zanotowaliśmy podczas ubiegłorocznej edycji. W tym roku przedsiębiorcy, którzy nas odwiedzali, dzielili się swoimi obawami związanymi z nabywaniem drewna. Trudne jest planowanie pracy w tartaku, a co za tym idzie - zakupienie nowej maszyny, jeśli nie wiadomo, co się będzie działo z głównym materiałem, który ta maszyna ma obrabiać.
W tym roku na naszym stoisku znalazły się traki WB2000, LT20, a także LX100. Wprowadziliśmy nową serię traków LX, które odznaczają się inną konstrukcją masztu. W niedalekiej przyszłości ta maszyna będzie zaprezentowana w wersji o jeden stopień wyższej - LX150 i jeszcze wyższej - LX450. Ich cechą wspólną jest czteropodporowa konstrukcja masztu. Na DREMIE mogliśmy podziwiać model LX100, a LX150 pojawi się z końcem tego roku, natomiast premiera LX450 zaplanowana jest na wiosnę przyszłego roku - mówi Krzysztof Kropidłowski, dyrektor handlowy w firmie Wood-Mizer i dodaje:
- Przez długi okres Wood-Mizer nie był postrzegany jako producent dużych maszyn szerokotaśmowych. Od dwóch lat tę pozycję umacniamy na rynku i powoli zaczynamy być kojarzeni też z takimi rozwiązaniami. Mam tutaj na myśli trak WB2000. Do tej pory wystartowaliśmy z modelem wyższym, umownie przez nas nazwanym „pro”. W tym roku na DREMIE pokazaliśmy niższy model, który jest określony jako „ekonomiczny”. Maszyny są do siebie bliźniaczo podobne, natomiast różnice kryją się m.in. w zastosowanej hydraulice oraz systemie sterowania. Co prawda są to detale, ale sprawiają, że możemy wyjść do klienta z lepszą ofertą cenową.

Trak WB2000
Trak WB2000 jest pierwszą maszyną w ofercie Wood-Mizer wyposażoną w szeroki brzeszczot. Został skonstruowany do stacjonarnego przerobu kłód wielkogabarytowych zarówno jako niezależne urządzenie, jak i jeden z elementów linii technologicznej. Posiada wzmocnioną konstrukcję ramy, dzięki czemu może obrabiać nawet najcięższe kłody (konstrukcja ramy traka umożliwia załadunek kłód o ciężarze aż do 6 t). Stanowisko operatora, umiejscowione na końcu ramy traka, wyposażone jest w dotykowy ekran do obsługi wszystkich funkcji cięcia oraz poszczególnych elementów hydrauliki maszyny. W celu lepszej widoczności obrabianego materiału istnieje możliwość dodatkowego zamontowania czterech kamer i ekranu podglądu. Dzięki kamerom operator traka ma podgląd z czterech stron na proces cięcia.
Głowica tnąca tej maszyny standardowo wyposażona została w silnik elektryczny o mocy 22 kW (opcjonalnie 30 kW). Brzeszczot o szerokości 90 mm pracuje na kołach z profilowanym wieńcem o średnicy 800 mm.
Prześwit głowicy umożliwia cięcie kłody o średnicy 1 m, jednakże prześwit między rolką wynosi 90 cm. Łańcuchowy obracak kłody pozwala na obrót nawet tych najcięższych kłód (hydrauliczna rolka obrotowa pozwala na szybkie ustawienie kłody w odpowiedniej pozycji do cięcia). Dwukierunkowe dociski kłody obustronnie utrzymują kłodę w jednej pozycji podczas cięcia (hydrauliczny docisk kłody przeznaczony jest do unieruchomienia kłody podczas cięcia).
Trak WB2000 oferowany jest w dwóch konfiguracjach ramy, tj. rozmiar S z długością cięcia 5,2 m oraz rozmiar M - 8,2 m. System załadunku kłody składa się z rampy załadowczej, podajnika taśmowego oraz stołu rolkowego.
Rampa załadowcza pozwala na ułożenie i automatyczne podawanie kłody na łoże traka. Specjalne ramię zapewnia załadunek tylko jednej kłody podczas danego cyklu. Hydrauliczny podajnik rampy kontroluje się ze stanowiska operatora. Rampa załadowcza dostępna jest w dwóch wariantach, tj. o długości 3,6 m i 6 m.
Podajnik taśmowy stanowi integralną część zespołu usuwania desek. Po każdorazowym wykonaniu cięcia powracająca głowica spycha deski z łoża traka na podajnik taśmowy, które następnie są transportowane do dalszej obróbki. Dzięki temu można zaoszczędzić czas potrzebny na usuwanie desek. Podobnie jak rampa, podajnik jest kontrolowany z pulpitu operatora.
Stół rolkowy umożliwia sprawny odbiór i selekcję przetartej tarcicy. W momencie, gdy materiał znajdzie się na stole rolkowym, zostaje zepchnięty przez operatora na miejsce składowania materiału lub przetransportowany na obrzynarkę. Stół rolkowy może być przystosowany do prawo- lub lewostronnej pracy.

Trak LX100
Trak LX100 został zaprojektowany do przecierania drewna okrągłego w systemie wielozmianowym. Dlatego wyposażono go w wiele innowacyjnych rozwiązań w zakresie mocy, wydajności, łatwości działania i dobrej widoczności dla operatora.
Modułowa konstrukcja łoża traka wykonana została z grubościennych profili i elementów giętych. Całość jest spawana w specjalnym przyrządzie za pomocą robota spawalniczego, który zapewnia wysoką precyzję wykonania oraz wytrzymałość konstrukcji. W celu łatwiejszego załadunku kłód, za pomocą wózka widłowego, łoża poprzeczne zostały usytuowane powyżej głównej ramy traka. Prosty w użyciu docisk został wykonany w taki sposób, aby precyzyjnie dociskać cały asortyment obrabianego materiału. Trak LX100 umożliwia przecieranie kłód o maksymalnej średnicy 70 cm. Długość cięcia jest nieograniczona i zależy od liczby zamontowanych segmentów łoża.
Pulpit sterowania trakiem został zainstalowany w dogodnym dla operatora miejscu, tj. na stabilnym maszcie maszyny. Z tej pozycji operator ma bardzo dobrą widoczność, jeśli chodzi o cały proces cięcia.
System podnoszenia i opuszczania głowicy pozwala na łatwe ustawienie głowicy do następnego cięcia. Dzięki zastosowaniu urządzenia Setworks z łatwością możemy zaprogramować kolejne wymiary cięcia, a następnie wystarczy tylko nacisnąć odpowiedni przycisk, a głowica automatycznie ustawi się na żądaną wysokość.
Zastosowany system czyszczenia brzeszczotu z łatwością usunie z niego nagromadzone trociny oraz żywicę.

Trak LT20
Trak serii LT20 jest idealnym rozwiązaniem dla firm z branży drzewnej rozpoczynających działalność, warsztatów, osób prowadzących biznes, ale i większych przedsiębiorstw, które potrzebują sprawnego i wydajnego traka. Trak serii LT20 z powodzeniem tnie kłody o średnicy do 80 cm i długości 4,8 - 8,4 m.
System manewrowania kłodą dla traka LT20 można skonfigurować pod konkretne potrzeby tartaku. Dostępne są konfiguracje ręczne oraz hydrauliczne, dzięki którym można wybrać najlepsze rozwiązanie pasujące do wymagań pod względem wydajności i kosztów. Głowica traka LT20 posiada podobną wydajność, jak w przypadku produktów z serii pomarańczowej. Mając do dyspozycji w wersji standardowej elektroniczne urządzenie do ustawiania grubości cięcia Setworks, wystarczy wybrać żądaną grubość deski, a wysokość głowicy zostanie automatycznie ustalona dla każdego cięcia. Ruch głowicy do przodu i do tyłu jest realizowany poprzez regulowany posuw mechaniczny.
Płyn chłodzący doprowadzany zostaje bezpośrednio na brzeszczot w celu poprawy wydajności cięcia i utrzymania czystości brzeszczotu.
Elektryczne ramię prowadzące zapobiega drganiom brzeszczotu podczas cięcia materiałów o różnej wielkości. Naciąg brzeszczotu można łatwo regulować i utrzymywać w odpowiednich parametrach podczas cięcia. 


Fot.1. Model WB2000 może być używany jako niezależny trak służący do przerobu wszelkich materiałów tartacznych albo jako urządzenie uzupełniające istniejącą linię do obróbki kłód o nieregularnych kształtach lub realizację niestandardowych zamówień, dla których istniejący sprzęt jest nieodpowiedni.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.2. Trak LX100 został zaprojektowany do przecierania drewna okrągłego w systemie wielozmianowym. Z tego tytułu wyposażono go w wiele innowacyjnych rozwiązań w zakresie mocy, wydajności, łatwości działania i dobrej widoczności dla operatora.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.3. Trak serii LT20 jest idealnym rozwiązaniem dla firm z branży drzewnej rozpoczynających działalność, warsztatów, osób prowadzących własny biznes, ale i większych przedsiębiorstw, które potrzebują sprawnego i wydajnego traka.
Fot. Piotr Kmiecik

Copyright © Kurier Drzewny