Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Nowości

Domy drewniane Odnova. Z zamiłowania do sztuki ciesielskiej.

Zapotrzebowanie na ciepły, ekologiczny i piękny dom przeżywa obecnie swój prawdziwy rozkwit. Ciekawe rozwiązania w tym zakresie oferuje firma Odnova, która wyspecjalizowała się w budowie ekologicznych domów drewnianych.

 

 

 

Opr. Barbara Fride

 

- Wysoce zaawansowane technologie sprawiły, że poziom jakości wykonywanych materiałów drewnianych z zawrotną prędkością dogania konkurencyjne substytuty, przez co globalnie wpływa na nasze intuicyjne podejmowanie decyzji przy wyborze domu, w jakim chcemy zamieszkać. Drewno gwarantuje niepowtarzalny mikroklimat i pod tym względem znajduje się na szczycie hierarchii materiałów budowlanych – mówi Jacek Smętek, właściciel firmy Odnova.

 

 

Firma z tradycjami

Odnova to firma z tradycjami, w której zamiłowanie do drewna i sztuki ciesielskiej inspirowały założycieli do ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań w dziedzinie obróbki drewna.

- Oprócz odpowiednich maszyn trzeba też mieć duże doświadczenie. Zaprojektować dom to jedno, ale trzeba też wszystkie jego elementy odpowiednio przyciąć i zmontować. Niestety w Polsce przekazywanie tradycji ciesielskich zanika, co najwyżej przekazywane jest z ojca na syna. Brakuje szkolenia zawodowego, które zaszczepiłoby w młodym pokoleniu zamiłowanie do drewna – zauważa Jacek Smętek.

 

 

Nie tylko oszczędność

Czynnikiem wpływającym na fakt, że Polacy coraz chętniej skłaniają się do budowy drewnianego domu, są niewątpliwie oszczędności jakie za tym idą. Nie chodzi tu wyłącznie o kwestię finansową, choć ta odgrywa znaczną rolę. Dom drewniany, charakteryzujący się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi zastosowanych materiałów, pozwala na budowę ścian o zdecydowanie mniejszej grubości, która w porównaniu ze ścianą murowaną jest nawet dwa razy cieńsza i mimo to zachowuje te same walory cieplne.

- Przy okazji kwestii ścian warto wspomnieć o ścianie z drewna klejonego, które przez swoją formę zmienia parametry pracy standardowej belki drewnianej, o czym przekonałem się osobiście, stosując takową do produkcji swoich domów. Moje przekonania uzasadnia zadowolenie z użytkowania klientów, którzy zdecydowali się na takie rozwiązanie. Dzięki temu zyskujemy na powierzchni użytkowej ok 10%, a także w przyszłości oszczędzimy na ogrzewaniu takiego obiektu – dodaje Jacek Smętek.

Klientów w dużym stopniu zachęca również oszczędność czasu. Wybudowanie domu drewnianego „pod klucz” to kwestia kilku tygodni, pora roku także nie odgrywa tu znaczącej roli, gdyż z drewna można budować w każdych warunkach, a jedyną częścią wymagającą dokładniej sprecyzowanej minimalnej temperatury jest wyłącznie fundament.

- Budynek w stanie surowym otwartym może stanąć w dwa tygodnie. Ja z reguły zakładam, że budowa potrwa 3 miesiące, wtedy taki dom będzie spełniał już wszystkie wymogi. Zbyt szybka budowa nie jest wskazana, bo później w eksploatacji wychodzą różne błędy. Budynek drewniany musi się ułożyć - odleżeć i odczekać. Tak, żeby nie było żadnych rozszczelnień i pęknięć. Takim budynkiem musi poruszyć wiatr, musi go oprószyć śnieg. Wtedy wszystko poukłada się jak należy – dodaje Jacek Smętek.

 

Trzy metody- szereg możliwości
Rozróżnia się trzy zasadnicze i najczęściej stosowane metody budowy domów drewnianych. Są to konstrukcje szkieletowe (system kanadyjski), konstrukcja ryglowa i oczywiście ciesząca się dużą popularnością konstrukcja z bala (system blokowy).

-Co do ostatniej, jest ona z pewnością opcją najbardziej ekologiczną, a to ma dzisiaj niebagatelne znaczenie. Ja sam czuję szczególne upodobanie do tego typu rozwiązania. Wysoce zaawansowana technologia jaką w tym momencie dysponujemy pozwala nam na wykonywanie tych domów z w pełni sprefabrykowanych elementów, a także dokonanie z niezwykłą precyzją wszelkich obróbek ciesielskich.

 

 

Nacisk na jakość

- Drewno jako materiał anizotropowy to wyjątkowy surowiec, który niestety rządzi się swoimi własnymi prawami. Aby zapobiec maksymalnie utracie trwałości i stabilności gotowej konstrukcji należy koniecznie sezonować drewno, suszyć, a co najważniejsze – strugać, bo jest to istotną formą zabezpieczenia przeciwogniowego – podkreśla Jacek Smętek.

Dlatego w firmie Odnova ogromny nacisk kładzie się na właściwy proces technologiczny – od momentu przywiezienia drewna na tartak, poprzez obróbkę, do wyrobu finalnego, niezależnie od jego przeznaczenia. Zakład wdrożył system ZKP (Zakładowej Kontroli Produkcji) dla drewna konstrukcyjnego, co daje możliwość znakowania produkowanych wyrobów znakiem CE.

W zakładzie stosowana jest impregnacja materiału, który przeznaczony jest głównie na więźby dachowe. Drewno jest jednak wcześniej sezonowane, poddawane obróbce termicznej i po obróbce na CNC – Hundegger – poddawane impregnacji zanurzeniowej w roztworze o odpowiednim stężeniu, co daje gwarancję nasączenia każdego elementu z wykonanymi połączeniami ciesielskimi, a nawet z otworami na śruby.

Drewno, które firma Odnova pozyskuje do budowy domów pochodzi głównie z Lasów Państwowych, w których gospodarka jest prowadzona zgodnie z normami FSC. Do produkcji wykorzystywane jest również najwyższej jakości drewno klejone, które znajduje coraz większe uznanie wśród klientów, decydujących się na budowę domu z drewna.

 

Fot. 1W ofercie firmy znajdują się budynki, które swoją architekturą nawiązują do regionalnych tradycji budowlanych. Projekty mogą być modyfikowane na życzenie klienta.

Fot. 2 Odnova ma kilkanaście realizacji rocznie. Sposób prefabrykacji pozwala na odbiór budynków w paczkach, w ten sposób umożliwiając współpracę z wieloma firmami, które samodzielnie montują budynki, jak również prefabrykowane więźby.

Fot. 3 Firma korzysta z najnowszych dostępnych technologii obróbki drewna (Hundegger).

Fot. 4 Odpowiednio przygotowane belki - suszone i strugane - zwiększają odporność ogniową, dlatego prawidłowe przygotowanie materiału, jak i odpowiedni montaż, decydują w dużym stopniu o trwałości drewnianego budynku.

Fot. 5. Duże doświadczenie zespołu projektowego Odnova pozwala zrealizować najbardziej wyszukane pomysły inwestorów.

Fot. Odnova

Copyright © Kurier Drzewny