Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Technologie

System MiTek. O prefabrykowanych konstrukcjach dachowych.

INTER-LERS sp. z o.o., jeden z największych polskich producentów prefabrykowanych konstrukcji drewnianych w systemie MiTek®, podczas targów BUDMA 2016 po raz kolejny zaprezentował ofertę dla budownictwa mieszkaniowego. Dziś firma może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie projektowania, produkcji i montażu prefabrykowanych konstrukcji drewnianych, a co za tym idzie, licznymi realizacjami różnych projektów.

Piotr Kmiecik

BUDMA 2016
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2016 były dla firmy INTER-LERS kolejną okazją do tego, aby zaprezentować sprawdzoną i dopracowaną w każdym calu ofertę dotyczącą gotowych wiązarów dachowych, prefabrykowanych konstrukcji drewnianych w systemie MiTek®, belek stropowych Posi Joist® itd. Jak co roku ciekawa konstrukcja stoiska targowego firmy przyciągała liczne grono zwiedzających, którzy przychodzili z rozmaitymi pytaniami, problemami, a także propozycjami nawiązania współpracy.
-
Firma od początku istnienia uczestniczy w BUDMIE z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim jesteśmy z racji prestiżu tych targów. Przyjeżdżamy tu dla podtrzymania wizerunku firmy, pozyskania nowych klientów oraz w celu spotkania się z obecnymi klientami i partnerami. Wcześniej braliśmy udział w wielu mniejszych, regionalnych targach. Jednak w pewnym momencie stwierdziliśmy, że skupimy się tylko na wybranych wydarzeniach. Zatem oprócz BUDMY w Poznaniu ofertę prezentujemy również na targach AGROTECH w Kielcach, Ferma w Łodzi oraz AgroShow w Bednarach - mówi Marek Rogowicz, doradca techniczno-handlowy w firmie INTER-LERS.
- Jeśli chodzi o targi BUDMA, to ze względu na charakter wydarzenia przychodzą do nas przede wszystkim klienci indywidualni, deweloperzy, projektanci oraz firmy budowlane i dekarskie. Wśród tych pierwszych jest wielu, którzy dopiero mają w planach budowę domu czy innego obiektu. Zaczynając „przygodę” z wiązarami zadają bardzo wiele różnych pytań. Można powiedzieć, że tym sposobem zdobywają wiedzę na interesujący ich temat. Ponadto zdarzają się i tacy klienci, którzy przychodzą np. z gotowym projektem. Mają dobrze sprecyzowany cel, wiedzą czego chcą i potrafią wybrać to, co jest dla nich najbardziej optymalne. My oczywiście bardzo chętnie pomagamy i jednym, i drugim. Dobra relacja z klientem jest dla nas szczególnie ważna, ponieważ jak pokazuje doświadczenie, najwięcej zleceń na kolejne realizacje spływa właśnie ze strony klientów zadowolonych z usług firmy, polecając nas innym - dodaje doradca techniczno-handlowy.

Projekt, produkcja, montaż
INTER-LERS powstała w Kłecku koło Gniezna (woj. wielkopolskie). Jest znanym i cenionym producentem prefabrykowanych konstrukcji drewnianych w systemie MiTek®. Firma projektuje, produkuje i montuje kratownice dachowe z litego drewna łączonego w węzłach płytkami kolczastymi.
W biurze projektowym zatrudnia konstruktorów-inżynierów budowlanych, którzy na co dzień zajmują się m.in.: projektowaniem nowych konstrukcji, nadzorem nad procesem produkcji oraz prawidłowym montażem. Z kolei technolodzy drewna pilnują, aby wykorzystywane drewno było właściwie klasyfikowane i posiadało odpowiednią wytrzymałość.
INTER-LERS może pochwalić się wieloma wyróżnieniami, m.in. Certyfikatem Zakładowej Kontroli Produkcji, który upoważnia firmę do stosowania europejskiego znaku CE na wyrób budowlany. Certyfikat ten potwierdza, że przedsiębiorstwo spełnia wszystkie wymagania dotyczące oceny zgodności, a produkowany przez nią wyrób posiada właściwości opisane w europejskiej normie EN 14250:2004.
Warto dodać, iż producent prowadzi ścisłą współpracę z biurami projektowymi, firmami budowlanymi i dekarskimi, wykonawcami oraz hurtowniami budowlanymi w całym kraju. Realizuje także swoje projekty przy budowie szkół, obiektów przemysłowych, handlowych, a także obsługuje budowy z sektora rolniczego oraz z zakresu budownictwa jednorodzinnego.

System MiTek®
- Technologia
MiTek® jest bardzo popularna w krajach skandynawskich, Ameryce, a także Szwajcarii i Czechach. Korzystanie z niej pozwala przede wszystkim na zmniejszenie zakresu robót montażowych na obiekcie, co znacznie skraca czas budowy. Poza tym system wytwarzania w zakładzie produkcyjnym gwarantuje wysoką precyzję zaprojektowania i wykonania (konstrukcja opiera się na precyzyjnych obliczeniach inżynieryjnych, które zakładają odpowiedni margines bezpieczeństwa dla wytrzymałości tarcicy i płytek). System pozwala także na uzyskanie równej płaszczyzny dachu, dzięki czemu montaż pokrycia jest łatwiejszy i dokładniejszy w wykonaniu.
Dużą zaletą jest również to, iż wiązary nie wymagają podpór pomiędzy zewnętrznymi ścianami (wszystkie ściany wewnętrzne mogą być stawiane jako cienkie niekonstrukcyjne, a to oznacza, że w ich ustawieniu panuje całkowita dowolność). Poza tym mniejsza grubość ścian daje większą powierzchnię użytkową. Prefabrykowane wiązary odznaczają się zwiększoną nośnością w stosunku do wiązarów wykonywanych tradycyjnie, tzn. skręcanych śrubami lub zbijanych - opowiada Marek Rogowicz
W prawidłowym zaprojektowaniu konstrukcji pomaga profesjonalny, licencjonowany program RoofCon/TrussCon firmy Construction Software Center Europe Sweden 
MiTek, dzięki któremu już na etapie projektowania znany jest ostateczny koszt więźby. Pozwala on również na: wygenerowanie kształtu i rozwiązań konstrukcyjnych dachu, zaprojektowanie i dokonanie analizy wytrzymałościowej odpowiednich elementów konstrukcyjnych (wiązarów, belek) oraz stworzenie dokumentacji techniczno-obliczeniowej i warsztatowej.

Technologia płytek kolczastych
Płytka kolczasta stanowi blachę stalową o grubości 1 - 2 mm, z wytłoczonymi w niej kolcami o wysokości 8 - 20 mm. Płytka ta jest następnie wprasowywana w drewno za pomocą pras hydraulicznych o nacisku do 50 t.
Pomysł na takie rozwiązanie narodził się w Stanach Zjednoczonych - narażonych ciągle na huraganowe wiatry. Stwierdzono, iż konstrukcje tego typu są bardziej odporne od rozwiązań tradycyjnych.
Płytka kolczasta pozwoliła na rozbudowę technologii oraz rozwój gałęzi przemysłu związanej z konstruowaniem, produkcją, dostawą, montażem itd.
Warto dodać, iż płytki muszą być stosowane zgodnie z aprobatą AT-15-4057/2004. Poza tym występują trzy rodzaje płytek GNA20 (grubość blachy 1 mm, długość kolca 8 mm), T150 (grubość blachy 1,5 mm, długość kolca 15 mm), M14 (grubość blachy 2 mm, długość kolca 20 mm).
Ponadto projektant winien dokładnie określić rodzaj, typ oraz położenie płytki węzłowej.
- Nasza firma stosuje drewno polskie i skandynawskie klasy C24, czterostronnie strugane z zaokrąglonymi krawędziami, wysuszone do wilgotności 18 - 20 proc. Taka obróbka drewna zapewnia zwiększoną odporność na ogień. Kiedy projekt konstrukcji jest już gotowy, projektanci przekazują go do działu produkcji wraz z resztą dokumentacji technicznej, która zawiera rysunki z zaznaczonymi kątami cięć tarcicy i rozmieszczeniem płytek kolczastych. Do cięcia poszczególnych elementów wykorzystujemy nowoczesne maszyny CNC. Następnie pocięte części przechodzą etap prasowania polegający na wprasowaniu odpowiednich płytek w drewno za pomocą specjalnej prasy o nacisku do 50 t. Tak przygotowane wiązary są gotowe do montażu na budowie - twierdzi doradca techniczno-handlowy.
Zaznaczyć należy, że dzięki poczynionym w ostatnim czasie inwestycjom linia produkcyjna INTER-LERS stała się jednym z najnowocześniejszych tego typu systemów w naszej części Europy. Wysokie nakłady finansowe zaowocowały zwiększeniem mocy produkcyjnych oraz poprawą jakości oferowanych produktów.

Belki stropowe Posi Joist®
Warto podkreślić, iż firma INTER-LERS podczas targów BUDMA 2012 została nagrodzona Złotym Medalem właśnie za belki stropowe Posi Joist®. Przyznana wówczas nagroda stanowiła potwierdzenie, że reprezentowany przez firmę produkt jest wykonany w oparciu o najwyższej klasy technologię.
Co sprawia, że belki stropowe można uznać za innowacyjne i dlaczego cieszą się coraz większym zastosowaniem w budownictwie?

Posi Joist® stanowią połączenie dwóch elementów drewnianych (górnego i dolnego) za pomocą krzyżulców wykonanych z blach stalowych (Posi Strut®). Efektem tego jest bardzo sztywna, ale jednocześnie lekka belka stropowa.
Posi Joist®, w zależności od rodzaju i siły obciążeń, a także rozpiętości, mogą mieć różne przekroje, stąd też krzyżulce mają różne rozmiary.
- Największe zalety belek stropowych stosowanych przez naszą firmę to: łatwy i szybki montaż, lekkość konstrukcji w połączeniu z bardzo dużą wytrzymałością, stabilność, solidność oraz możliwość zastosowania płaskiego dachu na konstrukcję, ukrycia wszelkich instalacji wewnątrz konstrukcji stropu i  uzyskania bardzo dużych rozpiętości między podporami. Pozwala to na swobodę działania projektantów oraz oszczędność materiału i nakładu finansowego, brak konieczności stosowania dźwigu, redukcję do minimum podpór i ścian nośnych, bardzo dobre parametry izolacji termicznej i akustycznej, łatwość transportu, itd. - podsumowuje Marek Rogowicz.

Fot.1. Jak co roku ciekawa konstrukcja stoiska targowego firmy INTER-LERS przyciągała liczne grono zwiedzających, którzy przychodzili z rozmaitymi pytaniami, problemami, a także propozycjami nawiązania współpracy.
Fot. INTER-LERS

Fot.2.
Płytka kolczasta stanowi blachę stalową o grubości 1 -2 mm, z wytłoczonymi w niej kolcami o wysokości 8 - 20 mm. Płytka ta jest następnie wprasowywana w drewno za pomocą pras hydraulicznych o nacisku do 50 t.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.3. Pomysł na takie rozwiązanie narodził się w Stanach Zjednoczonych - narażonych ciągle na huraganowe wiatry. Stwierdzono, iż konstrukcje tego typu są bardziej odporne od rozwiązań tradycyjnych.
Fot. INTER-LERS

Fot.4. Ciąg technologiczny można skrótowo zapisać w następujących punktach: zaprojektowanie konstrukcji, wydruk dokumentacji warsztatowej, wycięcie elementów na pile kątowej, impregnacja uciętych elementów, ułożenie kształtu wiązara z elementów, wprasowanie płytek kolczastych w węzły, odstawienie wiązara na miejsce składowania, załadunek wiązarów i montaż wiązarów na budowie.
Fot. INTER-LERS

Copyright © Kurier Drzewny