Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Nowości

ITALCOMMA na targach DREMA 2011


 

Jakość i bezpieczeństwo - centrum pięcioosiowe CMS model Ares

 

 

 

 

Najbardziej wszechstronne centrum pięcioosiowe dostępne na rynku CMS model Ares dzięki wymiarom obróbczym, które mogą osiągnąć nawet 6000x2600 mm, może być proponowane przez firmę Italcomma nie tylko dla producentów stolarki budowlanej typu okna, drzwi schody itd., lecz również jako maszyna do produkcji modeli odlewniczych, prototypów, form przemysłowych z kompozytów lub aluminium.

 

Opr. Alicja Bagnucka-Rief

 

 

Wysoka dokładność

ARES CNC centrum obróbcze zostało zaprojektowane według tradycji CMS. Jest syntezą doświadczenia zdobytego przez CMS w sektorze łączenia materiałów, prototypów oraz kształtów aluminiowych. Konstrukcja składa się z bazy maszyny i ruchomego mostu.

Centrum w standardzie przygotowane do obróbki nie tylko drewna, lecz również aluminium, włókien węglowych, szklanych, kompozytów itd.

Podstawową cechą wyróżniającą centrum jest jej oś Z, która osiąga wartość 1200 mm. Centrum zawsze wyposażone jest w pięcioosiową głowicę obróbczą.

Wysoką dokładność zapewnia sterowanie Fanuc takie samo, które jest wykorzystywane również w maszynach do obróbki metalu.

Centrum może być wyposażone w kilka magazynków narzędziowych, które mogą pomieścić kilkadziesiąt sztuk różnych narzędzi w maszynie.

Cechą charakterystyczną powyższego jest to, że możemy stosować w obróbce ostrze piły, które ma 400 mm średnicy. Centrum jest całkowicie oddzielone od operatora dwoma drzwiami przesuwanymi, które posiadają okna. Taka konstrukcja pozwala na bardzo bliską obserwację przez operatora obrabianego materiału. Bardzo ważne w momencie, gdy chcemy sprawdzić działanie nowych narzędzi lub nowy materiał.

 

 

Pełna niezawodność

Niezawodność maszyny zapewniają systemy wspomagające oraz mostowa konstrukcja; jeżdżąca belka w osi X jest poruszana przez 2 silniki (jeden po każdej stronie). Ponadto na pewność działania wpływają prowadnice osi X i Y, które są umieszczone na wysokości ponad 2 metrów powyżej strefy. Dzięki temu pył obróbczy nie dotyka prowadnic i nie powoduje ich zużycia. Dodatkowo prowadnice są osłonięte miechami, które rozsuwają się lub zsuwają w trakcie przemieszczania się mostu.

Maszyna wyposażona jest w system “Extra Power Mode” służący do czasowego zwiększenia mocy elektrowrzeciona do 150 % oraz system “Stall mode” służący do powrotu pracy elektrowrzeciona do normalnego trybu. 

Wszystkie ruchome mechanizmy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zoptymalizować stosunek wytrzymałości i wagi do silników napędowych. Rezultatem jest duża prędkość i przyspieszenie wraz z wysokim stopniem sztywności i niezawodności.

 

 

 

Dobiera system posuwu

 

Wymiarowanie końcowych komponentów maszyny jest dokonywane poprzez program FEM, który testuje dynamiczne obciążenia elementów maszyny. Pozwala to CMS zaprojektować konstrukcję i dobrać odpowiedni system posuwu (precyzyjne prowadnice, bloki z recyrkulacją sferyczną) do prędkości obróbczej. Precyzja obróbcza i jakość jest podnoszona również poprzez termalną symetrię konstrukcji maszyny. Precyzyjne zębatki zamocowane na konstrukcji obok prowadnic z recyrkulacją sferyczną, utrzymują ciągłą temperaturę części ruchomych. Dzięki temu utrzymuje się stabilność termalna, jak również zapewnia brak w systemie wibracji nawet w trakcie ciężkiej obróbki. 

 

 

 

 

Jednostka pięcioosiowa - PX5

Uniwersalna jednostka pięcioosiowa zapewniająca inklinację i zwrot narzędzi w każdym kierunku. Obok trzech bazowych osi jednostka posiada również 2 osie obrotowe, czwartą i piątą kontrolowane numerycznie.

Czwarta oś obraca jednostkę w poziomie. Piąta wychyla wrzeciono w pionie. Osie obrotowe są poruszane dzięki silnikom AC połączonych z jednostką redukcyjną o wysokiej precyzji. Jednostka obróbcza jest wyposażona w pneumatyczne hamulce do blokowania osi B i C w pozycji, która nie wymaga tych osi. Pozwala to na podniesienie sztywności systemu.

Głowica jest wyposażona w specjalne wrzeciono CMS ze szczególnie wytrzymałym wałem, na którym są zamontowane dwie pary wstępnie obciążonych łożysk. Są one specjalnie zaprojektowane do dużych osiągów. Wszystkie mechaniczne komponenty są dynamicznie zbalansowane. Elektrowrzeciono jest wyposażone w automatyczny magazynek.

Statyczny konwerter częstotliwości (inwerter) reguluje prędkość obrotową elektrowrzeciona w zakresie od 1.000 do 24.000 obr./min.

 

Wygodny stół obróbczy

Stół belkowy posiada możliwość stosowania wszelkiego rodzaju ssawek i uchwytów. Stół przeznaczony jest w szczególności dla producentów okien i drzwi drewnianych. Stół płaski z możliwością stosowania wszelkiego rodzaju ssawek i uchwytów przeznaczony jest z kolei dla producentów schodów, mebli, galanterii drewnianej, modeli odlewniczych, form. Stoły podzielone są na dwie strefy pracy i udźwigną nawet kilka ton materiału obrabianego.

 

Bezawaryjne sterowanie

Za sterowanie odpowiada kontrola numeryczna GE FANUC 31i-A5. OXYGEN 9 pozwala na diagnostykę zdalną z PC z każdego miejsca – umożliwia wyświetlanie statusu maszyny z jakiegokolwiek miejsca z autoryzowanego komputera tak, że obydwoje – operator na miejscu i technik Italcomma mogli nadzorować i asystować przy operacjach maszyny.

Link można utworzyć poprzez analogową linię telefoniczną podłączoną za pomocą analogowego modemu dostępnego w maszynie w jej standardowej konfiguracji. Diagnostyka zdalna pozwala operatorowi sprawdzać i modyfikować on-line konfiguracje maszyny parametry i programy, umożliwiając pomoc zdalną

 

Tab. Zakres pracy osi według VDI-DGQ 3441

 

Zakres osi

Prędkość posuwu w osiach

Przyspieszenie

X = do 6000 mm

80 m/min.

 

 

5.0 m/ sec2

Y = do 2600 mm

80 m/min.

 

 

5.0 m/ sec2

Z = 1200 mm

70 m/min.

 

 

5.0 m/ sec2

C= + 270°

9,000°/min.

 

 

500°/sec2

B=  + 120°

9,000°/min.

 

 

500°/sec2

 

 

 

 

Tab. Jednostka pięcioosiowa - PX5

 

 

Moc

12 kW S1

Moc maksymalna

15 kW S6

Maksymalna prędkość obrotowa

24.000 obr./min.

Chłodzenie elektrowrzeciona

Cieczą

Chłodzenie narzędzia

W magazynku

Uchwyty

HSK63F

Łożyska

Ceramiczne

Smarowanie łożysk wrzeciona

Poprzez smar długiej żywotności

 

Copyright © Kurier Drzewny