Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Nowości

Szybka praca z Pratix Z2

Przez lata działalności firma SCM Group umocniła swoją pozycję lidera na rynku maszyn do obróbki drewna i płyt. Mimo tej ugruntowanej pozycji, specjaliści z SCM ciągle dbają o unowocześnianie i doskonalenie swoich produktów. Efektem tego jest sterowane numerycznie centrum obróbcze Pratix Z2, które zostanie zaprezentowane na targach Drema w Poznaniu.

Barbara Fride

Centrum Pratix Z2 do obróbki materiałów drzewnych i drewnopodobnych ma kilka dużych zalet, które wyróżniają je spośród innych urządzeń tego typu. Przede wszystkim zostało zaprojektowane w taki sposób, aby sprostać różnorodnym wymaganiom klientów. Posiada szeroki wachlarz dodatkowych funkcji, wyposażenia i wstępnego przygotowania. Korzystnie prezentuje się też relacja pomiędzy wydajnością maszyny, a jej wymiarami. Pratix Z2 dostępny jest w trzech różnych wersjach: A – idealny do obróbki elementów płytowych, B – do ogólnych zastosowań i pracy w trzech osiach oraz C – najbogatsza wersja, gdy obróbka wymaga użycia głowic kątowych lub intensywnej obróbki w poziomie.

Mocne jak stal
Korpus centrum Pratix Z2 wykonany jest ze stali. Do wyboru są dwie różne długości konstrukcji – 27 i 31. Szafa elektryczna została wbudowana w korpus maszyny, co znacznie zmniejsza jej wymiary. Dodatkowo producenci z SCM zatroszczyli się o bezpieczeństwo, stosując osłony typu „bumpers”. Każda z trzech wersji centrum obróbczego Pratix Z2 w standardzie posiada wielofunkcyjny aluminiowy stół roboczy wyposażony w 6 ograniczników standardowych (po trzy dla każdego pola) oraz pompę podciśnieniową o wydajności 90m³/h. Ruchome ramię maszyny wykonane jest ze spawanych blach stalowych, żebrowanych wewnętrznie. Ramię również zostało wyposażone w osłony typu „bumpers”. Wszystko to sprawia, że Pratix Z2 posiada mocną, stabilną konstrukcję przy jednoczesnej dbałości o spełnianie standardów bezpieczeństwa.

Narzędzia do obróbki
Jednostka robocza Pratixa Z2 obejmuje głowicę wiertarską z wrzecionami pionowymi w standardzie oraz poziomymi opcjonalnie. Piła jest zintegrowana w osi X. Elektrowrzeciono frezarskie osiąga maksymalnie 24000 obrotów na minutę. Każda z 3 wersji Pratixa wyposażona jest w magazyn narzędzi, przy czym w przypadku wersji Pratix Z2 B i C jest to magazyn automatyczny. Ramię i jednostki robocze urządzenia przesuwają się wzdłuż osi X, Y, Z na liniowych ułożyskowanych prowadnicach pryzmatycznych. Ruch portalu w osi X odbywa się za pośrednictwem osi zębatej, natomiast w osiach Y i Z za pośrednictwem przekładni śrubowych. Napęd pochodzi z cyfrowych silników bezszczotkowych.
Aby spełnić jak najszersze oczekiwania klientów Pratix Z2 wyposażony został w opcję PENTA, która umożliwia regulację głowicy na stole roboczym. Głowica PENTA może być automatycznie pochylana z zastosowaniem osi Z maszyny.

Dobre z dobrym: CNC i Xylog Plus
Centrum obróbcze Pratix Z2 jest zintegrowane z ogniwem Netline, które opracowuje projekt i programy wykonawcze mebli we wszystkich fazach obróbki: począwszy od formatowania poprzez okleinowanie wąskich płaszczyzn aż do frezowania i wiercenia.
Jednostka sterująca została opracowana specjalnie dla maszyn wiercących i frezujących. Komputer PC wyposażony jest w system operacyjny Windows XP, kolorowy wyświetlacz LCD i ruchomy panel sterujący. Zainstalowany na PC interfejs operatora Xylog Plus sprawia, że programowanie przebiega sprawnie i szybko. Xylog Plus stwarza operatorom wiele możliwości wyboru, co znacznie ułatwia pracę. I tak na przykład możliwe jest programowanie graficzne, parametryczne lub w języku ISO, edytory graficzne i syntetyczne ikony, które są pomocne przy wyborze wiercenia. Dostępna jest też automatyczna optymalizacja wiercenia i cyklu wymiany narzędzi. Xylog Plus wyposażony został w liczne akcesoria, takie jak: kalkulator danych online, symulacja wykonywanego programu czy samodzielna diagnostyka i sygnalizacja możliwych błędów lub uszkodzeń, która, co jest szczególnie istotne, pojawia się w języku użytkownika. Operator na wiele sposobów może konfigurować Xylog Plus, np.: poprzez graficzną konfigurację jednostki roboczej albo regulację prędkości jej pozycjonowania poprzez podwójne ręczne kasowanie. Ponadto istnieje też możliwość wyboru języka interfejsu spośród sześciu możliwych opcji.


Dane techniczne Pratix Z2 31:
Zakres obróbczy: X [mm]:3110; Y [mm]:1300; Z [mm]:180
Ciśnienie powietrza [bar]:6
Zużycie powietrza [l/min]:450
Średnica odciągu [mm]:200
Moc [kW]:23
Liczba narzędzi w magazynie [szt.]:10 + 8 opcjonalnie
Czas wymiany narzędzia o jedną pozycję [sek.]:15
Średnica maksymalna narzędzia [mm]:130
Długość maksymalna narzędzia [mm]:100
Masa maksymalna narzędzia [kg]:5
Wymiary gabarytowe: szerokość [mm]:3870, długość [mm]:6260, wysokość [mm]:2600
Waga [kg]:3000 

Copyright © Kurier Drzewny