Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Technologie

Odpylanie bez zmiany bilansu cieplnego

Technologie odpylania KOGI

 

 Urządzenia filtracyjne oferowane przez firmę KOGI minimalizują szkodliwe działanie pyłu powstającego przy obróbce drewna, PVC, aluminium, gumy oraz pełnią znaczącą rolę w ochronie zdrowia pracowników wielu zakładów produkcyjnych. Wśród znanych i cenionych rozwiązań dla małych zakładów pojawił się na rynku nowy odciąg W5-7M, który idealnie sprawdzi się w pracy z centrum obróbczym i dużą okleiniarką. W ofercie producenta nie brakuje też bardzo wydajnych rozwiązań dla dużych przedsiębiorstw.

 

 

 

Opr. (ab)

 

 Bogate doświadczenie

Firma KOGI od 1990 roku jest cenionym producentem urządzeń suchego odpylania i transportu pneumatycznego dla różnych branż i gałęzi przemysłu. Wykonuje również kompleksowe projekty instalacji odwiórowania, współpracuje przede wszystkim z zakładami przemysłu drzewnego, a także producentami pelletu i zakładami przemysłowymi spoza branży drzewnej. Produkowane urządzenia filtracyjne znajdują zastosowanie w obróbce technologicznej drewna, papieru, tworzyw sztucznych, tkanin, gumy oraz aluminium.

 

 

Dla mniejszych zakładów

 

Stosowanie odciągów podnosi bezpieczeństwo i higienę pracy, zmniejsza zagrożenie pożarowe, a co ważne, nie zmieniają one bilansu cieplnego w pomieszczeniach, w których pracują. Specjalnie dla małych zakładów firma KOGI wprowadziła na rynek stanowiskowe odciągi wiórów i pyłów o wydajności od 1100 do 8000 m3/h - modele W1, W2, W3 oraz W4-4M, W4-5M i W5-7M. Wszystkie wykonywane są w dwóch wersjach - z silnikiem elektrycznym montowanym od dołu lub od góry korpusu, w zależności od potrzeby usytuowania króćca ssącego odciągu. W odciągach wiórów i pyłów stosowane są wyłącznie silniki trójfazowe, na zamówienie klienta istnieje możliwość montażu silnika jednofazowego.

 

 

Nowy odciąg W5-7M

 

Nowym produktem wprowadzonym na rynek przez firmę KOGI i cieszącym się dużym zainteresowaniem wśród klientów posiadających duże centra obróbcze, duże okleiniarki oraz duże piły panelowe jest stanowiskowy odciąg wiórów i pyłów typ W5-7M, którego wydajność wynosi do 8000 m3/h.

W5-7M jest urządzeniem służącym do odciągania wiórów i pyłów z obrabiarek o większym zapotrzebowaniu na powietrze. Wykonywany jest z 27 workami filtracyjnymi i 3 workami na odpady.

Wersja odciągów dobierana jest indywidualnie pod potrzeby klienta zgodnie z określonym zapotrzebowaniem na powietrze, uwzględniając filtrowane medium.

 

 

Odpowiednie worki

 

Wszystkie odciągi wyposażone są w worki filtracyjne z włókniny poliestrowej, antyelektrostatycznej oraz wytrzymałe bawełniane worki na odpady lub foliowe worki na odpady (do wyboru).

- Do naszych urządzeń oferujemy worki filtracyjne różnej długości, według potrzeb klienta. W zależności od rodzaju filtrowanego medium przez nasz odciąg dobieramy odpowiednie włókniny filtracyjne - mówi Izabela Książak z firmy KOGI.

 

Dla jednej maszyny lub kilku obrabiarek

Odciągi wiórów i pyłów przeznaczone są do współpracy z pojedynczą obrabiarką lub kilkoma jednocześnie, lecz znajdującymi się w bliskiej odległości od siebie.

- Przy pomocy różnego rodzaju rozdzielaczy z zasuwami można podłączyć więcej obrabiarek jedynie w przypadku, gdy sumaryczne zapotrzebowanie powietrza nie przekroczy wydatku odpylacza w jego punkcie pracy lub gdy dołączone obrabiarki nie pracują jednocześnie. Do połączenia odciągów z obrabiarkami oferowane są: węże elastyczne z poliuretanu zbrojonego sprężyną stalową oraz system rur, kolan i kształtek stalowych wykonanych z blachy ocynkowanej - twierdzi Izabela Książak.

 

 

 

 

Centralne instalacje dla średnich i dużych przedsiębiorstw

 

KOGI produkuje filtry workowe o wydajności od 5000 m3/h. Są urządzeniami stosowanymi w centralnych instalacjach odciągowych oraz świetną alternatywą dla wywiewnych instalacji odciągowych, bowiem zastosowanie filtra workowego nie powoduje zmiany bilansu cieplnego w zakładzie. Stosowanie filtra podnosi również bezpieczeństwo i higienę pracy, a także zmniejsza zagrożenie pożarowe.

Do typoszeregu filtrów workowych produkowanych przez firmę należą: FW-3, FW-4, FW-5, FW-7, FW-9, które wykonywane są w dwóch wersjach: otwartej i zabudowanej.

 

- W pierwszym przypadku filtry są montowane wewnątrz hali produkcyjnej, w drugim obudowane kontenerem z blachy ocynkowanej; montuje się je na zewnątrz hali produkcyjnej. W obu wersjach odpady powstające podczas obróbki mogą być gromadzone w workach na odpady lub - co jest metodą bardziej zaawansowaną technologicznie - są mechanicznie usuwane poprzez zastosowanie wygarniacza raklowego, który wygarnia odpady z filtra i poprzez śluzę celkową dozowane są np. do podajnika ślimakowego oraz transportowane dalej np. do zbiornika na trociny - zapewnia Izabela Książak.

 

Instalacja odwiórowania może być podłączona do kilku obrabiarek jednocześnie. Wcześniej należy jednak ocenić jakie jest zapotrzebowanie na odciągane powietrze oraz dobrać filtr i wentylator o odpowiedniej wydajności.

 

 

Regeneracja za pomocą silnika

 

Regeneracja worków filtracyjnych filtrów FW odbywa się na skutek wibracji ramy worków filtracyjnych za pomocą silnika - wibratora, który jest zamontowany nad workami filtracyjnymi lub na skutek regeneracji impulsowej worków za pomocą sprężonego powietrza.

 

Efektem wibracji jest swobodny przepływ powietrza przez urządzenie, a przy okazji sprzyja to dłuższej żywotności worków filtracyjnych. 

 

 

 

 

 

Stabilne warunki klimatyczne

 

Przy zastosowaniu filtra workowego w wersji zabudowanej usytuowanego na zewnątrz hali produkcyjnej niezbędne jest zastosowanie kanału powrotu powietrza do hali produkcyjnej. Wysysane podczas pracy ciepłe, lecz obciążone pyłem i trocinami powietrze powraca po oczyszczeniu do pomieszczeń roboczych, stabilizując warunki klimatyczne zakładu. Takie rozwiązanie nie zmienia bilansu cieplnego w pomieszczeniu, co jest szczególnie korzystne podczas niskich temperatur.

W zależności od wielkości filtra workowego na każdym z kanałów powrotnych stosuje się jedną lub dwie klapy przeciwwybuchowe.

 

Filtry workowe to tylko część propozycji firmy KOGI, która jest również producentem: systemów transportu pneumatycznego oraz odpylania linii pelletowania i brykietowania odpadów, instalacji centralnego odpylania i transportu pneumatycznego, stanowiskowych odciągów wiórów i pyłów, wentylatorów transportowych, cyklonów, wygarniaczy, łapaczy klocków, zbiorników na trociny, śluz celkowych, podajników oraz szeregu akcesoriów, m.in.: kształtek i kanałów, opasek spinających i elementów wentylacyjnych o przekrojach: okrągłym oraz prostokątnym, worków filtracyjnych i na odpady czy też opasek zaciskowych worków do urządzeń odpylających.

 

 1.     Nowy odciąg W5-7M firmy KOGI.

2+3 Firma jest cenionym producentem urządzeń suchego odpylania i transportu pneumatycznego dla różnych branż i gałęzi przemysłu. Wykonuje również kompleksowe projekty instalacji odwiórowania i współpracuje przede wszystkim z zakładami przemysłu drzewnego.

 

Fot. KOGI

 

Copyright © Kurier Drzewny