Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Nowości

Wood-Mizer na targach LIGNA w Hanowerze

Innowacje, wydajność i rozwiązania

 

Na największych targach branżowych LIGNA w Hanowerze firma Wood-Mizer zaprezentuje nową linię do obróbki małych kłód – SLP II.

 

Opr. Alicja Bagnucka-Rief


Tematem przewodnim tegorocznej wystawy LIGNA będzie „Efektywna obróbka drewna. Innowacje. Wydajność. Rozwiązania”.

W odpowiedzi na postawione wyzwanie, firma Wood-Mizer, producent przewoźnych i stacjonarnych traków taśmowych oraz brzeszczotów, zaprezentuje szeroką gamę wydajnych i nowoczesnych maszyn do obróbki drewna.

 

 

Innowacje: SLP II – automatyczna linia do obróbki małych kłód

Na stoisku Wood-Mizer głównym eksponatem będzie całkowicie zmodernizowana linia SLP do obróbki kłód o małej średnicy, głównie do cięcia drewna przeznaczonego do produkcji elementów paletowych. W porównaniu do wcześniejszych linii tego typu, nowa linia SLP jest bardziej zautomatyzowana i dzięki temu do jej obsługi potrzebne są zaledwie 2 lub 3 osoby. Działanie linii polega na tym, że zgromadzone na pochyłej rampie kłody o długości od 1 do 3,6 m i średnicy od 10 do 40 cm są podawane do trzech zespołów maszyn składowych linii:

1) TVS – rozrzynarka pionowa, dwugłowicowa, która dwustronnie obrzyna kłody;

2) SVS – rozrzynarka pozioma, która rozcina trzecią stronę kłody;

3) HR500 – rozrzynarka pozioma, wielogłowicowa, która rozrzyna trójstronnie obrobioną kłodę na deski.

Wszystkie maszyny w linii połączone są za pomocą trzech typów przenośników transportujących materiał: taśmowych, rolkowych lub łańcuchowych. Dociski i system sortowania materiału zapewniają precyzyjne cięcie i usuwanie odpadów. Wszystkie funkcje i operacje linii są sterowane ze stacjonarnego, centralnego pulpitu operatora, który znajduje się na początku linii.

Na targach LIGNA eksperci Wood-Mizer zademonstrują działanie linii SLP i możliwości konfiguracji różnych urządzeń.

 

 

Wydajność: traki taśmowe dla każdego tartaku

Zalety traków Wood-Mizer mają swoje korzenie w technologii brzeszczotów wąskotaśmowych: oszczędności energii dzięki zastosowaniu silników o małej mocy, a także oszczędności surowca, czyli mniej trocin i odpadów podczas obróbki.

Na targach LIGNA 2013 firma Wood-Mizer zaprezentuje szeroką gamę traków taśmowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb każdego klienta.

Prosty w budowie trak z serii LT10 jest powszechnie wykorzystywany przez małe, stacjonarnie działające firmy o niewielkiej skali produkcji. Z kolei trak serii LT15 dobrze spełnia swoje zadania w małych przedsiębiorstwach, które nie wymagają dużej wydajności. Na pokazach prezentowany będzie model traka LT15 wyposażony w silnik elektryczny i korowarkę. Dodatkowo zamontowanym na maszynie urządzeniem będzie strugarka MP100. Zestaw ten może być wykorzystywany do strugania lub heblowania belek do produkcji domów z bali lub elementów więźby dachowej.

Seria traków LT20 będzie prezentowana w dwóch wersjach: pierwsza jako standardowa maszyna LT20 z silnikiem elektrycznym i korowarką, druga jako model stacjonarny LT20B na niskim łożu ze stacjonarnym pulpitem operatora, tzw. kurtyną. Wersja LT20B kierowana jest dla średnich przedsiębiorstw, gdyż funkcja zdalnego sterowania zmniejsza zmęczenie operatora i zwiększa ogólną wydajność.

Popularne na świecie traki przewoźne Wood-Mizer będą reprezentowane przez maszynę z serii LT70 z silnikiem wysokoprężnym o mocy 42 KM. Wyposażenie traków LT70 w większej średnicy koła prowadzące brzeszczot, wydajniejszy system hydrauliczny oraz szybszy posuw głowicy przód/tył i góra/dół zapewniają zdecydowanie szybszą obróbkę materiału.

Dla producentów, którzy poszukują rozwiązań zwiększających produktywność, Wood-Mizer oferuje wielopiłę tarczową EG300 standardowo wyposażoną w dwie piły tarczowe, przestawny pulpit operatora oraz dostępne opcjonalnie wskaźniki laserowe, które wskazują optymalną linię cięcia. Dodatkową zaletą obrzynarki Wood-Mizer jest możliwość zamontowania dodatkowych 3 pił tarczowych.

W ostatnich latach Wood-Mizer wiele zainwestował w rozwój maszyn do przemysłowej obróbki drewna. Po raz pierwszy na targach LIGNA zostanie zaprezentowany nowy trak przystosowany do obróbki drewna na skalę przemysłową. Wkrótce zostaną opublikowane szczegółowe informacje na temat tej nowej maszyny.

 

 

Rozwiązania: brzeszczoty i akcesoria do ich regeneracji

Jako jedyny producent tartaków taśmowych i maszyn do obróbki drewna, Wood-Mizer jest również producentem brzeszczotów. Na targach LIGNA 2013 firma zaprezentuje pełną ofertę brzeszczotów: DoubleHard, RazorTip i SilverTip. Obecnie Wood-Mizer produkuje brzeszczoty dostępne w pięciu profilach zęba i szerokościach od 32 mm do 75 mm oraz grubościach 1-1,4 mm.

Firma zaprezentuje także ostrzarki do pił taśmowych ze ściernicami borazonowymi: BMS200 i BMS250 oraz przemysłową wersję BMS500. W celu zaspokojenia wysokich wymagań użytkowników producent zademonstruje 3 modele rozwieraków do brzeszczotów, począwszy od rozwieraka ręcznego BMT100 do w pełni automatycznego rozwieraka BMT300. Szczególną uwagę należy zwrócić na nowości - rozwieraki BMT200 oraz BMT250.

Innowacyjne i nowoczesne rozwiązania wykorzystywane w urządzeniach przez Wood-Mizer pozwalają efektywniej obrabiać drewno i zwiększać konkurencyjność firm na rynku.Fot. Wood-Mizer

Copyright © Kurier Drzewny