Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Technika

Maszyny CNC. Dodatkowe wersje do zadań specjalnych

Stabilna konstrukcja, krótkie czasy zmian narzędzi zapewnione przez równoległość procesów ich wymiany i możliwość szybkiego przezbrajania za sprawą technologii LED to tylko niektóre spośród cech centrum obróbczego BIMA Gx30.

 

Opr. (red)

 

BIMA Gx30 to maszyna, która zdobyła uwagę osób odwiedzających wydarzenia targowe, a przede wszystkim tych, którzy zdecydowali się na wykorzystanie jej potencjału w swoim zakładzie. Jest to urządzenie portalowe, przystosowane do obróbki 4 lub 5-osiowej z napędem Gantry. Maszyna charakteryzuje się stabilną konstrukcją. Jej łoże wykonano z betonu i stali dla zminimalizowania drgań, co przekłada się na wyższą jakość obróbki, ale także na trwałość narzędzi. Maszyna składa się z ruchomego portalu poruszającego się w kierunku osi X za pomocą 2 zsynchronizowanych silników servo. Wspornik od lewej strony został przystosowany do zamocowania różnych agregatów obróbczych np. opatentowanych rozwiązań do przyklejania obrzeży VT50 czy też VT100.

Otwarte łoże maszyny o konstrukcji umożliwiającej zsuwanie się odpadów zostało zintegrowane z automatycznym taśmowym transporterem pozostałości po procesie produkcji. W tą opcję użytkownik może wyposażyć maszynę w późniejszym okresie.

Wszystkie osie wyposażone zostały w precyzyjne, powierzchniowo hartowane prowadnice z łożyskami wałeczkowymi montowanymi z naprężeniem wstępnym. Są one przykryte taśmami stalowymi tak by zapobiegać wnikaniu kurzu i brudu. Maszyna jest wyposażona w ręczny system centralnego smarowania dla zabezpieczenia wszystkich głównych prowadnic, listew zębatych i śrub kulowych.

System napędu posuwu centrum obróbczego nie wymaga zbytnich zabiegów w trakcie konserwacji. Serwosilniki występujące na wszystkich osiach (X, Y, Z) posiadają opcję precyzyjnie regulowanego położenia. Szybkość przestawcza w wypadku osi X i Y wynoszą 100 m/min, natomiast w wypadku osi Z 30 m/min.

 

Przenośny pulpit dla operatora

Instalacja elektryczna została wykonana zgodnie ze standardami EN. Przełączniki zostały umieszczone w zintegrowanej szafie sterowniczej, która posiada wbudowaną klimatyzację. Dzięki temu zapewnia to ochronę przed zabrudzeniami, wydłużenie żywotności komponentów elektrycznych oraz redukcję niespodziewanych awarii sprzętu.

Obsługa CNC odbywa się poprzez oddzielny przenośny pulpit sterujący połączony z urządzeniem przewodem, przeznaczonym do swobodnego przenoszenia przez operatora.

Za bezstopniową regulację obrotów urządzenia odpowiada falownik o zakresie 0-480 Hz stosowany dla wszystkich agregatów obróbczych. Dzięki temu można uzyskać maksymalny moment obrotowy, także przy zmniejszonych obrotach. Użytkownik ma możliwość zastosowania agregatów szlifujących.

Centrum obróbcze jest wyposażone w belkowy stół roboczy typu 130/430.

 

By skrócić czas

Agregaty obróbcze ustawione są na ruchomym portalu. Wrzeciono obróbcze i agregat wiertarski sterowane są dwoma osobnymi osiami Z, co zapewnia ich całkowitą niezależność. Dla skrócenia czasów operacji obróbczych zastosowano zamocowany przy wrzecionie współjezdny w osiach X i Y magazynek narzędzi. Taki system umożliwia w czasie wiercenia wykonywanie wymiany narzędzi. Długość osi Y umożliwia wszystkim agregatom obróbczym nieograniczony dostęp do całej szerokości stołu obróbczego, która wynosi 1300 mm.

 

Specjalne oprogramowanie

Centrum numeryczne CNC BIMA Gx30 jest obsługiwane poprzez program IMAWOP, służący do programowania elementów i określania parametrów technologicznych. IMAWOP Jest oprogramowaniem przygotowanym do elastycznej produkcji najróżniejszych elementów płaskich.  Dostarczany jest z gotowymi, typowymi programami obróbczymi. Ruch narzędzi, względnie procesy obróbcze mogą być symulowane na obrazach 3D co poprawia wydajność produkcji i bezpieczeństwo pracy zarówno przy produkcji krótkich seriach, jak i w produkcji jednostkowej.

 

Elastyczna obróbka trójwymiarowa

Centrum obróbcze z serii BIMA może występować także w dwóch wersjach specjalnych. BIMA Gx30 E to wydajne i elastyczne urządzenie do obróbki kompleksowej. W ramach obróbki dodatkowo do kształtowania i frezowania istnieje możliwość doklejania dekoracyjnych i funkcjonalnych materiałów krawędziowych do wąskich krawędzi prostych i zakrzywionych obrabianych przedmiotów.

Natomiast centrum BIMA Gx30 R to urządzenie wyposażone w nową głowicę 5-osiową do elastycznej obróbki trójwymiarowej i wszystkich uniwersalnych prac frezarskich. Zakres zastosowania urządzenia sięga od obróbki czołowej przez produkcję schodów i drzwi, aż do wymagającej trójwymiarowej budowy modeli. Obrabiarka BIMA Gx30 R pozwala także na łatwą obróbkę aluminium i tworzyw sztucznych.

 

Fot. 1 BIMA jest to urządzenie portalowe, przystosowane do obróbki 4 lub 5-osiowej z napędem Gantry.

Fot. IMA

 

Fot. 2 Wspornik od lewej strony został przystosowany do zamocowania różnych agregatów obróbczych np. opatentowanych rozwiązań do przyklejania obrzeży VT50 czy też VT100.

Fot. IMA

Copyright © Kurier Drzewny