Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Technologie

THERMOFLOC - inteligentny system izolacji

Ze względu na rewelacyjne parametry i rozwiązania izolacyjne THERMOFLOC cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród inwestorów w całej Europie. Tymi rozwiązaniami firma Thermofloc Polska podzieliła się z odwiedzającymi tegoroczne targi Budma.

Piotr Kmiecik

Firma Thermofloc Polska należy do międzynarodowej grupy Thermofloc wchodzącej w skład austriackiego koncernu Peter Seppele G.m.b.H. Grupa Thermofloc od ponad dekady jest liderem wśród producentów rozwiązań izolacyjnych. Króluje na rynku zarówno Europy Zachodniej, jak i Wschodniej. Od marca 2013 roku Thermofloc Polska jest wyłącznym dystrybutorem systemu THERMOFLOC. Siedziba firmy mieści się w Smolcu koło Wrocławia. Zainteresowanie produktem rośnie i każdego roku na THERMOFLOC decyduje się wielu odbiorców.

Materiał izolacyjny THERMOFLOC
THERMOFLOC jest tworzywem celulozowym produkowanym z wyselekcjonowanego, czystego i wysortowanego papieru gazetowego z mineralnymi dodatkami działającymi jak konserwant i zapewniającymi ochronę przeciwpalną. W związku z tym jest to produkt o charakterze organicznym, co czyni go przyjaznym środowisku. Przy jego pozyskiwaniu zużywa się niewielkie nakłady energii. Jest to ważne z punktu widzenia ekologii i ekonomii. Papier poddaje się obróbce polegającej na zgrubnym postrzępieniu, a następnie zmieleniu na drobne włókna celulozy, które pakowane są do worków polietylenowych i paletyzowane.
Izolacja celulozowa stosowana jest do uszczelniania dachów, podłóg i ścian. W połączeniu z innymi produktami firmy, jak: flizelina paroizolacyjna, folia dachowa czy klej oraz przy użyciu odpowiedniej technologii, THERMOFLOC stanowi system najwyższej jakości. Stosuje się w budynkach nowo powstających i podczas renowacji obiektów już istniejących. Zapewnia przyjemny chłód latem oraz delikatne ciepło zimą. Uzyskuje się optymalne warunki temperaturowe, a tym samym redukuje koszty ogrzewania, co potwierdzają analizy rynkowe. Mimo doskonałych właściwości izolacyjnych, materiał jest wciąż dopracowywany pod kątem efektywności, wydajności oraz budowlanych właściwości ekologicznych i biologicznych.

Sposób nałożenia
Izolację celulozową nakłada się za pomocą profesjonalnych urządzeń wdmuchujących THERMOBLOW. Materiał pompowany jest pod wysokim ciśnieniem do węży, następnie aplikowany do pustych przestrzeni danej konstrukcji i zagęszczany. Celem jest uzyskanie jednorodnej warstwy (pozbawionej mostków cieplnych i spoin), przez którą może odbywać się swobodna dyfuzja. Uzyskuje się w ten sposób przytulny klimat pozbawiony szkodliwych związków. Technologia z użyciem maszyn THERMOBLOW korzystna jest nie tylko dla inwestora, ale także dla wykonawcy. Charakteryzuje się również oszczędnością surowca. Podczas aplikacji materiału nie powstają żadne resztki ani odpady, gdyż jest on wdmuchiwany tylko w takiej ilości, jaką wymaga dana konstrukcja. Należy podkreślić, że wszelkie wolne przestrzenie, załamania czy narożniki są wypełnione całkowicie, bez żadnych luk i ubytków. W przypadku izolacji starych dachów nie jest konieczne zdejmowanie dachówek.
Dzięki maszynom THERMOBLOW praca na budowie została bardzo ułatwiona. Po pierwsze, materiały nie muszą być transportowane ręcznie, a po drugie, technika wdmuchiwania umożliwia aplikację izolacji z parteru na wyższe kondygnacje bez konieczności pokonywania kolejnych pięter. Oprócz tego, stosując jeden produkt izolacyjny, można uzyskać warstwy różnej grubości w zakresie od 2 do 50 cm. Czynniki te znacznie upraszczają logistykę na budowie, tzn. wprowadzają porządek i skracają czas realizacji danej inwestycji.

Słów kilka o THERMOBLOW
System THERMOFLOC jest wdmuchiwany za pomocą urządzeń THERMOBLOW. Firma dysponuje trzema typami maszyn: THERMOBLOW 300-2B, THERMOBLOW 500 i THERMOBLOW 1000. Wszystkie dmuchawy są sześcianami o pojemności ok. 1 m3 i ciężarze ponad 100 kg, zdolnymi do przerobu odpowiednio 800, 1050 i 1400 kg materiału w ciągu godziny. Są zdalnie sterowane w obrębie 100 m i mogą być wyposażone w dodatkowy osprzęt, np. dmuchawę i rurę ssącą do sprzątania miejsca pracy. Części zamienne i dodatkowe wyposażenie jest łatwo dostępne. Natomiast mechaniczna technika styczników i przekaźników umożliwia pracę ciągłą przy niskim nakładzie prac konserwacyjnych. Zaletami THERMOBLOW 300-2B są: krótki czas przygotowania do pracy, poręczność i wydajność. Z kolei   THERMOBLOW 500 charakteryzuje się prostą obsługą i prawie bezobsługową eksploatacją. THERMOBLOW 1000 nadaje się do realizacji projektów, które wymagają wdmuchiwania bardzo dużych ilości materiału w trybie pracy ciągłej. Wszystkie omawiane urządzenia są solidne, nowoczesne, niezawodne i ekonomiczne.

Korzyści dla klienta
Doskonałe właściwości termoizolacyjne THERMOFLOCU wynikają z parametrów fizykochemicznych. Decydują o tym m.in. niski współczynnik przewodności cieplnej (0,039) i wysoka gęstość. Dodatkowo wdmuchiwany materiał izolacyjny ma większą zdolność magazynowania ciepła w stosunku do materiałów konwencjonalnych. Ważne jest to podczas gorącej pory letniej, kiedy często dochodzi do przegrzania strychów i poddaszy. Dzięki efektowi ochrony cieplnej THERMOFLOC powoduje, że strumień energii, którą wypromieniowują rozgrzane dachówki, jest izolowany, a tym samym osiąga się zrównoważoną temperaturę w środku budynku przez całą dobę. Pozwala to na znaczne ograniczenie pracy systemów klimatyzacyjnych. Oprócz tego włókna celulozowe, jako materiał organiczny, zapewniają racjonalną gospodarkę wodną, czyli kontrolowane uwalnianie i wchłanianie wilgoci. Ponadto wspomniana wcześniej otwarta dyfuzja eliminuje związki szkodliwe wewnątrz pomieszczeń.

Wypełnienie podłogowe i granulat
Wypełnienie podłogowe THERMOFLOC stanowi izolację poziomą, która nie jest poddawana obciążeniom, np. na najwyższym stropie kondygnacyjnym. Aplikowane jest ręcznie poprzez równomierne nasypanie na pożądaną grubość i wyrównanie. Jego dane techniczne są identyczne z danymi wdmuchiwanego materiału izolacyjnego.
Z kolei granulat THERMOFLOC fizycznie ma postać ziaren o wielkości od 3 do 8 mm. Aplikuje się ręcznie poprzez równomierne wysypanie na żądaną wysokość w zakresie od 30 do 80 mm i wyrównanie, uzyskując w ten sposób konstrukcję podpodłogową. Granulat zapewnia doskonałe wyciszenie akustyczne oraz poprawia właściwości izolacyjne stropów drewnianych i betonowych.

Folia wstępnego krycia i flizelina
Folie THERMOFLOC stanowią ochronę dachu przed deszczem, zapobiegając przenikaniu wilgoci do konstrukcji dachowej bądź ścian. Są odporne na promieniowanie ultrafioletowe. Charakteryzują się otwartością dyfuzyjną oraz dużą wytrzymałością na rozdarcie i wszelkie uszkodzenia mechaniczne. W celu zapewnienia ochrony przed deszczem i wiatrem mocuje się je za pomocą zszywek pod poszyciem dachowym. Folia narażona na czynniki atmosferyczne spełnia zadanie przez maksymalnie trzy miesiące. Najlepiej jest w ciągu dwóch miesięcy od jej zamocowania założyć pokrycie dachowe.
Flizelina paroizolacyjna służy do izolacji ścian budynków o konstrukcji drewnianej i konstrukcji dachowych od wewnętrznej strony pomieszczenia. Chroni przed przenikaniem wilgoci na skutek regulacji wymiany powietrza i pary wodnej oraz zapobiega powstawaniu przeciągów. Flizelina ma postać rolki polipropylenowej o szerokości 1,5 m i długości 50 m z wewnętrzną siatką wzmacniającą chroniącą przed jej rozdarciem. Mocowana jest za pomocą zszywek, taśm klejących, względnie klejów akrylowych, stroną foliową skierowaną do wnętrza pomieszczenia. W przypadku klejenia powierzchnie muszą być dokładnie osuszone, odtłuszczone, pozbawione pyłów i silikonów. Kleje oraz  taśmy nadają się do sklejania flizeliny, folii wstępnego krycia, sklejek czy płyt OSB, przebić oraz zakładek izolacji paroszczelnej. Polietylenowa taśma klejąca występuje w dwóch szerokościach (5 cm i 14,6 cm), a warstwę klejącą stanowi akryl bez dodatków zmiękczających i rozpuszczalników. Z kolei akrylowy klej dystrybuowany jest w tubach o pojemności 310 ml. Spełnia swoje funkcje w szerokim zakresie temperatur, szybko schnie i ma wysoki stopień rozciągania. Nie zawiera rozpuszczalników, zmiękczaczy ani związków halogenowych. Nadaje się także do mocowania materiałów aluminiowych i polietylenowych na tynku, drewnie czy betonie.

Certyfikaty
Wysoką jakość całej gamy produktów THERMOFLOC potwierdzają: europejska aprobata techniczna oraz certyfikat ISO. Za wspaniałe właściwości zdrowotne i ekologiczne eksperci z międzynarodowego zrzeszenia natureplus® nadali wdmuchiwanemu materiałowi izolacyjnemu prestiżowy znak jakości.  THERMOFLOC pozbawiony jest soli i boru oraz spełnia wszystkie obowiązujące standardy europejskie. Włókno celulozowe jako materiał organiczny i surowiec odnawialny ma korzystny wpływ na klimat. Jego pozyskiwanie jest energooszczędne, dzięki czemu minimalizuje się zużycie kopalnych nośników energii i emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Na każdym etapie wytwarzania produkt sprawdzany jest przez zewnętrzny i wewnętrzny system kontroli jakości. Gwarantuje to jego wysoką jakość spełniającą wymogi europejskie.

Fot. 1. Materiał izolacyjny THERMOFLOC jest tworzywem celulozowym produkowanym z wyselekcjonowanego, czystego i wysortowanego papieru gazetowego z mineralnymi dodatkami działającymi jak konserwant i zapewniającymi ochronę przeciwpalną.
Fot. Thermofloc

Fot. 2. Materiał pompowany jest pod wysokim ciśnieniem do węży, następnie aplikowany do pustych przestrzeni danej konstrukcji i zagęszczany. Celem jest uzyskanie jednorodnej warstwy (pozbawionej mostków cieplnych i spoin), przez którą może odbywać się swobodna dyfuzja.
Fot. Thermofloc


Fot. 3. Flizelina paroizolacyjna służy do izolacji ścian budynków o konstrukcji drewnianej i konstrukcji dachowych od wewnętrznej strony pomieszczenia. Chroni przed przenikaniem wilgoci na skutek regulacji wymiany powietrza i pary wodnej oraz zapobiega powstawaniu przeciągów.
Fot. Thermofloc


Fot. 4. Doskonałe właściwości termoizolacyjne THERMOFLOCU wynikają z parametrów fizykochemicznych. Decydują o tym m.in. niski współczynnik przewodności cieplnej (0,039) i wysoka gęstość.
Fot. Thermofloc

Fot. 5. Dzięki maszynom THERMOBLOW praca na budowie została bardzo ułatwiona. Po pierwsze, materiały nie muszą być transportowane ręcznie, a po drugie, technika wdmuchiwania umożliwia aplikację izolacji z parteru na wyższe kondygnacje bez konieczności pokonywania kolejnych pięter.
Fot. Thermofloc

Copyright © Kurier Drzewny