Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Technika

Rozwiązania z wysoką stopą zwrotu
Automatyzacja magazynowania i przepływu półproduktów pomiędzy węzłami produkcyjnymi w fabryce mebli sprawdza się zarówno w przypadku produkcji długich serii, jak i częstej zmiany produkowanego asortymentu. Jak wynika z danych firmy Biesse, koszt takiej inwestycji może zwrócić się już po roku.
 
Opr. JO
 
Redukcja kosztów i skrócenie czasu realizacji zamówień to obecnie priorytety w branży meblarskiej, funkcjonującej w ramach globalnej konkurencji. Transport wewnętrzny, sposób podawania i odbioru surowców oraz półfabrykatów są bardzo istotne z perspektywy osiągnięcia powyższych celów. Kiedy przychodzi czas, aby podnieść wydajność zakupionych maszyn, zlikwidować wąskie gardła tkwiące często w etapie logistyki i poprawić bezpieczeństwo pracy, pojawia się pytanie – jaki system wybrać?
- Kompleksowe rozwiązania w dziedzinie automatyzacji magazynów czy wspomagania transportu surowców i półproduktów między kolejnymi gniazdami produkcyjnymi oferuje firma Biesse, której maszyny pozwalają na szybkie usprawnienie produkcji pod względem wydajności, minimalizowania strat oraz bezpieczeństwa pracowników – mówi Marcin Brzeziński z firmy Teknika SA, która jest przedstawicielem marki Biesse na rynku polskim.
 
Produkuj co chcesz i kiedy chcesz
Zautomatyzowany system RBO Winstore firmy Biesse wspomaga optymalizację zarządzania magazynem płyt drewnopochodnych m.in. w fabrykach mebli. W zależności od charakteru produkcji może on być skonfigurowany zarówno z gniazdami nestingu, jak i formatowania płyt. 
- Zgodnie z oczekiwaniami rynku meblowego, producenci płyt drewnopochodnych produkują płyty wiórowe czy sklejki w coraz większych arkuszach, co pozwala uzyskać spore oszczędności, ale też jest wyzwaniem w zakresie logistyki – zauważa Marcin Brzeziński. – RBO Winstore doskonale poradzi sobie z manipulowaniem nawet bardzo dużymi arkuszami płyt drewnopochodnych.
Wydajne działanie magazynu z płytami drewnopochodnymi uzależnione jest od sposobu składowania płyt, który podporządkowany jest procesom produkcyjnym oraz szybkości transportu półproduktów. W przypadku systemu RBO Winstore, dzięki zastosowaniu układu suwnic, po których porusza się pneumatyczny przenośnik płyt, udało się zredukować czas transportu do minimum. 
Z kolei zintegrowany system sterowania umożliwia „mapowanie” magazynu i zaplanowanie składowania płyt o różnych wymiarach, typach czy kolorach. Jednocześnie jest on w stanie automatycznie porządkować i reorganizować magazyn poza godzinami, w których odbywa się produkcja. 
Automatyczny magazyn RBO Winstore odpowiada również na potrzeby w zakresie BHP oraz efektywnego wykorzystania powierzchni magazynowej. Zastosowanie inteligentnego systemu sterowania oraz pozycjonujących czujników laserowych pozwala na wyeliminowanie czynnika ludzkiego w obrębie działania magazynu. W związku z tym jest on całkowicie bezpieczny dla personelu nadzorującego jego pracę, a brak poruszających się po magazynie osób oznacza możliwość zagęszczenia stosów płyt na danej powierzchni.
 
Niewątpliwe korzyści
Jakie są korzyści płynące z inwestycji w automatyczny magazyn płyt? 
- Na to pytanie najlepiej odpowiedzą konkretne liczny i wyliczenia. W porównaniu z tradycyjnymi metodami i rozwiązaniami transportu magazynowego, RBO Winstore oferuje redukcję czasu transportu o 35 proc. – mówi Brzeziński. – Oszczędności te przekładają się bezpośrednio na wzrost wydajności linii produkcyjnych o 25 proc. Biorąc również pod uwagę zmniejszenie ilości pracowników magazynu o 30 proc. (i związanych z tym kosztów płac oraz ilości odpadów wynikających z błędów ludzkich) firma Biesse ocenia, że inwestycja w taki magazyn może zwrócić się w ciągu roku.
 
Produktywność i elastyczność w załadunku i rozładunku
Wzrost wydajności produkcji, wynikający z odpowiedniej organizacji magazynu, może zostać zahamowany poprzez złe lub niewystarczające rozwiązania w zakresie załadunku i rozładunku półproduktów na różnych jej etapach. Również tutaj firma Biesse proponuje gotowe koncepcje w postaci maszyn RBO Advantage i RBO Winner. Ich stosowanie pozwala na optymalizację pracy w poszczególnych gniazdach produkcyjnych oraz zapewnienie bezpiecznego transportu elementów „just in time” (dokładnie na czas). 
Przenośniki zastosowane w modelach Advantage i Winner, podobnie jak w przypadku automatycznego magazynu RBO Winstore, oparte są na rozwiązaniach pneumatycznych. Dzięki temu RBO Advantage i RBO Winner radzą sobie z przenoszeniem elementów różnej wielkości i ciężaru, takich jak: formatki z płyt laminowanych, surowe płyty wiórowe, panele o strukturze plastra miodu czy różnego rodzaju płyty MDF lub sklejki. Biorąc jednocześnie pod uwagę precyzję z jaką wykonują one swoje zadania, całkowicie redukuje się ryzyko uszkodzeń powstających w trakcie transportu półproduktów, co ma szczególne znaczenie w fabrykach uszlachetniających formatki okleinami czy lakierami, np. w fabrykach mebli kuchennych czy łazienkowych. 
 
Dla średnio- i wysokowydajnych linii produkcyjnych przeznaczona jest maszyna RBO Advantage. Jej przenośnik pozwala na wykonanie 15 cykli roboczych na minutę, co przekłada się na możliwość załadowania lub rozładowania 25-28 paneli w ciągu minuty. Na potrzeby jeszcze bardziej wydajnych, automatycznych linii produkcyjnych przeznaczona jest natomiast maszyna RBO Winner, wykonująca od 16 do 20 cykli na minutę. Posiada ona szeroką gamę komponentów i może być połączona ze stołami rolkowymi o regulowanej wysokości i separatorami płyt. 
Copyright © Kurier Drzewny