Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Nowości

IMA Polska - Targi DREMA 2011

Kolejna premiera z IMA Polska

W końcu marca i na początku kwietnia 2011, tak jak co roku odbędzie się w Poznaniu najważniejsza impreza targowa w zakresie „Maszyny i urządzenia do obróbki drewna i produkcji mebli”. W czasie tej imprezy wszystkie firmy uczestniczące pokazują albo swój program sprzedaży albo najnowocześniejsze rozwiązania techniczne w zakresie maszyn i urządzeń.

Filip Jackiewicz

IMA Polska spółka z o.o. będąca oddziałem firmy niemieckiej IMA Klessmann na rynku polskim od wielu lat uczestniczy w targach DREMA w Poznaniu. Rozwiązania techniczne stosowane w wystawianych na targach maszynach i urządzeniach firmy IMA Klessmann przynoszą tej firmie prawie co rocznie złote medale MTP.
- Nie ma się co dziwić, ponieważ faktem jest, że firma IMA Klessmann jest tym partnerem na rynku producentów maszyn, który wprowadza do branży jako pionier najnowsze rozwiązania techniczne – mówi Piotr Domański, prezes Ima Polska.
Firma ta wprowadziła na rynek w ostatnich latach bardzo wiele nowych rozwiązań, takich jak: agregat do okleinowania krzywoliniowych wąskich płaszczyzn w centrach obróbczych BIMA, agregat do kopiowania naroży KFA w okleiniarkach wąskich płaszczyzn, rewolucyjna technologia produkcji elementów meblowych płyty komórkowej w systemie bezramkowym, okleinowanie wąskich płaszczyzn z wykorzystaniem lasera, produkcja korpusów mebli w systemie „folding”, sterowane komputerowo kompletne linie technologiczne do produkcji mebli w dwóch systemach- linie o bardzo dużej wydajności lub linie do produkcji jednostkowej na zlecenie itd.. Koncepcje technologiczne IMA Klessmann tworzą na świecie nowe kierunki produkcji mebli, podstawą których są: wysoka jakość produkowanych mebli, obniżka kosztów produkcji w zakresie zatrudnienia, zaangażowania kapitału obrotowego, skrócenia terminów realizacji zleceń, wieloletniej dużej niezawodności maszyn i urządzeń pracujących na trzy zmiany.
Od kilku lat IMA Polska stara się co roku na targach DREMA przedstawiać nowości pod względem rozwiązań technicznych i technologicznych. W kolejnych poprzednich latach na stoisku IMA Polska prezentowane były następujące zagadnienia:
- Produkcja mebli z płyty komórkowej – w wyniku tego powstała na rynku firma LDR, która specjalizuje się w tej produkcji w Polsce.
- Okleinowanie wąskich płaszczyzn elementów o wykończonych na wysoki połysk.
- Produkcja mebli w systemie Minifabryki z wykorzystaniem BIMA CUT – prezentacja w 2010 roku spowodowała, że obecnie w Polsce pracują już dwa takie systemy i w tym roku zostanie uruchomiony jeszcze jeden.
W tym roku IMA Polska zamierza przedstawić również pewne nowe rozwiązania zastosowane w dwóch maszynach:
- Nowy Agregat KFA x 20 do kopiowania naroży w jednostronnej okleiniarce typ. Novimat Concept.
- Nowy agregat do okleinowanie krzywoliniowych wąskich płaszczyzn typ. VT 105 ustawiony na centrum obróbczym BIMA 400 V.
Agregat KFA x 20 jest technicznym rozwiązaniem opatentowanym przez IMA Klessmann poruszającym się na poduszce magnetycznej wykonujący kopiowanie przednich i tylnich naroży za wykorzystaniem jednego silnika, a więc jednego narzędzia. W rozwiązaniach poprzednich oraz konkurencyjnych stosowane są dotychczas albo cztery silniki, których ruchy kopiujące realizowane są przez cylindry pneumatyczne lub dwa silniki i dwa narzędzia (jedno obrabia przednie naroże, drugie tylnie naroże), w których posuwy kopiujące realizowane są przez silniki servo za pomocą listwy zębatej lub śruby kulowej. W dotychczasowych układach istotne było, aby narzędzia na wszystkich wrzecionach silników frezujących miały ten sam profil i były bardzo dokładnie wzajemnie do siebie ustawione, gdyż inaczej albo naroża przednie i tylnie elementów nie były identyczne albo co gorsza jakość ich daleka była od doskonałości. Wykonanie przedniego i tylniego naroża jednym narzędziem zapewnia ich całkowitą identyczność pod względem geometrycznego kształtu. Agregat posiada również specjalistyczne oprogramowanie CNC, tak że we wszystkich osiach jego ustawianie oraz posuwy kopiujące programowane są z komputera. Istotnym elementem jest również fakt, że agregat ten wyposażony jest w walcowy czteroprofilowy frez kopiujący o dużej średnicy ca. 75 mm co przy obrotach 12.000 1/min. zapewnia bardzo dużą prędkość skrawania, a tym samym dużą gładkość krawędzi po obróbce.

Parametry techniczne

Agregat okleinujący VT 105

Grubości obrzeża

0,4 – 3 mm

Wysokości obrzeża

14 – 64 mm

Promienie krzywizn elementów zewnętrzny / wewnętrzny

W zależności od rodzaju kleju i obrzeża

Długość obrzeża

Min. ca 300 mm

Odcinek pomiarowy obrzeża przy okleinowaniu na styk

Obrzeże może być podawane do agregatu ręcznie w postaci paska lub automatycznie z rolki z magazynku obrzeża.

 Agregat składa się z:

 1 szt. agregatu okleinującego do 4 stronnego oklejania i oklejania elementów okrągłych na styk :

 

·        Główna rolka dociskowa o średnicy 80 mm z pneumatycznie dociskaną dodatkową rolką dociskową o średnicy 35 mm.

·        Klej podawany jest na obrzeże,  garnek  klejowy wyposażony jest w regulację temperatury i regulację poziomu kleju.

·        Obrzeże podawane jest z wykorzystaniem napędu servo z automatycznym dopasowaniem szybkości posuwu agregatu do szybkości nakładania kleju.

·        Dmuchawa gorącego powietrza o mocy 0,8 kW – nadmuch powietrza na płaszczyznę obrzeża, na której naniesiony jest klej.

·        Promiennik podczerwieni o mocy 300 Wat ogrzewający obrzeże od strony dekoracyjnej w celu jego uplastycznienia na odcinkach o małych promieniach.

·        Elektrycznie napędzana pilarka do kapowania wstępnego obrzeża.

·        Pomiar końcowego odcinka obrzeża przy okleinowaniu na styk.

·        Oś NC do obracania agregatem w zakresie do 740 stopni.

·        Zintegrowane urządzenie do oklejania naroży pod kątem 90 stopni z nacięciem obrzeża V.

·        Najmniejszy wymiar elementu przy oklejaniu na styk z nacięciem V , przy środkowym ustawieniu styku 400 x 1300 mm dla odpowiednich obrzeży o min grubości 1 mm i maks. 3 mm.

 

Obrzeże i stosowany klej musi być właściwie do zastosowania dla danego kształtu elementu. Mogą wystąpić ograniczenia w przypadku okleinowania obrzeżami z forniru.

 

 

 

 

 

 

Fot. Agregat okleinujący VT 105 jest to najnowszym urządzeniem zainstalowanym na centrum obróbczym CNC. Fot. IMA
 

Copyright © Kurier Drzewny