Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Technika

Innowacyjne oprogramowanie dla produkcji okien - produkcja okien.

Firma Felbermayer GmbH uruchomiła nowy zakład produkcji okien i wprowadziła System Realizacji Produkcji (Manufacturing Execution System – MES) FEtronic w celu automatyzacji produkcji za pomocą systemu RFID.

 

  Opr. Barbara Fride

Nowatorskie rozwiązanie oprogramowania FEtronic opiera się na portalu Java Web z aplikacjami biznesowymi (Apps) dla pojedynczych stacji produkcyjnych i stanowisk roboczych. Cała produkcja przebiega z wykorzystaniem robotów i jest dynamicznie wizualizowana od momentu założenia kantówek. Obserwacja i lokalizacja części przebiega w sposób automatyczny, mobilny i w czasie rzeczywistym, poprzez RFID. Dzięki temu unika się błędów, wszystkie kroki produkcyjne są widoczne i transparentne, a dalsza obróbka części – za sprawą wizualizowanych buforów – jest elastyczna. Sterowanie sygnalizacją świetlną wskazuje np. stan obróbki. Roboty i urządzenia manipulacyjne są połączone w sieci dzięki FEtronic, identyfikują części i są w ten sposób wstępnie ustawiane i sterowane w zautomatyzowany sposób.

 

 

Sprawna i szybka produkcja

Wszystkie kroki robocze są w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu można realizować zadania (procesy) bez angażowania personelu. Każda aplikacja rejestruje czas, który jest potrzebny dla określonej części w określonym kroku roboczym. Stacjonarne i mobilne czytniki RFID sprawnie określają przynależność pojedynczych części, jak np. szkło itp., dzięki zautomatyzowanej identyfikacji. Dzięki temu następuje przyspieszenie procesów produkcyjnych i zapewniona jest optymalizacja jakości. Dalsze procesy handlowe, takie jak logistyka, montaż i konserwacja, można zorganizować w ekonomiczny sposób, korzystając w kolejnych krokach implementacji z systemu FEtronic oraz mobilnych aplikacji internetowych i systemu RFID.

 

 

Wizualizowana produkcja okien

Aplikacja FEtronic (aplikacja Smart Business) z elastycznym przepływem informacji jest wykorzystywana w firmie Felbermayer dla każdej stacji do produkcji okien (stanowisko robocze/maszyna). Aplikacja przesyła np. komunikat zwrotny, informujący o tym, czy określona część jest dobra lub czy należy ją poddać dodatkowej obróbce. Na graficznym planie hali lub w łańcuchu planu pracy można obserwować i lokalizować części. Czas zapisywany jest dla każdego kroku roboczego, a ponadto dostępnych jest wiele innych możliwości.

Sterowanie informacjami i integrowanie maszyn w procesach produkcji za pomocą aplikacji biznesowych i systemu RFID zostały zoptymalizowane w firmie Felbermayer GmbH.

Dzięki systemowi RFID produkcja jest szybsza, prostsza i bardziej elastyczna. Oznacza to zapobieganie błędom, optymalizację jakość i jednoczesne obniżanie kosztów.

 

Fot. 1 Dzięki oprogramowaniu FEtronic cała produkcja jest dynamicznie wizualizowana od momentu założenia kantówek.

Fot. 2 Wizualizacja podczas komisjonowania elementów.

Fot. 3 Cała produkcja przebiega z wykorzystaniem robotów.

Fot. 4 Dzięki systemowi RFID produkcja jest szybsza, prostsza i bardziej elastyczna.

Fot. Eberle

Copyright © Kurier Drzewny