Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Nowości

INTOREX na targach DREMA 2013

Innowacyjność w służbie wydajności

 

 

INTOREX, którego generalnym przedstawicielem w Polsce jest firma TECHNODREWNO, specjalizuje się w produkcji i rozwoju technologicznym maszyn i rozwiązań dla sektora drewna litego. Z ofertą przedsiębiorstwa będzie można zapoznać się na najbliższych targach DREMA, gdzie prezentowane będzie centrum obróbcze CNC model TC-800 oraz automat do wiercenia i wkręcania muf i śrub INTOREX MV-3.  

 

Barbara Fride

 

Oferowane przez INTOREX rozwiązania to maszyny uniwersalne o szerokim spektrum zastosowania. Ponadto ich konstruktorzy zostawiają możliwość rozbudowy i modyfikacji urządzeń według pomysłów użytkowników. 

 

Wiertarki specjalne INTOREX MV-3 i MV-2

Specjalny automat do wiercenia i wkręcania muf i śrub INTOREX MV-3 wyposażony jest w stół obrotowy z 3 etapami pracy. Pozycja 1 to załadunek i rozładunek ręczny, pozycja 2 – wiercenie, pozycja 3 – wkręcenie mufy lub śruby. Istnieje również możliwość pracy wyłącznie z agregatem wiercącym.

Dzięki automatycznemu podawaniu muf lub śrub M6, M8, M10 zmniejszony jest nakład pracy operatora, a wydajność maszyny wynosi nawet 900 sztuk na godzinę.

Standardowe wyposażenie automatu MV-3 obejmuje: głowicę pionową dolną wiercącą z silnikiem 2,2 kW, jedną głowicę specjalną do osadzania śrub M6, M8, M10, 6 uchwytów z aluminium do mocowania elementów według zamówienia oraz jeden komplet narzędzi obsługowych. W wyposażeniu seryjnym znajduje się również ekran dotykowy do programowania cykli pracy maszyny.

Producent oferuje również bogaty asortyment wyposażenia dodatkowego, m. in. podajnik wibracyjny do podawania śrub (standard M8 x 70 oraz do śrub M10 x 70), pionowy górny zespół wiercący z silnikiem 2,2 kW z mocowaniem, poziomy zespół wiercący z silnikiem 2,2 kW z mocowaniem, specjalny zespół wiercący z silnikiem 1,5 kW do pracy w pozycji pionowej, poziomej i skośnej z uchwytem ustawianym mechanicznie oraz dodatkowy zestaw 6 uchwytów z aluminium do mocowania elementów.

Dla klientów, którzy nie wymagają aż tak dużej wydajności, INTOREX oferuje automat do wiercenia i wkręcania muf i śrub MV-2, wyposażony w stół podłużny z 2 pozycjami roboczymi (pozycja 1 – rozładunek i załadunek ręczny, pozycja 2 - wiercenie i wkręcenie mufy lub śruby). Podobnie jak w modelu MV-3 podawanie muf M8 lub śrub M8, M10 następuje automatycznie. Wydajność automatu wynosi ok. 600 sztuk na godzinę.

Standardowe wyposażenie zawiera głowicę pionową dolną wiercącą z silnikiem 2,2 kW, 1 głowicę specjalną do osadzania mufek M8 i śrub M8, M10, 2 uchwyty z aluminium do mocowania elementów według zamówienia oraz narzędzia obsługowe. 

 

Centrum obróbcze TC-800

Centrum obróbcze model TC-800 o 4 interpolowanych osiach CNC (X-Y-Z-A), wyposażone jest w 3 zespoły robocze do frezowania, wiercenia, profilowania i szlifowania. Element obrabiany podawany jest z podajnika w pełni automatycznym cyklu pracy i mocowany poosiowo pomiędzy konikiem i zabierakiem. Maszyna posiada głowicę poziomą do wiercenia lub frezowania w osi Z. Opcjonalnie może być wyposażona dodatkowo w drugą głowicę frezującą poziomo lub pionowo.

Już w wyposażeniu standardowym producent zatroszczył się o stworzenie użytkownikom centrum TC-800 jak największych możliwości obróbczych. Pracę operatora ułatwia program CAD-CAM „IntorEDIT 3D” stworzony przez INTOREX do projektowania  elementów i przygotowania do obróbki.

Maszyna posiada wrzeciono główne poziome (oś A) z silnikiem 3 kW z prędkością obrotową sterowaną falownikiem od 0-200 obr./min oraz interpolacją i pozycjonowaniem od 0 – 360 stopni. Seryjnie wyposażona jest w agregat do frezowania głowicą spiralną (oś X-Y) z silnikiem 7,7 kW i prędkością obrotową sterowaną falownikiem do max. 6000 obr./min. Agregat posiada głowicę frezującą z wymiennymi nożykami o wym. D-125, d-40, h-130.

Maszyna ma wbudowany agregat do szlifowania z taśmą (oś X-Y) z silnikiem 2,2 kW i prędkością obrotową 3000 obr./min. Głowica pozioma do wiercenia lub frezowania (oś X-Y-Z) wyposażona jest w silnik 3,3 kW z prędkością obrotową do 18000 obr./min.  Narzędzia zmienia się ręcznie z mocowaniem w zacisku o średnicy 20 mm.

Centrum TC-800 zaprojektowano tak, aby maksymalnie ułatwić obsługę, stąd seryjne wyposażenie maszyny w zespół podawania automatycznego kantówki do przekroju max. 100 x 100 mm lub wałka o średnicy do 140 mm i długości max. 800 mm. Ponadto maszyna posiada rampę do wydawania gotowego elementu z przodu maszyny, zabierak o średnicy 40 mm z wymienną końcówką i zabierak cylindryczny o średnicy 30 mm.

Opcjonalnie dostępny jest m.in. dodatkowy agregat poziomy i pionowy (frezujący lub wiercący), zespół pneumatyczny do blokowania osi konika ekscentrycznego (również dostępnego opcjonalnie), czy zespół z gumową taśmą transportową do wydawania gotowego elementu poza maszynę, który pomaga w usunięciu wiórów i pyłu. Możliwe jest również zorganizowanie kursu projektowania elementów i obsługi programu IntorEDIT oraz szkolenia z obsługi maszyny w fabryce INTOREXU, jak również kompletna instalacja maszyny u klienta przez technika INTOREXU. 

 

Centrum tokarsko – frezarskie CNC TMC-1500/TMC 1500 DB  

 

Centrum tokarsko-frezarskie wyposażone jest w 5 wrzecion międzypolarnych, a w sumie do 8 osi sterowanych numerycznie, które pozwalają toczyć, frezować, profilować, szlifować i wiercić każdego rodzaju nogę lub kolumnę, umożliwiając w razie potrzeby na wykonanie innego profilu na każdej ze stron elementu. Maszyna przeznaczona jest do obróbki tylko przy jednorazowym mocowaniu elementu oraz w cyklu automatycznym każdego rodzaju kolumn, tralek do schodów, nóg stołów itp. Zmienność i łatwość programowania urządzenia powoduje, że maszyna jest elastyczna i odpowiednia do produkcji małych serii elementów, mimo że mogą być skomplikowane i wymagać złożonych operacji. 

 

Standardowe wyposażenie centrum TMC-1500 zawiera m.in. frezarkę z głowicą ruchomą (oś B) z silnikiem 12 kW o prędkości obrotowej od 0-24000 obr./min, sterowaną CNC z automatyczną zmianą narzędzi (HSK F63) i magazynkiem 6 pozycyjnym oraz wrzeciono główne poziome (oś A) z silnikiem 22 kW z prędkością obrotową sterowaną CNC od 0-1500 obr./min oraz interpolacją i pozycjonowaniem od 0 – 360 stopni.

Agregat do toczenia i frezowania frezem piłkowym (oś Y2) z silnikiem 11 kW z prędkością obrotową sterowaną falownikiem od 2500-4500 obr./min wyposażony jest we frez specjalny typ V, który pozwala toczyć przy bardzo małej prędkości obrotowej elementu, przy zaprogramowanym profilu.

Seryjne wyposażenie obejmuje też agregat do frezowania głowicą spiralną (oś Y3) z silnikiem 11 kW i prędkością obrotową sterowaną falownikiem od 1000-5000 obr./min, agregat do szlifowania (oś Y4) z silnikiem 2,2 kW i prędkością 3000 obr./min. Magazynek liniowy do wymiany narzędzi wyposażony jest w 6 uchwytów narzędziowych typu HSK F 63 (nie zawiera narzędzi).

Centrum tokarsko – frezarskie CNC TMC 1500 wyposażone jest w zespół podawania automatycznego kantówki do przekroju 210 x 210 mm lub wałka o średnicy do 300 mm i długości max 1500 mm i zespół z taśmą transportową do wydawania gotowego elementu poza maszynę.

Do maszyny opcjonalnie dostępny jest program CAD-CAM „IntorEDIT 3D”, zespół pneumatyczny do blokowania osi konika ekscentrycznego (również dostępnego opcjonalnie), frez spiralny do strugania na głowicy (oś Y3) i frez piłkowy do toczenia i frezowania na głowicy 1300509 (oś Y2).

Do wersji TMC-1500 DB producent oferuje ponadto kilka rodzajów stołów specjalnych, między innymi aluminiowy stół roboczy Matrix z mocowaniem elementów za pomocą vacum z trzema zderzakami pneumatycznymi do pozycjonowania elementu i pompę podciśnieniową z dwoma zaworami. Górna część stołu wyposażona jest w zaciski aluminiowe oraz vacum.

 

Fot. 1 Wiertarka specjalna MV-2.

Fot. 3 Centrum obróbcze TC-800.

Fot. 5 Sterowane numerycznie centrum tokarsko – frezarskie TMC-1500.

Fot. TECHNODREWNO

 

Porównanie automatu MV-2 i MV-3

 

 

MV-2

MV-3

Max. długość elementu

200 mm

250 mm/320 mm na zamówienie

Max. średnica elementu

115 mm

115 mm

Moc silnika agregatu wiercącego

2,2 kW

2,2 kW

Moc silnika agregatu wkręcającego

1,1 kW

1,1 kW

Moc całkowita           

3,3 kW

4,0 kW

Wydajność

ok. 600 szt./h

ok. 900 szt./h

Stół

podłużny z dwiema pozycjami roboczymi

stół – obrotowy z 3 pozycjami roboczymi

Ciężar netto/brutto

400/450 kg

800/950 kg

 

 

Porównanie TC-800 i TMC-1500

 

 

TC-800

TMC 1500

Max. długość elementu obrabianego

800 mm

1500 mm

Max. średnica elementu obrabianego

140 mm

300 mm

Max. wymiary kantówki

100 x 100 mm

210 x 210 mm

Skok osiowy - liniowy

oś X – 1700 mm

 

oś X – 2100 mm

oś Y – 320 mm

 

oś Y  – 460 mm

Copyright © Kurier Drzewny