Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Technologie

HEXAGON - budowanie z litego drewna

Domy firmy Avella - hołd tradycji i nowoczesnym technologiom

Jakość, niezawodność, oszczędność - wszystko to pozwala wcielić w życie technologia HEXAGON. Jest to innowacyjny system budowania domów z litego drewna: symbiozy współczesnej wiedzy naukowej oraz tradycji wiekowych. Technologia ta została zaprezentowana po raz pierwszy podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA w Poznaniu przez polską firmę Avella.

Piotr Kmiecik

Trochę historii
Historia technologii HEXAGON swoimi korzeniami sięga roku 2002, kiedy to Verner Grosse, dyplomowany architekt i inżynier przy współpracy z Uniwersytetem i Instytutem Fizyki Budowlanej im. Fraunhofera (Stuttgart, IBP) opracował i opatentował oryginalną ideę produkcji budynków z drewna litego. Innowacyjność tej technologii polegała na połączeniu wielowiekowych tradycji wykorzystania drewna, jako materiału podstawowego do budowania obiektów budowlanych, ze współczesną wiedzą o właściwościach materiałów, cechach ich obróbki oraz efektywności wykorzystywania.
W 2014 roku firma Avella wykupiła prawa do wykorzystania własności intelektualnej Vernera Grossea na terenie całej Europy i nie tylko. Na podstawie doświadczeń w budownictwie oraz eksploatacji budynków, zbudowanych według wcześniej opatentowanej technologii, w trakcie 10 lat stosowania jej w praktyce wprowadzono wiele zmian i udoskonaleń tego systemu budownictwa. Niektóre z nich stały się wręcz rewolucyjnymi. Tak powstała technologia HEXAGON, która pozwala budować domy w najwyższej jakości.

O technologii HEXAGON
- Do budowania obiektów jako jedyni wykorzystujemy masywne belki z wysokiej jakości suchego drewna typu: świerk, sosna czy jodła, które po połączeniu w jedną całość tworzą masywną konstrukcję o dużej sztywności. Dzięki temu nasze obiekty są odporne na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne. W budowie konstrukcji nie stosujemy żadnych środków impregnujących, klejów, łączników stalowych czy wkrętów, a jedynie sześciokątne elementy z litego drewna, które tworzą masywną konstrukcję i nie wymagają dodatkowych prac związanych z obróbką. Nasz system jest niezawodny, trwały oraz nie wymaga renowacji - opowiada Krzysztof Goliczewski, projektant w firmie Avella sp. z o.o. i dodaje:
- Przedsiębiorstwo produkcyjne naszej firmy znajduje się we Wschowej (woj. lubuskie) i działa według najwyższych standardów europejskich.
Avella ma swoje przedstawicielstwo nie tylko w Polsce, lecz również w Niemczech i Korei Południowej. Ze względu na najwyższą klasę produktu w dalszym ciągu poszerza zakres terytorialny swojego działania.
Oferujemy budowę obiektów z litego drewna, profesjonalne przygotowanie projektów z kompletną dokumentacją techniczną we wszystkich stadiach projektowania. Posiadamy gotowe pomysły, jak i realizujemy indywidualne projekty. Możemy zaadaptować już istniejące projekty, zmieniając technologie wykonania konstrukcji pod system HEXAGON. Jesteśmy elastyczni i w pełni dostosowujemy się do oczekiwań oraz wymagań klienta. Zapewniamy wysoką jakość świadczonych usług, optymalnie dobrane rozwiązania projektowe i materiałowe.

Jakość, niezawodność, oszczędność
Jakość, niezawodność, oszczędność - wszystko to pozwala wcielić w życie technologia HEXAGON. Jest to innowacyjny system budowania domów z litego drewna: symbiozy współczesnej wiedzy naukowej oraz tradycji w budowaniu z drewna.
System HEXAGON opiera się na belce z litego drewna o przekroju w postaci regularnego sześciokąta. Do łączenia elementów wykorzystywane są kołki drewniane z najlepszego surowca, które uniemożliwiają jakiekolwiek przesunięcia pomiędzy elementami. Standardowe bloki HEXAGON łączone są w czterech płaszczyznach, dzięki temu uzyskuje się elementy z litego drewna o grubości 20 - 40 cm.
W pierwszym etapie bloki łączone są za pomocą kołków poziomych, które usztywniają przegrody w kierunku podłużnym. Bloki ważą około 30 kg, dzięki temu możliwe jest budowanie bez użycia ciężkiego sprzętu. Można powiedzieć, iż bloki budowlane HEXAGON są ulepszoną wersją popularnych klocków pewnej firmy, które po odpowiednim ułożeniu i połączeniu tworzą masywną konstrukcję.
Następnym etapem usztywnienia są kołki pracujące w dwóch kolejnych płaszczyznach. Taki system połączeń uniemożliwia jakąkolwiek deformację obiektu.
Do wybudowania obiektów o powierzchni około 100 m2 potrzeba 15 km kołków. Budowa obiektów w naszym systemie w znacznym stopniu zmniejsza ilość potrzebnych fundamentów. Sztywna konstrukcja budynku pozwala na budowę nawet na słabonośnych gruntach.
Specjalne elementy termoizolacyjne zintegrowane ze ścianą HEXAGON zwiększają cieplną izolację budynku o 1,5 raza, co praktycznie wyklucza potrzebę dodatkowej izolacji lub sprowadza ją do niezbędnego minimum.

System izolacji termicznej
Firma Avella opracowała i oferuje także własny system izolacji termicznej budynków, który w 100 proc. składa się z celulozy, a zatem jest absolutnie nieszkodliwy, trwały i z czasem nie traci swoich pozytywnych cech. Producent zarówno na swoją izolację, jak i budynki daje pełną gwarancję. Technologia HEXAGON pozwala w ciągu 5 - 7 dni wybudować wysokiej jakości, niezawodny dom o dowolnej liczbie pięter i w dowolnym stylu. Pozwala wznosić konstrukcję o każdej porze roku, przy każdej pogodzie i w każdym miejscu.

Ekologia
Ten, kto buduje własny dom, chce połączyć w nim wszystko, co najlepsze: komfort i wygodę, zdrowie i długowieczne materiały oraz dobrą izolację i ogrzewanie, które zagwarantuję mieszkanie w cieple bez zaskakujących kosztów w okresie kryzysu energetycznego.
Profil HEXAGON zwiększa potencjał naturalnej izolacji drewna i materiału. W instytucie Fizyki Budowlanej im. Fraunhofera (Stuttgart, IBP) przeprowadzono szereg badań zgodnie z DIN 52 611-1. Przy badaniach 5-warstwowych elementów zewnętrznych ściany o grubości 400 mm z sześciościennego profilu HEXAGON, z płytą z karton gipsu w środku i płytą pilśniową na zewnątrz, otrzymano współczynnik przenikania ciepła 0,27 W/m2. Przeprowadzono badania porównawcze z różnymi przekrojami. W porównaniu do innych konstrukcji w przypadku konstrukcji z profilu sześciościennego, obserwuje się zwiększenie współczynnika przenikania ciepła od 0,01 do 0,03 W/m2. Ten wpływ obliczono matematycznie. Obliczenia przeprowadzał stacjonarny, trójwymiarowy program różnic skończonych. Przewodność cieplną właściwą drewnianych profili HEXAGON, w tym kołków, obliczono metodą obliczenia odwrotnego równocześnie z badań IBP przewodności cieplnej (wyniki badań P5-29/2004 i P5-270/2003).

Projektowanie
Avella posiada własny dział projektowy, dzięki któremu może projektować oraz budować na najwyższym poziomie. Pełna współpraca pomiędzy projektantami oraz montażystami eliminuje popełnienie jakichkolwiek błędów. Firma prowadzi cały proces inwestycyjny - począwszy od koncepcji, po uzyskanie pozwolenia na budowę, montaż oraz wykończenie pod klucz. Projektuje w najnowocześniejszych technologiach 3D. Konstrukcja każdego obiektu jest przeliczana z wykorzystaniem specjalistycznych programów inżynierskich. Każdy obiekt jest projektowany w układzie przestrzennym, stąd Avella generuje modele do formatu PDF - 3D, aby każdy inwestor mógł obejrzeć planowaną inwestycję w darmowym oprogramowaniu Adobe Reader.
Na życzenie klienta Avella projektuje z wykorzystaniem technologii BIM (Building Information Modeling).

Fot.1. HEXAGON tworzy monolityczne połączenie ścian oraz stropów. Jest do jedyny system w budownictwie drewnianym pozwalający na uzyskanie tak dużej sztywności. Ujednolicone naroża wpływają korzystnie nie tylko na pracę konstrukcji, ale również minimalizują straty ciepła.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.2. Technologia HEXAGON pozwala na budowę w różnych wariantach. Grubości ścian występujących w systemie HEXAGON to 23 cm (3-warstwowa), 30 cm (4-warstwowa), 36,5 cm (5-warstwowa). Pełna przegroda składa się również z paroizolacji, izolacji termicznej firmy STEICO łączonej za pomocą pióro-wpust i zapewniającej dodatkową szczelność, wiatroizolację, pustki powietrzne oraz elewację w systemie HEXAGON lub innym wybranym przez klienta.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.3. W pierwszym etapie budowy bloki łączone są za pomocą kołków poziomych, które usztywniają przegrody w kierunku podłużnym.
Fot. Piotr Kmiecik

Fot.4. Bloki ważą około 30 kg, dzięki temu możliwe jest budowanie bez użycia ciężkiego sprzętu. Można powiedzieć, iż bloki budowlane HEXAGON są ulepszoną wersją popularnych klocków pewnej firmy, które po odpowiednim ułożeniu i połączeniu tworzą masywną konstrukcję.
Fot. Piotr Kmiecik

Copyright © Kurier Drzewny