Logowanie E-mail Hasło Zapamiętaj mnie Chcę się zarejestrować [ Przypomnij Hasło ]
logo

Artykuły >> Artykuły >> Nowości

Suszenie tarcicy Kompleksowe rozwiązania w suszeniu tarcicy


Czeska firma KATRES produkuje suszarnie oraz parzelnie do tarcicy już od 20 lat. Przez cały ten czas najważniejszy był wysoki poziom fachowy, teoretyczny i praktyczny w dziedzinie wiedzy o procesach suszenia drewna, łączący się z precyzją wykonawczą. W Polsce dystrybutorem suszarni KATRES jest firma Bis Podex.

 

 

 

Barbara Fride

 

 

Firma KATRES i jej przedstawiciele w różnych krajach kładą duży nacisk na to, aby klient zawsze otrzymał najkorzystniejsze rozwiązanie konstrukcyjne i technologiczne. Projektowanie poszczególnych komór suszarniczych prowadzone jest za pomocą oprogramowania CAD. Kompleksowa produkcja suszarni we własnych zakładach odbywa się z zastosowaniem najnowocześniejszych metod wytwarzania, a materiały konstrukcyjne (stal nierdzewna, aluminium) są obrabiane przez doświadczony personel. Jakość poszczególnych operacji technologicznych jest kontrolowana od materiałów wstępnych do produktów finalnych.

 

 

Konstrukcja

Wszystkie elementy nośne i połączenia suszarni  wykonane są z kształtowników aluminiowych. Cała konstrukcja jest samonośna i przymocowana do podłoża za pomocą kotw ze stali nierdzewnej. Gwarantuje to łatwy montaż bądź demontaż w przypadku konieczności przemieszczenia całej komory.

 

Obudowę i dach suszarni tworzą kasety izolacyjne, których wewnętrzną stronę pokrywa blacha aluminiowa. Na powierzchnię zewnętrzną składa się powlekana trapezowa blacha aluminiowa. Wewnętrzną warstwę izolacyjną tworzy dostosowana do suszarni wata szklana lub mineralna. 

 

W zależności od potrzeb klient może wybrać jeden z trzech, podzielonych pod względem sposobu zamykania i otwierania wrót. Są to wrota wysuwane bocznie, składane lub skrzydłowe. Ponadto do wyboru są również urządzenia podnoszące (ręczne, hydrauliczne lub pneumatyczne). Bramę komory zbudowano ze specjalnego profilu z przylegającą uszczelką na całym jej obwodzie. Sama komora podzielona jest wykonanym z blachy aluminiowej stropem pozornym. Suszarnia może zostać doposażona w gumowe lub aluminiowe kurtyny: pionową i poziomą.

 

 

 

Wentylatory i zestawy grzewcze

Komora suszarni składa się z dwóch części: przestrzeni załadowczej (dla suszonej tarcicy i psychrometrów do pomiarów środowiska suszenia) oraz pomieszczenia technologicznego, w którym znajdują się wentylatory, grzejniki, system nawilżania oraz sterowniki przepływu powietrza.

Przepływ powietrza suszącego zabezpieczają wentylatory rewersyjne o średnicy od 630 do 1600 mm. Zapewniają one jednakową efektywność i wydajność pracy w obu kierunkach. Istnieje również możliwość regulacji prędkości przepływu  przetwornicą częstotliwości EKO TRONIC, która może znacznie zredukować zużycie energii. Silniki wentylatorów firmy Siemens zostały wykonane w wersji tropikalnej i przystosowane do bezawaryjnej eksploatacji w suszarniach, w których wilgotność względna powietrza dochodzi do 100%.

Zestawy grzewcze zostały wykonane z rurek ze stali nierdzewnej, na które nawalcowano taśmę aluminiową tworzącą żeberka. Przekrój całkowity jednej rurki grzewczej wynosi 60 mm. Rurki doprowadzone są do kolektora, podłączonego do przewodu zasilającego i powrotnego systemu grzewczego. Wydajność cieplna zestawów grzewczych jest odpowiednio dostosowana do maksymalnej mocy grzewczej dostarczanej w fazie ogrzewania.

 

 

Nawilżanie i system wymiany powietrza

System nawilżający tworzą nierdzewne rozdzielacze ze specjalnymi dyszami nawilżającymi. Jako środek nawilżający służy woda wodociągowa. System wyposażony jest w gruby i dolny filtr. Dla większości niskociśnieniowych systemów nawilżania wymagane jest minimalne ciśnienie wody 0,2 MPa. Proces nawilżania może być również realizowany za pomocą pary wodnej o ciśnieniu 0,1 MPa i temperaturze 120°C. System nawilżania można doposażyć w zraszanie ciśnieniowe.

System wymiany powietrza tworzą dwa rzędy kominów w stropie komory. Służą one do nawiewu świeżego, suchego powietrza i wywiewu powietrza nasyconego odparowaną wodą. Kominy wykonane zostały z aluminium i wyposażone w klapy regulacyjne, sterowane automatycznie za pomocą serwonapędów. Zastosowanie rekuperatora, w którym część ciepła jest odzyskiwana od powietrza wyrzucanego z komór pozwala znacznie zredukować zużycie energii cieplnej.

 

 

Pomiary środowiska suszenia i wilgotności drewna

W komorze suszenia prowadzi się pomiary dwóch decydujących parametrów procesu suszenia, czyli temperatury i wilgotności względnej. Używa się do tego  psychrometrów lub elektronicznych czujników litowych. To klient decyduje, która z metod pomiarowych będzie dla niego najkorzystniejsza. Wymienione metody zapewniają dokładny pomiar temperatury i wilgotności względnej środowiska suszenia.

W trakcie procesu suszenia pomiar wilgotności drewna przebiega w każdej komorze przy pomocy sond oporowych. W większości przypadków sondy te są podłączone do systemu sterowania za pośrednictwem kabli doprowadzonych do listwy zaciskowej. Drugą opcją jest zastosowanie sond z mikronadajnikiem, wówczas transfer informacji odbywa się bezprzewodowo.

 

 

Regulacja automatyczna

Cały proces suszenia w komorach KATRES jest zautomatyzowany, od fazy ogrzewania począwszy poprzez zabiegi wykańczające na schładzaniu kończąc. Wszystkie te etapy sterowane są przez układ automatycznej regulacji typu MK 320-G. W skład systemu regulacji wchodzi komputer jednopłytowy, główny komputer typu IBM PC z odpowiednim osprzętem i oprogramowaniem sterującym. Komputer główny pozwala na podłączenie i jednoczesne sterowanie nawet 32 komorami suszącymi, przy czym są one nawzajem od siebie niezależne. Standardowa dostawa obejmuje moduł sterowania jedną komorą.

 

 

Efektywne suszenie

Suszarnie KATRES konstruowane są z wykorzystaniem materiałów odnawialnych gwarantujących wieloletnią żywotność. Dokładnie wyliczone zapotrzebowanie na energię umożliwia jej doskonałe wykorzystanie z minimalnym wpływem na środowisko naturalne.

Każda suszarnia została zaprojektowana i skonstruowana z uwzględnieniem konkretnych warunków. Materiały zastosowane w komorach suszarniczych KATRES to produkty najwyższej jakości, a dobrze opracowany system serwisu gwarantuje minimalne przerwy w pracy suszarni. Wszystko to przekłada się na doskonałe efekty suszenia tarcicy zapewniającego pożądaną wilgotność przy minimalnych kosztach eksploatacji, w suszarniach o wieloletniej żywotności i doskonałych parametrach użytkowych.

 

 

Wysokotemperaturowe komory KHT

Nowością na rynku krajowym jest urządzenie KHT-30 do wysokotemperaturowej modyfikacji drewna. Jest to masywna konstrukcja nośna z wydajnymi wentylatorami, w którym  suszenie środowiska może wynosić aż do 230°C dla określonych gatunków materiałów . Urządzenie jest obecnie wprowadzane do produkcji u inwestora w Polsce.

 

Apla

 

Asortyment wyrobów firmy KATRES

 

 

Suszarnie z załadunkiem wózkiem wysokiego składu – typu KAD

-wielkość wsadu 29 – 240 m³

-do wszystkich rodzajów europejskich i egzotycznych rodzajów drewna

-prędkość suszącego powietrza 2 – 4 m/s

-modułowe wykonanie komór

Copyright © Kurier Drzewny