Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Technologie

Polska Fabryka Mebli na żywo!

 


Stowarzyszenie Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna DROMA we współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi zaprasza na kolejną edycję Polskiej Fabryki Mebli na żywo w ramach Targów Drema 2011.

 

Filip Jackiewicz

 

 

 

 

Polska Fabryka Mebli zostanie zlokalizowana w pawilonie 5. na wydzielonej powierzchni wystawienniczej obok zbiorowej prezentacji członków Stowarzyszenia DROMA. Targowa fabryka mebli zajmie 500 m2 powierzchni wystawienniczej. W tym roku produktem finalnym polskiej fabryki mebli będzie wyspa kuchenna. Korpus wyspy zostanie wykonany z płyt drewnopochodnych, natomiast blat z drewna klejonego. Projekt Polskiej Fabryki Mebli został opracowany przez Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe TECHMAR z Jarocina.

 

Zgodnie z założeniami technologicznymi projektowanej fabryki mebli przyjęto, że zostaną pokazane dwa procesy technologiczne:

 

- produkcji korpusu wyspy;

 

- produkcji blatu kuchennego.

 

Prezentujemy państwu schemat technologiczny projektu oraz wybrane maszyny i urządzenia, które wezmą udział w Polskiej Fabryce Mebli na żywo.

 
 Firma GOMAD

 

 

Fabryka Maszyn do Drewna GOMAD zaprezentuje w trakcie Polskiej Fabryki Mebli na żywo dwie wiertarki wielowrzecionowe. Bardzo ciekawą propozycją jest maszyna o symbolu WJ. Jest onaprzeznaczona do wykonania otworów pod kołki w drewnie, płytach wiórowych i materiałach z tworzyw drewnopodobnych. Metoda łączenia elementów na kołki czy konfirmaty jest powszechnie stosowana w produkcji mebli skrzyniowych, dlatego też wiertarka ta jest przede wszystkim przeznaczona do pracy w firmach produkujących taki asortyment. Maszyna zaopatrzona jest w jednostkę roboczą z 23- lub odpowiednio 29-wrzecionową głowicą wiertarską o rozstawie wrzecion 23 mm.

 

 

Firma GOMA
 

W zakresie optymalizacji surowca w trakcie Polskiej Fabryki Mebli na żywo pracować będzie optymalizerka PO-160 firmy Goma. Wyposażona jest w rozbudowany system sterujący podawaniem drewnianych elementów. Dzięki temu pozwala on przygotować i zoptymalizować surowiec, jakim jest tarcica, jak i inne elementy posiadające pewne krzywizny, które niwelowane są przez rolki dociskowe. Maszyna zawiera również opcję cięcia na zadany wymiar i automatyczne rozliczanie ilości odcinanych elementów. Dzięki temu operator może dokładnie zaprogramować maszynę, co do długości i ilości uzyskiwanych elementów do optymalizacji. Ponadto z optymalizerką może współpracować również stół do automatycznej segregacji elementów pod względem długości. Jest to opcja bardzo przydatna dla producentów, gdzie wykorzystują elementy o ściśle określonej długości.

 

W modelu PO-160 może być zastosowany również program optymalizacyjny do maksymalnego uzysku w stosunku jakościowym lub ekonomicznym. Pozwala to wskazać priorytety, pod którymi mają być przeprowadzone optymalizacje.

 

Oprócz optymalizerki firma Goma zaprezentuje również prasę do korpusów KS-200.

 
 

Firma TANEL
 

Podczas produkcji mebli określenie wilgotności drewna (surowca) jest bardzo ważne, dlatego w trakcie Polskiej Fabryki Mebli wilgotność drewna mierzona jest wilgotnościomierzami firmy Tanel. Za najodpowiedniejsze uznaliśmy dwa wilgotnościomierze- WIP-22D i HIT-3.

 

Wilgotnościomierz WIP-22D jest wilgotnościomierzem pojemnościowym (dotykowym) przeznaczonym do szybkiego, nieniszczącego (bezinwazyjnego) pomiaru wilgotności drewna. Działa na zasadzie pomiaru stałej dielektrycznej. Badane drewno jest penetrowane przez generowane w wilgotnościomierzu pole elektromagnetyczne. Przyrząd wyposażony jest w pokrętła umożliwiające nastawienie gęstości i grubości drewna. Pozwala mierzyć wilgotność drewna o grubości od 10 mm do 60 mm i gęstości od 0.3 do 1.1 g/cm w zakresie od 4 % do 60 % wilgotności.

 

 

 

Firma OSKA
 

 

Wstępnym przygotowaniem materiału dla linii łączenia drewna na długość zajmie się wielopiła OKPW 60 marki OSKA. Jest ona przeznaczona do przemysłowego przerobu bali, pryzm i desek wszystkich gatunków drewna na krawędziaki, fryzy, łaty i listwy. Proces cięcia odbywa się przy pomocy pił tarczowych, wykonanych ze stali najwyższej jakości, zamocowanych na pojedynczym wrzecionie. W zależności od ilości zamontowanych pił obrabiarka ta może spełniać funkcję formatówki lub obrzynarki.

 

Oprócz wielopiły firma OSKA zaprezentuje rębaki- OKRR 250 i zasypowy OKRR 400 ZD.

 
 

 

 

Firma FAMAD

 

 

Linia do łączenia elementów drewnianych na długość PDFD I zostanie zaprezentowana przez Famad z Paczkowa. Linia ta w wersji jednoczopiarkowej składa się z dwóch podstawowych składników - Frezarko-Czopiarki DFC 60, na której następuje obróbka czół listew oraz Prasy do Łączenia na Długość PHSL, gdzie elementy łączone są w listwę o długości do 6.6 mb z możliwością zaprogramowania do ośmiu międzycięć dzielących ją na odcinki o długościach wprowadzanych przez obsługę. Przedstawiona konfiguracja maszyny umożliwia uzyskanie maksymalnej wydajności dochodzącej do 3 880 mb/zmianę. Modułowa budowa linii umożliwia prosty sposób rozbudowy do układu dwuczopiarkowego. Układ sterowania linii zbudowany jest na bazie sterowników mikroprocesorowych, daje możliwość elastycznego dostosowania parametrów pracy do potrzeb użytkownika.

 

 

 

Firma TECH-FA-MILLER

Prasa pneumatyczna wiatrakowa PW-6 lub PW-4 służy do klejenia płyty meblowej, blatów, stopni schodowych, parapetów itp. Prasa posiada 6 pól załadowczych (PW6) lub 4 pola załadowcze (PW-4). Na każdym polu znajdują się belki dociskowe wyposażone w poduszki pneumatyczne, które służą do sprasowania elementów klejonych. Liczba docisków uzależniona jest od gabarytów prasy oraz od wielkości klejonych elementów. Każda belka dociskowa wyposażona jest w imak dociskowy pneumatyczny, który ma za zadanie wyrównanie płaszczyzny klejonych elementów. Obrót pól załadowczych odbywa się motoreduktorem.
Prasy te mogą kleić elementy o długości maksymalnej 3500 mm, szerokości maksymalnej 1100 mm i grubości do 65 mm. Ciśnienie robocze nie powinno przekraczać 0,8 MPa.
 

 

 

 

Firma CONNECTPOL

 

Spalanie odpadów „produkowanych” przez Polską Fabrykę Mebli na żywo odbędzie się w piecach Robust typ C. Są to piece górnego palenia z możliwością wpięcia pieca w zespół filtrów odpylacza i dogrzanie powietrza wracającego na hale. Piece produkowane są w wielkościach 45 kW, 75 kW, 105 kW, 150 kW. Piece te charakteryzują się zwartą, modułową, nowoczesną konstrukcją. Wymuszony przez turbinę ciąg kominowy umożliwia ustawienie pieca w dowolnej części hali bez potrzeby budowy wysokiego komina. Istnieje możliwość pracy pieca na jedną zmianę, co znacznie ogranicza zużycie paliwa oraz koszty obsługi, a rozpalenie pieca na godzinę przed rozpoczęciem pracy jest wystarczające dla otrzymania określonej temperatury. W okresie letnim piec może służyć jako klimatyzator do schładzania hali.
 
 

 

 

 

Copyright © Kurier Drzewny