Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Technika

Leadermac - Strugarki czterostronne

Podstawową operacją w procesie obróbki drewna jest struganie

Rosnące zapotrzebowanie rynku na wyroby branży drzewnej jest siłą napędową zarówno dla producentów tego typu dóbr, jak również konstruktorów i producentów maszyn. Wytwarzanie mebli, stolarki otworowej, podłóg, a także półproduktów z zachowaniem wysokich parametrów wydajnościowych i jakościowych uzależnione jest przede wszystkim od maszyn oraz urządzeń z nimi współpracujących.

Piotr Kmiecik

Podstawową operacją w procesie obróbki drewna jest struganie. Z tego tytułu producenci strugarek nieustannie szukają nowych rozwiązań technicznych, które pozwoliłyby sprostać wszelkim wymaganiom ze strony klienta.
Temu wyzwaniu z powodzeniem podołała firma LEADERMAC, która już od kilkunastu lat jest obecna na naszym rynku. Ten tajwański producent strugarek do drewna dysponuje tak szeroką ofertą maszyn, że znajdują one zastosowanie na prawie każdej płaszczyźnie prac związanych ze struganiem. LEADERMAC dla potrzeb meblarstwa, a także stolarki budowlanej posiada strugarki do wstępnej obróbki tartacznej, produkcji listew ozdobnych oraz elementów z drewna klejonego. Z jej maszynami można było zapoznać się na żywo podczas tegorocznych targów DREMA w Poznaniu.

Szeroka gama maszyn
Maszyny z oferty firmy LEADERMAC wypełnia prawie każdą gałąź rodzajową w zakresie strugania. W przypadku strugarek czterostronnych jest do dyspozycji aż 11 serii: SUPER THUNDERMAC, THUNDERMAC, MAXIMAC, SPEEDMAC, HYPERMAC, PLANERMAC, PLATINUM, COMPACT, SLICERMAC, SMARTMAC oraz GLUEMAC.
Najbardziej popularne serie strugarek czterostronnych do uniwersalnego zastosowania to: SPEEDMAC, HYPERMAC, PLATINUM, COMPACT i SMARTMAC. Ponadto na dużą uwagę zasługują: THUNDERMAC, PLANERMAC, a także GLUEMAC.
Maszyny mogą być wyposażone w dotykowy panel kontrolno-sterujący LCD, zwiększający kontrolę i jakość pracy. Rozwiązanie to pozwala na pełną weryfikację procesu strugania i jeszcze lepsze planowanie produkcji. Jeśli chodzi o wspomnianą wcześniej tajemnicę gwarancji wysokiej jakości strugania, to tkwi ona w monolitycznym, żeliwnym i utwardzanym cieplnie korpusie maszyny oraz wyważanych wrzecionach o różnych średnicach.

Co na DREMIE?
- LEADERMAC jest uczestnikiem wielu krajowych oraz zagranicznych wydarzeń branżowych, tj.: DREMA, MACH-TOOL, LIGNA, ATLANTA i XYLEXPO. Równolegle z wystawą w Poznaniu nasza firma zaprezentowała swoją ofertę również na targach w Szanghaju.
Podczas tegorocznej DREMY prezentowaliśmy m.in.: urządzenia i akcesoria do klejenia, urządzenia do szlifowania, posuwy do napędów itd. Ponadto tym razem zabraliśmy ze sobą dwie strugarki, modele: SPEEDMAC oraz COMPACT. Zarówno przywiezione przez nas strugarki, jak i ogólna oferta firmy cieszyły się dość dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających stoisko. Przeważały głównie średnie i duże firmy. Oprócz klientów krajowych mieliśmy również gości z zagranicy, m.in. z: Litwy, Ukrainy i Białorusi.
Na ostateczne podsumowanie tego, czy nasza obecność na targach przyniosła jakieś większe korzyści, będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Na razie wszystko wygląda obiecująco. Nawiązaliśmy ciekawe kontakty, które, mam nadzieję, przerodzą się w coś dobrego - mówi Tomasz Harajda, prezes zarządu firmy LEADERMAC POLSKA sp. z o.o.

SPEEDMAC
Seria strugarek SPEEDMAC przeznaczona jest do uzyskania wysokiej wydajności przy jednocześnie bardzo dobrej jakości, z dedykacją głównie dla dużych i małych serii produkcji. Wrzeciona przystosowane do dużych obciążeń wyważane są dynamicznie i pracują na wyższej klasie łożysk, pozwalając uzyskać najwyższą jakość wykończenia obrabianego przedmiotu.
SPEEDMAC zapewnia doskonałą jakość powierzchni, eliminując konieczność szlifowania struganych i profilowanych powierzchni. Pulpit sterowniczy do ustawiania szerokości i grubości dostarczany jest w standardzie, skracając czas przestojów i zwiększając wydajność. 
Cechy wyróżniające maszynę to m.in.: wszystkie modele z przyznanym certyfikatem CE, większa szybkość posuwu do 60 m/min, programowalny sterownik zapewniający wygodne ustawianie głębokości i szerokości strugania, łatwa regulacja każdego wrzeciona za pomocą przedniej dźwigni regulacji, kabina bezpieczeństwa służąca jako osłona na wióry i zmniejszająca poziom hałasu, każde wrzeciono napędzane przez pojedynczy silnik przystosowany do pracy przy dużych obciążeniach i łatwej kontroli, podzielony na sekcje pneumatyczny docisk rolek posuwu i łatwy do regulowania w zapewnieniu efektywnego podawania materiału obrabianego, powierzchnia stołu hartowana i chromowana dla maksymalnej odporności na ścieranie, wszystkie regulowane ręcznie elementy obrotowe osadzone są na łożyskach z łatwym dostępem do smarowania, automatyczna smarownica zapewnia dostarczenie oleju do stołów podawczych, jednoczęściowy odlew żeliwny ramy maszyny specjalnie hartowany dla maksymalnej stabilności i sztywności w standardowej konfiguracji, napędzane rolki odbierające, zapewniające stabilny i płynny przesuw przedmiotu obrabianego nawet w przypadku materiałów szczególnie cienkich lub gładkich (rolki pozostają idealnie równoległe, nawet po długotrwałym użytkowaniu), cyfrowy odczyt położenia dla każdej głowicy i elementów docisku pneumatycznego górnego wrzeciona.

COMPACT
Strugarka czterostronna COMPACT przeznaczona jest dla dużych i średnich firm poszukujących wydajnej maszyny. Może być wyposażona od 4 do 8 wrzecion. W standardzie ma silniki 7,5 i 10 KM. Istnieje również możliwość użycia jako wielopiły (silnik do 50 KM). Szerokość robocza do 320 mm, praca z wrzecionami o prędkości do 7200 obr./min. Maksymalna prędkość posuwu do 36 m/min.
Strugarka wyposażona jest w: s
tolik przed wyrówniarką, stół wewnętrzny i prowadnicę, z prawej strony chromowane wgłębnie (dla wyeliminowania zużycia stołu, ułatwienia posuwu i wprowadzania elementów oraz dla zachowania kąta prostego w elementach wraz z upływem czasu - 90 °), wrzeciona z niezależnymi silnikami (obroty każdego wrzeciona są sterowane przez oddzielne silniki, zapobiegając stratom energii, drganiom pasków, zużyciu i poluzowaniu naciągaczy, umożliwiając w ten sposób długotrwałą i ciężką obróbkę), integrowany posuw Kardana (dla wałków górnych i dolnych w stole zapewniony jest posuw bardziej bezpieczny i równomierny zapobiegający zerwaniom i wibracjom; solidny silnik 5 KM porusza poprzez połączenia Kardana zarówno wałki posuwu górne, jak i dolne wałki w stole), dwa wałki napędzane w stole na wejściu i wyjściu (zapewniają lepsze wprowadzanie i odbiór elementów), dwa ogumowane górne wałki napędzane (towarzyszą elementom na wyjściu z maszyny eliminując docisk trzewikowy z tyłu), regulacja automatyczna z elektronicznym wyświetlaniem grubości i szerokości, pulpit sterujący na kółkach (możliwość przestawiania pulpitu sterującego w zależności od potrzeb do 5 m odległości, przystosowanie do podajników pionowych lub poziomych), zespół TANDEM (dla polepszenia posuwu krzywych bądź krótkich elementów przed prawą frezarką z możliwością podniesienia kółek dla wymiany narzędzia bez konieczności zmiany wymiaru wysokości), silniki SIEMENS (o mocy do 50 KM bez konieczności wzmacniania korpusu), elementy elektryczne Telemecanique, ciśnienie pneumatyczne rolek z trzema strefami niezależnej regulacji (rolka przed pierwszą głowicą roboczą napędzana/włączana automatycznie on-off z tablicy), automatyczne smarowanie stołu ze zbiornika „Waxilit” i automatyczną pompą z elektronicznym sterowaniem przerw i okresów smarowania dla polepszenia posuwu elementów mokrych i zażywiczonych (3 dysze podające smar na stół), ruchomy stolik z regulacją od przodu maszyny (dla zbliżenia do prawej frezarki w zależności od założonego narzędzia), dolna rolka na wejściu napędzana (dla ułatwienia podawania elementów), dolna rolka na wyjściu (dla ułatwienia odbioru elementów i wyeliminowania trzewików dociskowych), wszystkie miejsca smarowania umieszczone centralnie z przodu maszyny (dla ułatwienia operacji obsługi), regulacja napędzana podnoszenia belki posuwu, regulacja posuwu bezstopniowo przez falownik od 4 do 24 m/min, regulacja promieniowa i osiowa na wszystkich wrzecionach (każde wrzeciono może strugać i profilować z zachowaniem bardzo szybkiej zmiany obróbki), regulacja szybka wszystkich wrzecion i trzewików dociskowych górnych od przodu maszyny, wysokość robocza do 150 mm, wewnętrzne oświetlenie kabiny.

Fot.1. Podczas tegorocznej DREMY firma zaprezentowała m.in.: urządzenia oraz akcesoria do klejenia, urządzenia do szlifowania, posuwy do napędów, a także dwie strugarki, modele: SPEEDMAC i COMPACT.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.2. SPEEDMAC to wydajna strugarka przeznaczona dla średnich i dużych producentów komponentów z drewna litego lub MDF. Maszyna pracuje z prędkościami rzędu 60 - 80 m/min, profilując czterostronnie materiał. Wybór modelu maszyny od SPEEDMAC LMC-623 (6 wrzecion) do LMC-1023 (10 wrzecion).
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.3. Strugarka czterostronna COMPACT dedykowana jest dużym i średnim firmom poszukującym wydajnej maszyny. Wybór modelu maszyny - od LMC-423C (4 wrzeciona) do LMC-723C (7 wrzecion).
Fot. Piotr Kmiecik

Copyright © Kurier Drzewny