Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Technologie

Niemiecka jakość w produkcji programu ogrodowego - obróbka drewna

Wema Probst Wolfgang Hofmann GmbH oferuje maszyny dla przemysłu drzewnego, które od lat z powodzeniem pracują w polskich zakładach, szczególnie doceniane są u producentów wyposażenia ogrodowego.

 Opr. Alicja Bagnucka-Rief

 Siedziba firmy Wema Probst Wolfgang Hofmann GmbH znajduje się w Neuses, a zakład produkcyjny w pobliskim Somborn, wszystko w gminie Freigericht niedaleko Frankfurtu nad Menem. Ideą, jaka przyświecała założycielowi firmy było zoptymalizowanie wydajności materiałowej przy obróbce cienkiego materiału poprzez jego obtoczenie. Stąd w ofercie dominują obtaczarki i obtaczarko-frezarki (ok 40 rodzajów) dla materiału o gotowych średnicach od 3 do 40 cm.  

 

Większość na eksport

Wema Probst większość swoich maszyn eksportuje. W tej chwili maszyny te spotkać można w ponad 50 krajach całego świata. Oznacza to często dodatkowe wyzwania związane z klimatem jaki panuje w miejscu pracy maszyn, czy specjalistycznym sterowaniem. Na niemieckim rynku lokalnym pozostaje tylko niewielka część produkcji, ale za to są to na ogół kompletne linie produkcyjne, poza którymi producent projektuje i oferuje systemy podajników czy nawet kompletuje w linii maszyny uzupełniające innych producentów.  

 

15 palików na minutę

Jedną z ostatnio dostarczonych linii była uruchomiona w Irlandii linia produkcji palików o wydajności 15 sztuk na minutę. Oparta jest ona o dwugłowicową obtaczarkę RHM 140-II-H, ze zintegrowaną szpicowarką, a cały proces produkcji przebiega automatycznie.  

 

Linie do produkcji opakowań i palet

- W Niemczech często spotykane są linie produkcyjne Wema Probst zainstalowane w zakładach wytwarzających opakowania i palety. Cechą wyróżniającą te linie jest możliwość obróbki krótkiego materiału (od 1 m) i wymagana niewielka ilość miejsca. Materiał po obtoczeniu przechodzi do maszyny frezująco-rozcinającej i potem do wielopiły. Wcześniej materiał może być rozcięty na mniejszą długość, co poprawia wydajność materiałową szczególnie przy krzywych kłodach. Zestaw maszyn pracujący w linii, rodzaj zainstalowanych w nich narzędzi profilujących i sposób sterowania całością jest uzgadniany przy podpisywaniu zamówienia, stąd rozwiązania są dopasowane do konkretnych warunków produkcyjnych. Firmę Wema Probst cechuje elastyczność wobec potrzeb klienta – mówi Jacek Kubiak z firmy PFZ, oferującej rozwiązania Wema Probst na polskim rynku. 

 

Korzystne rozliczenie

- W większości maszyny pracujące w polskich zakładach są to jednak urządzenia kupowane z drugiej ręki i choć nadal spełniają swoje zadania produkcyjne, w przewidywalnej przyszłości będą musiały zostać poddane generalnemu remontowi lub wymienione na nowe – informuje Jacek Kubiak.

Z powodu częstego powrotu klientów do Wema Probst po kolejne generacje maszyn, producent często w rozliczeniu odbiera od kupującego swoje starsze produkty, które poddawane są remontowi generalnemu i oferowane ewentualnym zainteresowanym.

- Ponieważ solidność maszyn produkowanych przez Wema Probst jest powszechnie znana, takie wyremontowane maszyny szybko znajdują nabywców. Cały czas dostępne są części zamienne do wcześniej wyprodukowanych maszyn. Problem polega tylko czasami na tym, że maszyny z rynku wtórnego czasami sprzedawane są bez tabliczek znamionowych i ustalenia dotyczące maszyny przez użytkownika są wtedy nieco trudniejsze. Najbardziej na rynku wtórnym poszukiwane są maszyny dwugłowicowe, ale też i prawie ich na tym rynku nie ma – mówi Jacek Kubiak.  

 

Owocne rozmowy

Prowadzący nadal firmę potomkowie założyciela chętnie spotykają się z zainteresowanymi w siedzibie przedsiębiorstwa, bo wtedy mają możliwości pokazania o wiele więcej niż podczas wizyty u klienta czy spotkania podczas targów.

- Ponieważ w firmie panuje rodzinna atmosfera, klienci bardzo chętnie korzystają z tej możliwości. Ze względu na proeksportowe nastawienie Wema Probst bierze udział w wielu międzynarodowych targach i oczywiście nie zabraknie jej na najważniejszej tegorocznej wystawie branżowej, czyli majowych targach LIGNA w Hanowerze, podczas których można spotkać się z pracownikami firmy rozmawiającymi po niemiecku, angielsku, francusku i rosyjsku, jak również z polskimi przedstawicielami firmy. Targowe rozmowy pozwolą na uzyskanie wszelkich informacji o oferowanych i prezentowanych maszynach. Na stoisku obejrzeć można będzie m.in. maszynę obtaczającą, otwornicę do dużych średnic oraz maszynę MSM70 do produkcji słupów – podsumowuje Jacek Kubiak.

 

1. Schemat linii do produkcji palików o wydajności 15 sztuk na minutę.

2. Maszyny Wema Probst Wolfgang Hofmann GmbH są znane na polskim rynku.

Fot. Wema Probst

 

Copyright © Kurier Drzewny