Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Nowości

Nowości Weiniga - Skanery dla małych i dużych

Nowa technologia laserowa firmy Weinig to rozwiązanie, które znacznie ułatwia obróbkę drewna litego na każdym etapie produkcji. Nic dziwnego, że wiele firm właśnie tutaj widzi największy potencjał do zwiększenia efektywności swoich zakładów. Weinig EasyScan to nowe rozwiązanie niemieckiej firmy, które kierowanie jest zarówno do dużych, jak i do niewielkich przedsiębiorstw.

 

 Barbara Fride

 

Wykrywanie wad w drewnie za pomocą kamery i skanera to bardzo efektywne narzędzie, które pozwala na zwiększenie produktywności, podniesienie jakości oraz skrócenie czasu dostaw. Zaletą technologii laserowej jest przede wszystkim prędkość i dokładność. Efektem jest większa wartość dodana, równomierna, wysoka jakość produktów i więcej zysków.

W dużych, nowoczesnych zakładach technologia laserowa już od dłuższego czasu jest integralną częścią całej linii produkcyjnej, gdzie wyeliminowana została konieczność manualnej oceny jakości drewna.

Mniejszym firmom znacznie trudniej wejść do świata cyfrowej obróbki drewna. Głównym powodem są tu względy ekonomiczne. Nowy Weinig EasyScan został zaprojektowany tak, aby rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące celowości i opłacalności wprowadzenia technologii laserowej również w niewielkich przedsiębiorstwach.

 

 

 

Optymalizacja i zwrot kosztów

Nowy skaner produkowany jest przez firmę LuxScan z Luksemburga, która może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w zakresie bezdotykowych systemów rozpoznawania wad na powierzchni drewna. Firma ma w swoim dorobku również CombiScan+, który odniósł ogromny sukces na światowym rynku obróbki drewna. Podobny cel przyświecał firmie podczas tworzenia nowej technologii EasyScan, a była nim przede wszystkim optymalizacja pracy w przemyśle drzewnym.

EasyScan wykorzystuje nie tylko oprogramowanie do optymalizacji, ale również nowoczesną technikę czujników rozpoznających wady drewna. Równie ważna jest kompaktowa konstrukcja i szybki zwrot kosztów.

Efekty tak postawionych celów mówią same za siebie: EasyScan zajmuje o wiele mniej miejsca niż większe modele skanerów, co jest szczególnie ważne przy ograniczonej powierzchni. Nowy wynalazek jest również dostępny w korzystnej cenie, która jeszcze niedawno była nie do pomyślenia w tej klasie rozwiązań.

Skaner sprawdza się zarówno przy produktach o stałej długości, jak i łączonych na mikrowczepy. Ustala i dokładnie optymalizuje pozycję cięcia i przesyła listę cięć do maszyny, co przekłada się na zwiększoną wydajność i optymalne wykorzystanie drewna.

 

 

 

Wszystkie wady rozpoznane

Jako system modułowy EasyScan może równocześnie skanować cztery strony deski. W wersji podstawowej dostępny jest z kamerą czarno-białą, która rozpoznaje przebieg włókien drewna. Poszerzenie o moduł kolorowy umożliwia ponadto rozpoznanie takich wad drewna, jak np. sinizna.

Zaletą systemu EasyScan jest również automatyczne ustawianie skanera i jego dopasowanie do grubości i szerokości elementu. Dzięki temu można wyeliminować wiele wad i związanych z nimi odpadów materiału oraz strat produkcyjnych. Kluczową rolę odgrywa tutaj sprawdzony już „Cross Concept Construction” (CCC), który ustawia kamerę w odpowiedniej pozycji. EasyScan dostarcza również szczegółowe dane dotyczące całej produkcji, co pozwala na jej optymalizację. Zaletą nowej technologii jest także prosta instalacja i komfortowa obsługa na panelu dotykowym.

Zakup skanerów EasyScan opłaca się również małym przedsiębiorstwom. Bez problemu można je zintegrować z istniejącymi liniami produkcyjnymi. Dzięki temu Weinig może zaoferować firmom, niezależnie od ich wielkości czy możliwości, optymalizację drewna, a co za tym idzie – korzyści finansowe.

 

Fot. 1 Nowy Weinig EasyScan.

 

Fot. 2 Automatyczne ustawianie kamery. Fot. Weinig

 

 


Copyright © Kurier Drzewny