Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły

Z mazurskiego drewna

 Z mazurskiego drewna

 

Polska jest trzecim na świecie i drugim w Europie eksporterem mebli. Aż 11 z 85 polskich firm z branży meblarskiej zatrudniających powyżej 250 osób mieści się w województwie Warmińsko-Mazurskim. 

 

 Należne miejsce na świecie

Polska, jako szósty na świecie producent mebli, eksportuje aż 90% swojej produkcji. Głównym rynkiem docelowym jest Unia Europejska , a największym odbiorcą polskich mebli od lat są Niemcy – trafia tam ponad 36% eksportu.

Co ważne, mimo słabnącej koniunktury gospodarczej u głównych partnerów mazurskich przedsiębiorstw, rynek meblarski ma się całkiem dobrze. Zakończone w marcu tego roku targi Meble Polska 2019 (brało w nich udział 241 wystawców) dowodzą, że zainteresowanie polskimi meblami nie maleje. Targi odwiedziło bowiem prawie 22 tys. osób z 65 krajów, w tym tak egzotycznych, jak Madagaskar czy Filipiny. Nie dziwi więc miejsce Polski w światowych rankingach branży: w roku 2018 wyeksportowaliśmy meble za 46,5 miliarda złotych. Spora ich część pochodziła z Mazur.

 Potencjał (z) Mazur

Zrzeszone w Stowarzyszeniu Wielkich Jezior Mazurskich 2020 gminy zgodnie podkreślają  główne zalety prowadzenia biznesu na Mazurach. Region ten należy do obszarów o najniższych w Polsce kosztach pracy. Kolejnym atutem jest mieszkające tu ponad 900 tys. osób w wieku produkcyjnym, z czego kolejne ponad 100 tys. osób uczy się w szkołach ponadgimnazjalnych. Jak widać, wykształconych pracowników tutaj nie zabraknie.

Co jednak najważniejsze, to właśnie na Mazurach żyje się i pracuje najlepiej. Stowarzyszenie KWJM pod koniec 2018 roku wykonało badania trackingowe postrzegania gospodarczego regionu. Wyniki są jednoznaczne – o ile wszyscy ankietowani kojarzą region z turystyką  wodną a ponad 83% z nieskażonym środowiskiem, do grupy najpopularniejszych skojarzeń należy też harmonia gospodarki i środowiska naturalnego (prawie 70%). Dodatkowo, prawie połowa (47,2%) ankietowanych wskazuje Krainę Wielkich Jezior Mazurskich jako dobre miejsce do biznesu.

 

                                                                                                                                                                                

 

Wielkie Jeziora, Wielkie Możliwości

Wszystkie gminy promujące potencjał gospodarczy Mazur leżą na terenie Warmińsko – Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, za czym idą konkretne ulgi podatkowe. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że Warmia i Mazury to jedyny region w Polsce, gdzie wspomniane zwolnienia podatkowe mogą wynosić nawet 70%. Przedsiębiorcy potrafią liczyć – według opublikowanych przez WMSSE statystyk, przez ostatnie 8 miesięcy ilość firm którym takie wsparcie przyznano wzrosła o prawie 40%. Na pytanie, czy w ramach planowania inwestycji brać pod uwagę potencjał gospodarczy Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, odpowiedź może być tylko jedna.

Mazury to Biznes

 

 

Więcej informacji o możliwościach inwestycyjnych znajdziesz na www.mazurytobiznes.pl
Copyright © Kurier Drzewny