Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Nowości

Produkcja mebli na zamówienie z maszynami FORMAT-4

Nie ma alternatywy dla CNC
 
Zakłady stolarskie produkujące meble na zamówienie, które stawiają na jakość wyrobów muszą inwestować w nowoczesne technologie. Jeszcze kilka lat temu centrum obróbcze w małej firmie było tylko marzeniem. Jednak teraz w ofercie producentów maszyn do obróbki drewna coraz częściej pojawiają się mniejsze obrabiarki CNC sprofilowane pod dany typ produkcji.
 
Filip Jackiewicz
 
- Rynek meblarski zmusza nas do produkcji jak najszerszego asortymentu. Głównie są to meble projektowane na zamówienie, rzeczy nietypowe, kuchnie, gruntowne wyposażenia wnętrz. Bardzo modne są ostatnio całe ściany lakierowane lub fornirowane – mówi Jarosław Konkol, właściciel firmy Commelina z Pruszcza Gdańskiego. – Dzięki zainwestowaniu w centrum obróbcze marki FORMAT-4 firmy Felder większość, nawet najbardziej wymyślnych zleceń mogę zrealizować bez trudu.
W firmie Commelina centrum frezarsko-wiertarskie CNC profit 2s pracuje od 2,5 roku praktycznie bezawaryjnie.
- Wycinamy na nim elementy krzywoliniowe, struktury 3D, wykonujemy wiercenia i wszelkie inne czynności produkcyjne, jakie nam przyjdą do głowy. Jest to maszyna bardzo sprofilowana na stolarstwo, dokładna. Jestem z niej bardzo zadowolony – mówi Jarosław Konkol.
Kiedy właściciel firmy Commelina kupował centrum obróbcze najbardziej nastawiony był na zwiększenie wydajności. W 2008 roku wykonywał seryjne zlecenie na wyposażenia sklepów.
- Obecnie nie wyobrażam sobie pracy bez centrum obróbczego, które oprócz wydajności daje powtarzalność wymiarową i jakościową – stwierdza właściciel firmy. - Jeśli chodzi o pilarkę formatową kappa 450, którą również dostarczyła firma Felder to zależało mi na stole minimum 140 cm. Na żadnej innej pile nie byłem w stanie przeciąć na pół płyty 280 cm. Felder zaproponował mi stół 160 cm. W innych piłach albo ta opcja była niedostępna lub wysoko płatna – dodaje.  
- Zdecydowałem się na maszyny Feldera, ponieważ firma ta przygotowała taką ofertę jaka mi odpowiadała. Zaproponowali rozsądne rozwiązania, ceny i wysoką jakość. Nie mogę narzekać na te maszyny, ponieważ spełniają moje oczekiwania i są odpowiednie dla specyfikacji produkcji w mojej firmie – podsumowuje Jarosław Konkol.
 
Centrum profit 2s
Profit 2.s marki Format-4 dedykowany jest średnim zakładom stolarskim zwłaszcza produkującym meble, pozwalając na obróbkę drewna litego oraz wszystkich materiałów drewnopochodnych typu: sklejka, płyta wiórowa, płyta MDF oraz materiałów fornirowanych. Centrum CNC profit 2.s oferuje nowoczesnym zakładom meblarskim następujące, niezmierne korzyści, do których należy:
-                     przeprowadzanie wszystkich toków obróbczych przy jednym zamocowaniu elementu, gwarantując precyzyjną obróbkę;
-                     uzyskanie różnorodności asortymentu;
-                     produkcja krótkich serii oraz na indywidualne zamówienie;
-                     skrócenie aż o 2/3 czasu produkcji;
-                     dziecinnie prosta obsługa oprogramowania w środowisku Windows, wyjaśnionego krok po kroku.
Profit 2.s umożliwia m.in. formatowanie płyt za pomocą frezu, wykonywanie otworów w czole mebli o kształcie skośnym lub krzywoliniowym, seryjnych nawiertów poziomych i pionowych w odstępie 32 mm oraz ich wielokrotności , wiercenie otworów pod zawiasy i rowków w tylnych ścianach mebli. Centrum profit 2.s tak wielkie możliwości obróbcze zawdzięcza agregatom roboczym, do których należy agregat frezujący i wiercący umiejscowionych w suporcie głównym.
Agregat wiercący wyposażony w przetwornicę częstotliwości (falownicę) pozwala na płynną regulację prędkości obrotowych do 6000 obr./min. Zaopatrzony jest w 12 wierteł poziomych oraz 6 pionowych. Wszystkie wiertła można pojedynczo wywoływać do poszczególnych operacji obróbczych. Agregat wiercący posiada zintegrowaną piłę do wycinania rowków o maksymalnej średnicy 125 mm i grubości 10 mm.
Agregat frezujący zbudowany z silnika o mocy 7,5 kW, chłodzony powietrzem oferuje płynną zmianę prędkości obrotowych do 18000 obr./min., w przypadku używania bardzo małych frezów klient może opcjonalnie wybrać prędkość do 24000 obr./min. Zaopatrzony jest w mocowanie narzędzi typu HSK 63, należącego do najnowocześniejszego i najlepszego systemu mocowania narzędzi.
Wszechstronność i szybkie przygotowanie centrum obróbczego profit 2.s do pracy jest dodatkowo wspierane przez oprogramowanie Genesis evolution, oparte na bazie programu AutoCad z polskim interfejsem językowym. Oprogramowanie wspomaga użytkownika objaśnieniami przy każdym kolejnym kroku i posiada wiele praktycznych funkcji, jak:
                   programowanie z możliwością wizualizacji w 2D i 3D;
                   funkcję kreślarską CAD/CAM;
                   programowanie wirtualnej płaszczyzny obrabianej;
                   import plików w formacie dxf i dwg;
                   graficzne programowanie 5 płaszczyzn;
                   optymalizacja czasu obróbki i symulacja toków obróbczych;
                   proste zarządzanie biblioteki z narzędziami;
                   wyliczenie optymalnej pozycji przyssawek i konsoli wraz z wizualizacją.
Poza tym umożliwia ono automatyczne diagnozowanie pracy maszyny i dzięki teleserwisowi bezpośredni kontakt z serwisem producenta, w zasadniczy sposób ograniczając czas ewentualnych przestojów maszyny.
Poza tym firma Felder odbiorcom profit 2.s w opcji oferuje oprogramowanie do konstruowania korpusów meblowych, które jest zintegrowane z programem Genesis evolution.
 
Pilarka formatowa kappa 45
Kappa 450 pozwala na stosowanie tarcz pił o maksymalnej średnicy 450 mm i osiągnięcie wysokości cięcia 155 mm. Elektryczne ustawianie agregatu pilarki na wysokość i pod kątem już w standardzie zapewnia komfortową obsługę, odczytu dokonuje się na wyświetlaczach cyfrowych, również taki wyświetlacz wskazuje prędkości obrotowe. Przy pochylonej tarczy piły następuje automatyczna kompensacja wysokości cięcia, a dokładność ustawień to 0,1 mm przy ustawieniach tarczy piły na wysokość oraz 0,1º przy ustawieniach pod kątem.
Agregat podcinacza napędzany osobnym silnikiem o mocy 1,1 kW i z 9000 obr./min. zapewnia optymalne wyniki podcinania. Podcinacz Automatic, ustawia się na wysokość z pomocą pokrętła i podczas obróbki po włączeniu automatycznie podnosi się na ustawioną wysokość, a po jego wyłączeniu chowa się pod poziom stołu. Bardzo praktyczne rozwiązanie zwłaszcza, kiedy tnie się zarówno drewno lite i płyty, jak również eliminuje zadrapanie płyt przy ich nakładaniu.
Obok agregatu, system prowadząco-przesuwny stołu formatowego należy do najważniejszych komponentów pilarki formatowej. Firma FORMAT-4 oferuje własny, opatentowany systemem prowadzenia „Pro Glide”. Konstrukcja stołu oparta na wielokomorowym, masywnie pożebrowanym profilu zapewnia nawet przy najwyższych obciążeniach potrzebną wytrzymałość i odporność na skręcanie. Masywne, stalowe rolki przesuwają się po zahartowanych, precyzyjnie oszlifowanych stalowych szynach, dzięki takiemu rozwiązaniu ciężar stołu jest optymalnie rozłożony, zapewniając płynny i lekki bieg stołu formatowego. Dodatkowym podkreśleniem jego niezawodności jest 6-letnia gwarancja producenta. Stół o długości cięcia 3200 mm umożliwia bezproblemowy rozkrój płyt dowolnego formatu. Luksusowym detalem wyposażenia jest włącznik agregatu głównego i podcinacza umieszczony w uchwycie stołu. Dzięki nim po załadowaniu płyty na stół obsługujący nie musi “czołgać” się pod nią, aby uruchomić maszynę, co niezmiernie podnosi komfort obsługi.
Precyzyjne cięcia równoległe gwarantuje przykładnica równoległa z obrotowym wyświetlaczem cyfrowym, a szerokość cięcia równoległego 1600 mm umożliwia wykonywanie nieograniczonych cięć z prawej strony.
Stół wysięgnika o długości 1500 mm zapewnia optymalną powierzchnię do położenia płyty, a 3200 mm długa przykładnica poprzeczna z 2 ogranicznikami ustawiana w przedziale 45º-90º umożliwia wykonywanie skosów. Dodatkowo wzorzec kątowy z siatką otworów zapewnia szybkie i dokładne ustawianie kąta.
 

Copyright © Kurier Drzewny