Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Technologie

O wynalazku BETH-FILTER oraz historii firmy BETH


„Wszelka wiedza pochodzi z doświadczenia. Doświadczenie jest produktem rozumu” - to słowa

Immanuela Kant’a, niemieckiego filozofa oświeceniowego, które od zawsze towarzyszyły firmie BETH zajmującej się przemysłowym odpylaniem powietrza.

Opr. Piotr Kmiecik

Pionierstwo firmy
BETH w dziedzinie odpylania jest niekwestionowanym pionierem.
Wiedza firmy wynika przede wszystkim z jej wieloletniego doświadczenia. Zatem zgodnie ze wspomnianą myślą niemieckiego filozofa, pracownicy firmy mogą na temat filtrów odpylających powiedzieć bardzo dużo.
BETH-FILTER został wynaleziony i opatentowany w 1886 roku przez Wilhelma Fridricha Ludwiga Betha. Filtr zatrzymywał szkodliwe pyły.
Rok później wynalazca filtra, i jednocześnie inżynier budowy młynów, rozwinął  firmę, która szybko zyskała rozgłos w kraju i za granicą. Nazwano ją F. L. Beth Mühlenbauanstalt, a następnie zmieniono na W. F. L. Beth Maschinenfabrik.

Pierwsze lata były dla firmy bardzo trudne. Głównymi problemami był brak środków finansowych, a także sceptyczność ludzi do filtrów, które były czymś zupełnie nieznanym dla potencjalnych klientów.
Dopiero po kilku latach firma zaczęła rozwijać się w miejscowości L
übeck przy ulicy Waisenallee w Niemczech. W 1910 roku obejmowała powierzchnię 17 tys. m² i liczyła 120 pracowników. W latach 1900 - 1908 nastąpiła wyraźna faza wzrostu. Wprowadzono różne prace blacharskie, jednak najważniejszym produktem wciąż był filtr workowy.

BETH-FILTER
Nowością w tym wynalazku była zasada działania wentylatora. W przeciwieństwie do tradycyjnej metody wykorzystującej sprężone powietrze, szkodliwy pył był odsysany, a następnie wydmuchiwany do tzw. komory brudnej lub wydalany na zewnątrz. Ze względu na problem z wybuchami, technologia odpylania była nieustannie udoskonalana.
Warto dodać, iż BETH-FILTER zdobywał na targach krajowych oraz zagranicznych najwyższe nagrody i wyróżnienia.
Największymi odbiorcami produktów Wilhelma Betha były przedsiębiorstwa z młynami przemysłowymi, a także fabryki nawozów, cementownie oraz przedsiębiorstwa chemiczne i węglowe.

BETH w dziejach
Prawo pracy otworzyło spory rynek, który siłą rzeczy musiał zostać rozwinięty. Już w 1887 roku produkty BETH były przeznaczane na eksport, a renomowane czasopisma techniczne rekomendowały filtry BETH. Od 1898 roku produkty weszły na rynek chiński, a dwa lata później pojawiły się w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Sklepy branżowe zostały otwarte na całym świecie, dzięki czemu fabryka w miejscowości L
übeck przybrała nową formę (nawet do 50 % obrotów było uzyskiwane dzięki handlowi zagranicznemu).
Po pierwszej wojnie światowej, na krótko przed śmiercią założyciela, firma została przekształcona w spółkę akcyjną BETH.
W połowie ubiegłego wieku miała już bardzo szeroką gamę produktów. Należały do nich całe systemy filtracyjne oraz systemy magazynowania pyłu i ich akcesoria, mobilne i stacjonarne systemy odpylania, wentylatory, śluzy celkowe, przenośniki ślimakowe i inne komponenty do tych instalacji.
Od 1956 roku do gamy produktów doszły także suche oraz mokre elektrofiltry.
W roku 1959 roku firma została przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym też roku powstało pierwsze własne wydanie „BETH - książka o technice odpylania”, która bardzo długo była uważana za standard w branży. Drugie i ostatnie wydanie zostało opublikowane w 1964 roku.

 

Do połowy lat 90. Maschinenfabrik BETH miała swoje zakłady produkcyjne w miejscowości Lübeck z własnymi laboratoriami badawczymi. Zakłady te były wówczas na bardzo wysokim poziomie. Jednak sytuacja gospodarcza zaczęła się pogarszać i w roku 1997 przedsiębiorstwo przejęła amerykańska firma AAF International i BETH Lufttechnik. Firma utrzymała swoje działanie, ale już w nowej lokalizacji.
W 2004 roku została przejęta przez WIES INDUSTRIES GmbH i do 2012 roku funkcjonowała jako BETH FILTRATION GmbH. Była wtedy niezależnym przedsiębiorstwem w korporacji WEIS INDUSTRIES. Ze względu na rosnącą liczbę pracowników, na początku 2012 roku firma przeniosła siedzibę świętując 125. jubileusz.
Od 2013 roku firma funkcjonuje ponownie pod nazwą BETH GmbH, a akcjonariuszami są bracia Riedel (właściciele R&R Technik oraz główni udziałowcy w R&R Group).

BETH obecnie
Obecnie BETH FILTER GmbH specjalizuje się w rozwoju, projektowaniu, sprzedaży i montażu filtrów pyłowych dla różnych gałęzi przemysłu. Gama produktów obejmuje filtry workowe, silosy, mokre i suche elektrofiltry, cyklony, separatory, ściany lakiernicze, a także środki ochrony przeciwwybuchowej.
Ponadto firma przyjęła produkt niszowy na rynku w dziedzinie energii. Jest to specjalny smołowy elektrofiltr do wykorzystania w instalacji celem zgazowania biomasy.
Firma BETH osiąga sukces na partnerskich zasadach. Obecnie do holdingu należą firmy: AIRPEX, R&R TECHNIK, MTS, IMAB oraz BETH POLSKA. Ta ostatnia jest najmłodszym członkiem grupy, co nie oznacza, że towarzyszy jej brak doświadczenia. Wykwalifikowani pracownicy firmy ściśle współpracują z pracownikami pozostałych filii. Zdobyta przez nich wiedza, oparta na 128-letnim doświadczeniu, jest stosowana na bardzo wysokim poziomie.
Podsumowując historię firmy założonej przez Wilhelma Betha, również można posłużyć się cytatem. Cyceron mawiał: „Doświadczenie jest najlepszym nauczycielem”, dlatego BETH tak bardzo je docenia i wykorzystuje. To sprawia, że firma może z powodzeniem odpowiadać na rosnące potrzeby klientów i zmieniające się procesy na rynku.

Fot. 1. Wilhelm Fridrich Ludwig Beth, wynalazca filtra i założyciel firmy BETH.
Fot. BETH

 

Fot. 2. Miejscowość Lübeck, ulica Waisenallee - to siedziba firmy BETH w Niemczech.
Fot. BETH

 

Fot. 3. Firma BETH.
Fot. BETH

 

Fot. 4. BETH-FILTER został wynaleziony i opatentowany w 1886 roku przez Wilhelma Fridricha Ludwiga Betha.
Fot. BETH

 

Fot. 5. BETH-FILTER potrafił zatrzymywać szkodliwe pyły.
Fot. BETH

 

Fot. 6. Największymi odbiorcami produktów Wilhelma Betha były przedsiębiorstwa z młynami przemysłowymi, fabryki nawozów, cementownie oraz zakłady chemiczne i węglowe.
Fot. BETH

Fot. 7. Warto dodać, iż BETH-FILTER zdobywał na targach krajowych oraz zagranicznych najwyższe nagrody i wyróżnienia.
Fot. BETH

 

Copyright © Kurier Drzewny