Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Technologie

Podłogi Kaczkan


25 lat doświadczeń w produkcji podłóg

 

 

 

Firma Kaczkan, która w tym roku świętuje 25-lecie istnienia, jest producentem wysokiej klasy podłóg drewnianych: parkietu dwuwarstwowego, deski podłogowej, parkietu litego, mozaikowego oraz przemysłowego. Zastosowanie najnowocześniejszych technologii produkcji stawia firmę w gronie liderów w swoim segmencie rynku.

 

 

 

Barbara Fride

 

- Produkcja naszych podłóg ma wymiar kompleksowy, pierwsza część procesu produkcyjnego to obróbka drewna w tartaku w Kiełkutach. Następnie półfabrykaty w postaci fryzów parkietowych trafiają do zakładu produkcyjnego w Klonowym Dworze, gdzie powstają naturalne podłogi drewniane. Oba zakłady produkcyjne to innowacyjne parki maszynowe, które sprawiają, że nasze wyroby są precyzyjne w wykonaniu i wyglądzie – mówi prezes firmy Józef Kaczkan.

Znaczącym atutem firmy jest jej 25-letnie doświadczenie oraz umiejętność wychodzenia naprzeciw potrzebom klientów, poprzedzone długookresowymi obserwacjami oraz analizami branży drzewnej na całym świecie. Jakość produktów polskiego producenta doceniono również za granicą. Kaczkan eksportuje swoje podłogi głównie do Niemiec i Włoch, a także do Austrii, Danii, Belgii, Czech, Litwy, Luksemburga, Norwegii, Szwecji, czy San Marino.

 

 

Inwestycje się opłacają

W ciągu ostatnich 6 latach firma Kaczkan zwiększyła swoją atrakcyjność poprzez wdrażanie innowacyjnych technologii, co bezpośrednio przekłada się na jakość wyrobów pod względem technicznym oraz estetycznym. Wszystkie te przedsięwzięcia pozwoliły na wprowadzenie nowoczesnych podłóg drewnianych, które łączą w sobie zalety parkietu tradycyjnego, tj. trwałość i naturalność oraz paneli podłogowych, tj. łatwość i szybkość montażu bez dodatkowych zabiegów wykończeniowych.

 

- W późniejszym okresie okazało się, że jest to idealny produkt do różnorodnej modyfikacji, a wdrożona technologia była czynnikiem sprzyjającym tym zmianom. Skutkiem tego jest bogata oferta naszej firmy. Klient ma do wyboru serie produktów tradycyjnych: parkiety lite czy deski podłogowe oraz produktów nowoczesnych, czyli parkietów dwuwarstwowych. W przypadku nowoczesnych podłóg klient ma możliwość stworzenia indywidualnego produktu pod względem wymiaru, koloru, struktury, fazowania, gatunku drewna oraz klasy – podkreśla Józef  Kaczkan.

 

 

Precyzja i niezawodność

Linie produkcyjne o wysokim zaawansowaniu technologicznym powodują, iż produkcja jest precyzyjnie zaplanowana, przebiega sprawniej, a przede wszystkim jest bardziej wydajna, co pozawala na niezawodność w dostarczaniu wyrobów na czas. Niższa materiałochłonność sprawiła, że firma Kaczkan może oferować konkurencyjne na rynku ceny.

- Innowacyjny park maszynowy stawia nas w gronie prężnie rozwijających się firm, produkujących wyroby o najwyższej jakości z bogatym asortymentem podłóg drewnianych, od stylu tradycyjnego po nowoczesny – mówi Józef Kaczkan.

Najnowszą inwestycją firmy jest powstała na 25-lecie istnienia hala produkcyjna o powierzchni 3000 m². Stojąca w niej linia produkcyjna umożliwia wykonanie nawet 2 mln m² podłóg dwuwarstwowych rocznie. W skład linii wchodzą:

- trzy prasy, w których na zimno prasowane są warstwa wierzchnia i spodnia podłogi dwuwarstwowej;

- wielopiła wielkoformatowa do rozkroju;

- frezarko-czopiarka;

- niemal 100-metrowa linia lakiernicza, wyposażona w ponad 30 agregatów, która cały proces lakierowania wykonuje w jednym przejściu z prędkością 15 m/min. Linia wykonuje operacje lakierowania, olejowania, bejcowania, a nawet nadawania powierzchniom struktury (wzdłuż lub w poprzek włókien). Po procesie lakierowania (lub olejowania), elementy przesuwają się na taśmie do tunelu suszącego, a następnie nakładany jest na nie podkład UV, suszony później lampami UV.

Co istotne, nie wszystkie agregaty, w jakie wyposażona jest linia lakiernicza, muszą pracować jednocześnie. Te, które nie są potrzebne w danym przebiegu obróbczym mogą być np. czyszczone, bez zakłócania przebiegu pracy całej linii.

 

 

Innowacyjny proParkiet

proParkiet jest podłogą gotową, polakierowaną lub olejowaną, wyprodukowaną w oparciu o innowacyjne technologie. Parkiet ten składa się z dwóch warstw drewna połączonych ze sobą klejem. Warstwa wierzchnia – szlachetna, ma od 4 do 6 mm grubości, wykonana może być z dębu, buka, jesionu, klonu, dębu czerwonego oraz dębu czarnego.

Warstwę dolną stanowi podkład liściasty w postaci sklejki, bądź iglasty w postaci lameli. Każda klepka jest pięciokrotnie lakierowana i utwardzana promieniami UV, dzięki czemu lakier (lub olej) na podłodze utrzymuje się w dobrym stanie o wiele dłużej niż w przypadku parkietów tradycyjnych. Oferowany przez firmę Kaczkan proParkiet może mieć wykończenia z: lakieru UV, oleju UV, oleju naturalnego, może być fazowany, szczotkowany pionowo i poziomo. Dostępne są różnorodne kolory.

- Nasz proParkiet dostępny jest w trzech kategoriach: proParkiet, Maxi proParkiet oraz Grande proParkiet. proPrakiet można układać we wzory: angielski, pokładowy, po przekątnej, jodełka, kwadrat oraz drabinka – wylicza Marcin Sobolewski, dyrektor w firmie Kaczkan.

Prosty sposób układania podłóg dwuwarstwowych pozwala klientowi uniknąć dodatkowych kosztów, takich jak zatrudnianie fachowców, cyklinowanie, wielokrotne szlifowanie i nakładanie lakieru oraz sprzątanie zanieczyszczonego pomieszczenia spowodowane zapyleniem. Wynikiem tego jest zaoszczędzenie przez klienta czasu, energii oraz pieniędzy.

Zalety proParkietu można długo wymieniać, wśród nich na pierwszym miejscu plasują się wysoka jakość, precyzyjne wykonanie oraz nowoczesny i niepowtarzalny wygląd. Nie bez znaczenia jest fakt, że produkt dostarczany jest gotowy, polakierowany/olejowany, co eliminuje koszty wykończenia, chemii oraz czasu. Jest łatwy w montażu, nie wymaga cyklinowania i można go użytkować zaraz po położeniu. Istotne jest również, że jest to produkt odnawialny, który po dłuższym użytkowaniu można kilkakrotnie cyklinować.

Wszystkie innowacyjne wyroby oferowane przez firmę Kaczkan są ekologiczne i przyjazne dla środowiska, czego potwierdzeniem są liczne certyfikaty i atesty.

 

 

proParkiet Classic

Produktem z serii proParkiet najchętniej wybieranym przez klientów firmy Kaczkan jest proParkiet Classic, który poprzez dowolny układ słojów zachowuje naturalny wygląd.

- W naszej ofercie proParkiet Classic może być wykonany z dębu, buka, dębu czerwonego, dębu czarnego oraz jesionu, z wykończeniem w lakierze lub oleju, szczotkowany pionowo, poziomo lub fazowany – informuje Marcin Sobolewski.

Produkt ten, ze względu na swoje walory estetyczne, przeznaczony jest do pomieszczeń głównego użytku, gdzie istotny jest wygląd i estetyka. Szczególnie chętnie wybierany przez klientów jest proParkiet Classic wykonany z dębu.

Jest on dostępny w wymiarach 11x 70/90/120/ x 490/700/900/ 1000/1200 (grubość, szerokość, długość w mm). Dodatkowo klient może wybrać lakier w kilkunastu standardowych kolorach.

- Przy większych ilościach możemy stworzyć indywidualny kolor pod klienta – dodaje Marcin Sobolewski.

 

 

Nowe rozwiązania już wkrótce

- Jeśli chodzi o parkiet lity i deskę podłogową, możemy zaoferować najwyższej jakości produkty w niższej cenie, ponieważ lata doświadczeń pozwoliły nam na zredukowanie kosztów. Ponadto niedługo w naszej ofercie będziemy mieli deski podłogowe wykończone na gotowo w lakierze (podobnie jak proParkiet). Do wyboru będzie tu kilka podstawowych kolorów oraz inne, dostępne na indywidualne zamówienie – zapowiada Józef Kaczkan.

 

Firma Kaczkan istnieje od 1987 roku. Jest to firma rodzinna, zarządzana przez prezesa Józefa Waldemara Kaczkana. Początkowo przedsiębiorstwo funkcjonowało jako spółka cywilna Henryka i Józefa Kaczkana (ojciec i syn), w tym czasie firma posiadała jeden zakład produkcyjny w Kiełkutach, gdzie produkowano tylko wyroby tartaczne. Po blisko 10 latach Kaczkan stał się producentem parkietu litego, a następnie deski podłogowej. Od początku istnienia firma sprzedawała swoje wyroby w Polsce i Europie.

W 2002 roku Kaczkan rozszerzył swoją działalność, powstał drugi zakład produkcyjny w Klonowym Dworze, firmę przekształcono w spółkę jawną. W 2004 roku rozpoczęto produkcję kolejnych wyrobów: parkietu mozaikowego oraz parkietu przemysłowego.

W 2006 roku nastąpił największy przełom, przy pomocy dofinansowania ze środków z Unii Europejskiej zakupiono innowacyjną linię technologiczną do produkcji nowoczesnego parkietu dwuwarstwowego, co nadało przedsiębiorstwu nową jakość oraz możliwości dalszego rozwoju. W 2010 roku wybudowano jedyny w Polsce, innowacyjny tartak w hali, firma otrzymała na ten cel pomoc ze środków z Unii Europejskiej.

W roku 2012 firma Kaczkan obchodzi swój jubileusz – 25-lecie istnienia. Przy tej okazji wybudowano nową halę, gdzie zainstalowano kolejną, ale o znacznie większym zaawansowaniu technologicznym linię do produkcji parkietu dwuwarstwowego.

Copyright © Kurier Drzewny