Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Technologie

Spotkania branżowe - "Najlepsi są wśród nas" - XII Konwent Stolarki VIP

W dniach 25 - 26 lutego 2016 roku w Centrum Konferencyjno-Hotelowym & SPA Zamek Gniew w Gniewie nad Wisłą odbył się XII Konwent Stolarki VIP, w ramach którego uczestnicy spotkali się z wybitnymi przedstawicielami świata stolarki oraz wzięli udział w szkoleniach z zakresu prawa, innowacyjnych rozwiązań montażowych oraz marketingu.

Piotr Kmiecik

Konwent Stolarki - dla kogo?
W XII edycji Konwentu Stolarki, zorganizowanej przez platformę informacyjno-edukacyjną STOLARKAVIP, wzięło udział ponad 150 uczestników z całego kraju. Warto nadmienić, iż organizator wydarzenia jest również animatorem wielu innowacyjnych projektów w branży stolarki, m.in.: „Ekskluzywna Stolarka VIP”, „Rekomendowane Salony Stolarki ” i „Mobilna Akademia Stolarki VIP”.
Dużą uwagę zwróciło miejsce spotkania, tj. Centrum Konferencyjno-Hotelowe & SPA Zamek Gniew (woj. pomorskie) - dawniej potężna, gotycka twierdza rycerzy mnichów, siedziba królów, hetmanów oraz starostów.
Konwenty Stolarki dedykowane są osobom, które chcą dokształcić się w fachu, a także szukają odpowiedzi na pytania z zakresu obsługi klienta, eksportu, finansów, prawa itp. Jak wiadomo, wszystkie te aspekty składają się w całość oraz tworzą sukces poszczególnych jednostek i przedsiębiorstw.
Główne cele tego branżowego wydarzenia to: edukacja oraz promowanie pozytywnych stron w dziedzinie stolarki budowlanej. Konwent Solarki stanowi bardzo dobre miejsce do wymiany własnych doświadczeń w zakresie nowoczesnych materiałów budowlano-montażowych, a także właściwych i nowoczesnych technik montażu. Podczas spotkań poruszane są aktualne problemy producentów związanych ze stolarką, która, jak wiemy, wymaga bardzo profesjonalnego podejścia. Konwent Stolarki jest więc jednym z tych miejsc, które stwarza szansę na dalszy, dobry rozwój w branży stolarki otworowej.
O mocy jego działania świadczy chociażby fakt, że w dotychczasowych edycjach wzięło udział już ponad 1 600 osób z całego kraju.

Wszystko jest ważne, ale…
XII edycja Konwentu Stolarki odbyła się pod hasłem: „Wszystko jest ważne, ale montaż najważniejszy”. Konwent po raz kolejny skupił wielu najlepszych fachowców, w tym producentów, dilerów, dostawców komponentów, a także kilku architektów, deweloperów, prawników, naukowców oraz niezależnych ekspertów, którzy przekazali uczestnikom wiedzę praktyczną oraz informacje na temat nowości rynkowych.
- Nasza branża ciągle potrzebuje inspiracji, ale także, a może przede wszystkim, innowacji i profesjonalizacji. Dotyczy to zarówno produktów, organizacji, ale również ludzi czy kadry menadżerskiej, serwisowej i montażowej. Nie możemy zadowolić się faktem, że niektóre firmy zatrudniają kilkaset i więcej osób sprzedając ekonomiczny produkt. Wartość dodana tych produktów jest niska, a zyski generowane w oparciu o wolumen, a nie jednostkę. Mamy wielką szansę stać się awangardą światową, zagłębiem najlepszych rozwiązań dostosowanych do potrzeb rynków i konsumentów. Już dawno prześcignęliśmy wiele krajów, a niewiele jest jeszcze przed nami. Nie powinniśmy za bardzo oglądać się wstecz, ale patrzeć przynajmniej 5 lat do przodu. Tam będzie nasze miejsce w Polsce, Europie i świecie. Konwenty Stolarki przybliżają nas do tego co będzie za chwilę, gdyż praktycznie zawsze wyprzedzają czas i są najlepszą platformą informacyjno-edukacyjną w naszej branży. Są bowiem otwartym forum oraz ścieraniem się doświadczeń i rozwiązań - mówi Grzegorz Cendrowski, organizator wydarzenia.

W teorii i praktyce
W XII Konwencie Stolarki wzięło udział 12 specjalistów z takich dziedzin, jak: prawo, badania automatyki, montaż, systemy rolet, okucia szyb, dźwigi i przyssawki, antywłamaniowość oraz marketing.
Uczestnicy mogli zatem zaczerpnąć wiele cennej i pożytecznej wiedzy.
Marcin Szewczuk z Aluplast przedstawił nowe spojrzenie na stolarkę energooszczędną na podstawie aktualnych trendów i tendencji PVC. Opowiedział również o systemach PVC przeznaczonych na europejskie rynki.
Zbigniew Dyrka z Exte przedstawił z kolei systemy roletowe (np. Ellite XT z rewizją dolną zewnętrzną - HST).
Z kolei Daniel Kwapich z SOMFY zaprezentował przykłady zastosowania automatyki w oknach, drzwiach i bramach garażowych oraz roletach.
Ciekawą informację dotyczącą recyklingu okien i drzwi przekazał Daniel Szeremiota z firmy DEKOS.
Podczas Konwentu nie mogło również zabraknąć gościa specjalnego. Tym razem był nim Addis Tutundzic z Belgii pracujący w Roto-Frank. W swojej prezentacji przedstawił okucia antywłamaniowe oraz starał się odpowiedzieć na pytanie: „Czy i jak producenci wykorzystują swoją szansę w Polsce i za granicą?”. Andrzej Wróblewski z tej samej firmy poinformował o kaskadowaniu certyfikatów badań RC2 dla okien z PVC i drewna.
Ciekawy wykład na temat wprowadzenia do norm wyrobu drzwi i otwieralnych okien przeciwpożarowych - PN/EN 16034:2014 oraz prezentację wybranych badań dla producentów stolarki okienno-drzwiowej poprowadziła dr inż. Marta Walk z Centrum Techniki Okrętowej.
Bardzo ważne pytanie zadał Andrzej Żyła z Laboratorium Techniki Budowlanej, tj. „Jaka stolarka jest naprawdę odporna na włamanie?”. Odpowiadając na nie, przybliżył także brytyjskie wymagania przeciwwłamaniowe dla producentów stolarki okienno-drzwiowej PAS 24/2012.
Krzysztof Jokiel z firmy VIAVAC opowiedział o tym, jak bezpiecznie przenosić oraz pozycjonować ciężkie okna i szyby za pomocą przyssawek, które okazują się być sprawdzoną i bezpieczną metodą montażu okien.

Przedstawicielka Instytutu Techniki Budowlanej Marzena Jakimowicz poinformował o zmianach dla producentów, jakie wniosła nowa Instrukcja Montażowa ITP. Zwróciła szczególną uwagę na nowe warunki techniczne montażu okien i drzwi balkonowych. Z kolei na temat instrukcji montażowej do drzwi zewnętrznych wypowiedział się Czesław Suski z przedsiębiorstwa CAL.
O energooszczędnym montażu okien opowiedział Karol Pięta z firmy STROPEX, natomiast o szkle i szybach w nowoczesnym budownictwie Paweł Kidawa z Effectora.
Na uwagę zasłużyła również prezentacja Grzegorza Bratka z Eurospectrum na temat strategii eksportowej gwarantującej osiągnięcie sukcesu na rynkach międzynarodowych.
Ofertę specjalistycznego sprzętu, ułatwiającego montaż oraz pozycjonowanie dużych przeszkleń, czyli tzn. mini żurawi, przedstawił Paweł Michalczewski z MAEDA Mini Żurawie.
Dużym zainteresowaniem cieszył się specjalny panel prawny poprowadzony przez Kancelarię Adwokacką Tomasz Waszkiewicz. Poruszone zostały np. następujące zagadnienia: ustawa konsumencka w pigułce, czyli na co zwrócić uwagę przy sprzedaży stolarki?; co muszą wiedzieć producenci stolarki i jej sprzedawcy w kontaktach z klientem indywidualnym?; umowy B2B pomiędzy przedsiębiorcami, czyli na co zwrócić szczególną uwagę?; rękojmia - wykluczenie lub ograniczenie - kiedy można to uczynić?
Warto nadmienić, iż uczestnicy otrzymali w prezencie od organizatora m.in. wspomnianą Nową Instrukcję Montażową ITB, a także przykładową umowę B2B.
Poza tym wzięli udział w pokazie praktycznym na żywo, podczas którego mogli poznać m.in. nowe i innowacyjne spojrzenie na osadzanie rolety i okien w murze Stropex oraz tajniki ciepłego montażu.
Podczas spotkania zostały również ogłoszenie wyniki prestiżowych programów, tj.: „Innowacyjne Rozwiązania Stolarki”, „Kobiety Branży Stolarki” oraz „Rekomendowane Salony Stolarki”.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali specjalne certyfikaty potwierdzające udział w XII Konwencie Stolarki.

Innowacyjne Rozwiązania Branży Stolarki
Laureatami programu „Innowacyjne Rozwiązania Branży Stolarki” zostały: PPHU Stropex s.j. za produkt System EMO (system montażu stolarki w budownictwie energooszczędnym i pasywnym), Fakro sp. z o.o. za okno do dachów płaskich DXW z antypoślizgową powłoką i wzmocnioną konstrukcją nośną, Winkhaus Polska Beteiligungs sp. z o.o. sp.k. za produkt blueCompact (elektroniczny system kontroli dostępu), P.W. Vikking KTS sp. z o.o. za energooszczędne okno Real Wood z unikatową dekoracją drewnopodobną, Somfy sp. z o.o. za produkt Connexoon (internetowy menadżer scenariuszy do sterowania tzw. inteligentnym domem), Wiśniowski sp. z o.o. S.K.A. za drzwi stalowe AW DS. ZGP EI30 przeciwpożarowe, dymoszczelne, antywłamaniowe oraz o podwyższonej izolacji akustycznej.

Kobiety Branży Stolarki
Laureatkami Programu „Kobiety Branży Stolarki” zostały następujące panie: Edyta Petecka, Grupa Petecki; Klaudia Mendyka-Waszkowiak, Winkhaus Polska Beteiligungs sp. z o.o. sp.k.; Marzena Jakimowicz, Instytut Techniki Budowlanej, Magdalena Cedro-Czubaj, Oknoplast sp. z o.o. i Katarzyna Świderska, Wiśniowski sp.z o.o. S.K.A.

Rekomendowane Salony Stolarki
Laureaci Programu „Rekomendowane Salony Stolarki”: PPHU FIX Joanna Frąckowiak z Wrocławia otrzymało wyróżnienia za dwa salony, firma Dziemidowicz Przemysław Dziemidowicz z Gniezna, MIKEA Salon Sprzedaży z Tych, salon stolarki PPHU SOLO Marcin Sobota w Krakowie, salon stolarki  MERANTI Justyna Woźniak z Piotrkowa Trybunalskiego, salon stolarki PHUP OKNO-BUD Przytyk Kazimierz Kowalczyk w Radomiu, salon stolarki Doradztwo Techniczne - Handel KONCEPT Leszek Michałek w Bydgoszczy oraz dwa salony stolarki FHU WINDMAR Marzena Żelechowska, które mieszczą się w Tczewie i Chwaszczynie.


Fot.1. W XII edycji Konwentu Stolarki, zorganizowanej przez platformę informacyjno-edukacyjną STOLARKAVIP, wzięło udział ponad 150 uczestników z całego kraju.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.2. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem: „Wszystko jest ważne, ale montaż najważniejszy”.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.3. Główne cele tego branżowego wydarzenia to: edukacja oraz promowanie pozytywnych stron w dziedzinie stolarki budowlanej.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.4. W Konwencie wzięło udział 12 specjalistów z takich dziedzin, jak: prawo, badania automatyki, montaż, systemy rolet, okucia szyb, dźwigi i przyssawki, antywłamaniowość oraz marketing.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.5. Konwenty Stolarki dedykowane są osobom, które chcą dokształcić się w fachu, a także szukają odpowiedzi na pytania z zakresu obsługi klienta, eksportu, finansów, prawa itp.
Fot. Piotr Kmiecik

Copyright © Kurier Drzewny