Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Technologie

Automatyczne pakowanie mebli, drzwi, listew i innych wyrobów

 

Odpowiednie pakowanie zmniejsza ilość zwrotów

 

 

Pakowanie stanowi istotny element procesu produkcji mebli i drzwi, który minimalizuje możliwość uszkodzenia gotowego wyrobu. Dlatego zmiany rodzajowe oraz ilościowe tego procesu wymagają coraz bardziej elastycznych systemów pakowania - zarówno do pakowania mebli skrzyniowych, szkieletowych, tapicerki, drzwi, listew, elementów i podzespołów.

 

Mieczysław Lewicki 

Pakowanie wymaga szczególnej uwagi podczas jego przebiegu, gdyż jest to miejsce, gdzie decydujemy o zabezpieczeniu wyrobu na czas od wytworzenia poprzez magazynowanie i transport do momentu ulokowania go u klienta. Dlatego uszkodzenia w czasie jego przechowywania i dostarczania powinny być wyeliminowane całkowicie. Aby osiągnąć ten cel nie tylko tworzymy różne sposoby zabezpieczeń, ich konstrukcje i stosowane materiały, przewidując najbardziej zagrożone etapy i miejsca, ale również staramy się zminimalizować manipulację wyrobem. Optymalne wiec jest stosowanie linii pakowania bezpośrednio na wyjściu z linii produkcyjnej. O ile dla produkcji seryjnej mebli, listew, blatów czy drzwi jest to stosunkowo proste to dla produkcji według pojedynczych zamówień wymaga szczególnej analizy i przystosowania urządzeń do różnorodności pakowanych wyrobów.

 

 

Uniwersalne folie

Różnego rodzaju folie PE to obecnie najpopularniejszy sposób pakowania i zabezpieczania ładunków. Używane są zarówno w pakowaniu małych pudełek z akcesoriami (folie termokurczliwe PCV), w pakowaniu desek podłogowych, mebli (folie termokurczliwe PE) oraz dużych i ciężkich palet (folia termokurczliwa PE lub folia stretch). Niewątpliwą zaletą foliowania jest niski koszt jej zakupu oraz szeroka gama dostosowanych dostępnych narzędzi i maszyn do pakowania.

Różnorodność możliwych do wykorzystania akcesoriów podczas procesu pakowania (taśmy stalowe taśmy polipropylenowe i poliestrowe, folie i taśmy samoprzylepne, folie, rękawy, worki i kaptury termokurczliwe grubości kilkudziesięciu mikronów, wkładki PE, folie pęcherzykowe etc.) pozwala na stosowanie różnych wariantów zabezpieczeń dla szerokiej gamy wyrobów.

Duża różnorodność – chociażby w samych gabarytach – wymaga stosowania różnych szerokości folii, co przy konieczności pracy linii w sposób ciągły (ze względu na konieczność osiągania stosownej wydajności) wymaga szybkiej zmiany rolek i/lub obcinania naddatków folii. Z dwu głównych sposobów pakowania folią – na zimno i w tunelu gorącego powietrza - możemy wybrać rozwiązania, które mogą być optymalne dla naszych potrzeb. Musimy tu uwzględnić nie tylko prędkości posuwu transportera głównego ale i czasy dojścia, nakładania zabezpieczeń, naroży, przekładek etc. oraz co bardzo istotne przy dużej zmienności gabarytów pakowanych wyrobów – zmiany szerokości folii i (przy pakowaniu w folie termokurczliwe) sterowanie strumieniem ciepłego powietrza o temperaturze dostosowanej do potrzeb obkurczania oraz uwzględniającej odporność cieplną pakowanego wyrobu. Te wymogi spełnia system PACK ECO-Therm, który w tunelach kształtuje strumień wewnętrzny powietrza, optymalizując recyrkulację w celu polepszenia obkurczania folii. Jest stosowany w szczególności w tych tunelach, w których wewnętrzna pojemność cieplna jest wysoka. CMB wdrożyło ten rewolucyjny system w tunelach do obkurczania folii stosowanych do pakowania, gdyż pozwala on na zaoszczędzenie do 45% energii w stosunku do tuneli tradycyjnych. Jedna z bardziej zaawansowanych odmian - ECO-Therm Variable pozwala na bardziej precyzyjne sterowanie odpowiednio do przepływu wewnętrznego (dla każdego modelu tunelu) za pośrednictwem regulatora elektronicznego i zmiennika częstotliwości. Nowy system poprawia dystrybucję strumienia ciepłego powietrza wewnątrz tunelu uzyskując dużą poprawę wydajności cieplnej.

Korzyści ze stosowania systemu PACK ECO THERM jakie możemy osiągnąć to m.in.:

- ten sam rezultat dobrego zgrzania folii przy niższej temperaturze (zużywając mniej energii przyczyniamy sie do jej ogólnoświatowych oszczędności);

- znacząca redukcja zużycia energii elektrycznej i/lub (obniżka kosztów);

- zwiększenie prędkość transportera w tunelu (beznakładowe zwiększanie produkcji);

- bardziej jednorodne obkurczanie (poprawa estetyki i jakości pakowania);

- nieprzegrzewanie wyrobu finalnego,(co przy stosowaniu różnych produktów klejowych wrażliwych na ekspozycję cieplną jest wręcz warunkiem stanowiącym o możliwości stosowania pakowania w folie termokurczliwe).

 

A. Schemat podstawowej linii pakowania.

1. Wyroby po zapakowaniu w folię.

2. Linia Combo.

3. Owijarki do listew.

4. Pakowanie wielu form na jednej maszynie.

5. Drzwi po pakowaniu na maszynie CMB.

 

Fot. Archiwum autora

Copyright © Kurier Drzewny